מי הוא יהודי?

פגשתי ידיד, רב שעלה מאתיופיה. שאלתי אותו: מה אתה אומר על עליית הפלאשמורה?

אבישי גרינצייג , ב' בניסן תשע"ו

אבישי גרינצייג
אבישי גרינצייג
צילום: פרטי

ביום חמישי פגשתי ידיד, רב אתיופי.

שאלתי אותו: מה אתה אומר על עליית הפלאשמורה?

במקום לענות לי, הוא פתח את הוואטסאפ שלו, הראה לי 3 קבוצות וואטסאפ של אנשי ציבור עולים מאתיופיה, ואמר לי: תקרא בעצמך מה העולים מאתיופיה חושבים על הנושא.

להלן רשמיי:

א. הם לא מאמינים שהעולים הללו יהודים כלל. הם תמהים איך ח"כ אברהם נגוסה ממשיך להעלות עוד ועוד אתיופים, למרות שבשנת 2010 הוא עצמו כתב שנגמרה העלייה.

ב. הם מאוד כועסים על העלייה הזו. הם טוענים שהעלייה הזו פוגעת בראש ובראשונה בהם, כיוון שמשווים אותם לעולים החדשים שאינם אלא מהגרי עבודה, ומפקפקים גם ביהדות שלהם ובמניעים שלהם לעלות לארץ.

ג. הם טוענים שמדובר במיזם עסקי נטו. מיליוני מיליוני שקלים מתגלגלים אצל עמותות ואישים שונים, שיש להם אינטרס כלכלי שלעולם לא תסתיים העלייה. ואף אחד לא יכול לפתוח את פיו, כדי שלא יאושם בגזענות ובשנאת השחור.

ד. הם זועמים על ח"כ נגוסה שמתיימר לדבר בשמם. הם רואים בו מיסיונר נוצרי שעושה עליהם קופה. הם שלחו מסמך המראה שנגוסה הרוויח למעלה מ200,000 ש"ח מניהול עמותה פיקטיבית "לטובת העלייה". גם הארגון שלו "עולי יהדות אתיופיה" הוא ארגון קיקיוני לחלוטין, לטענתם.

ה. עוד הם כועסים על כך שנגוסה לא מתייעץ עם הנהגת העדה האתיופית ביחס לעלייה החדשה. הם כותבים שהם חוששים לכתוב זאת בפייסבוק, כיוון שאחד שהעלה את הטענות בפייסבוק, קיבל איום ברצח (תמונה של כלב מת) ולכן נאלצים להתכתב רק בשיחות סגורות בוואטסאפ.

ו. הם טוענים שבמקום להעלות אנשים שאינם יהודים ולא היו יהודים, שעלו אך ורק משיקולי נוחות ורמת חיים כמהגרי עבודה - המדינה צריכה לסייע ליהודים האמיתיים שעלו לפני שנים במסירות נפש במדבריות בקליטה ובשיקום.