אילנה, דיין

צדק אין כאן, רק רכילות עבשה ללא תועלת שמתורגמת למילת הקסם ששווה זהב: רייטינג.

איתמר סג"ל , ה' בניסן תשע"ו

איתמר סג"ל
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

'שמוע בין אחיכם ושפטתם צדק'. מכאן למדו חכמינו שאין לו לדיין לשמוע את טענותיו של אחד מבעלי הדין, שלא בפני בעל דינו שכנגדו. טעם הדברים ברור מאליו; אם ישמע הדיין את דברי הנידון ללא נוכחותו של השני, דין צדק ודאי לא יהיה כאן.

כיון שככל הנראה ידיהם של בתי הדין עמוסות ביותר, נטלה לעצמה התקשורת את תפקיד הדיין, וגם התליין. בתפקיד השופט התורן, אילנה, דיין. וכידוע, אצל אילנה אין ספק, הכל עובדה ברורה ומוגמרת.

כעת, מצאה השופטת נידון חדש, האלוף במיל' ווהשר רחבעם זאבי, הי"ד. ללא עורך דין, חקירה או יכולת הגנה עומד על דוכן הנאשמים גיבור ישראל, אלוף במילואים, שר בממשלת ישראל ולוחם שנפל במלחמה על תקומת ישראל בארצו. כל המדינה תשמע את ההכפשות עלומות השם על שמו הטוב, ואת קול רחבעם לא נשמע, אך קול דמי אחינו זועקים אלינו מן האדמה עבורה נלחם כל ימיו.

צדק אין כאן, רק רכילות עבשה ללא תועלת שמתורגמת למילת הקסם ששווה זהב: רייטינג. מסתבר שלוחם שלחם כל ימיו למען עם ישראל לא ימצא שקט אפילו חמש עשרה שנה לאחר מותו. אומרים ששיימינג יכול להרוג אנשים, עכשיו מסתבר שאפילו בזה לא תמו סבלותיו של האדם בחברה בהולת יצר חטטנות ורייטינג.

מסתבר שגם לאחר מיתה לא ינוח האדם על משכבו בשלום. ודאי שכל אשה שמותקפת זכאית להגנה, אבל התקפה בפריים טיים על אלוף צה"ל ושר בממשלת ישראל שלא יוכל לעולם לנקות את שמו הטוב, מהוה הוצאת שם רע מן הזן הגרוע ביותר, כזו שלא תוכל להימחק לעולם. כנראה הזכות להליך הוגן לא חלה על המתים, גם על גדולי הלוחמים שבהם.

הכרתי את גנדי. נער הייתי כשנרצח מול עיניה של אשתו בירושלים, בוקר נורא שלא אשכח לעולם. זוכר אני את ביקורי בביתו. גנדי העלה אותי לקומה העליונה, שם נגלתה לעיני ספריה פרטית שלא הייתה מביישת שום מוסד אקדמי מכובד.

גנדי היה איש ספר חזון ומעשה; היסטוריה, ארכאולוגיה, התיישבות ומלחמות ישראל. כל זאת בנוסף לכשרון כתיבה והתבטאות יוצא מן הכלל. כל זה יישכח מול תאוותן הבלתי נשלטת של מצלמות ההפקה.

עד לאן תגיעו, איפה אתם מתכוונים לעצור? כמה פעמים ניתן לרצוח אדם שכבר איבד את חיו מול כדורי המרצחים. אם נגמרו לכם החומרים איתם ניתן לבנות עולם יפה ומתוקן יותר, מדוע לא תשקיעו בעריכת סדרה על מסלול חייו של השר המנוח? בטוחני שיהיו לכם הרבה חומרים שיהיה בהם די לסדרה ארוכה שתאפשר לכם לנוח על זרי הדפנה ולו לנוח סוף סוף על משכבו בשלום.