היהודים שאינם יודעים שהם כאלה

ההורים נרצחו בבורות ההריגה ובתאי הגזים, הובלו ברכבות המוות כאילו היו בהמות. ילדיהם נשארו מאחור וגדלו תחת זהות נוצרית.

הרב שמואל ליפשיץ , כ"ו בניסן תשע"ו

הרב שמואל ליפשיץ
הרב שמואל ליפשיץ
יח"צ

לפני כ-70 שנה, יהודים ברחבי אירופה נמלטו על נפשם מפני השואה. הנאצים הגרמניים רצו להרוג ולאבד כל יהודי ויהודיה, לא היה משנה להם עד כמה יהדותם הינה דומיננטית בחייהם.

הורים רבים עמדו בפני לבטים גדולים, כיצד שומרים על ילדיהם, על ההמשכיות, מפני האויב האכזר. כיצד דואגים לכך שילדיהם, והם עצמם, לא יובלו למחנות ההשמדה, למותם. אך הדילמה עם הילדים היא קשה מנשוא- האם לנתק את ילדיהם מעצמם ואולי מעמם?

משפחות רבות, ששמועות על מחנות ההשמדה הגיעו לאוזניהן, נקרעו תחת הדילמה הקשה. לבסוף החליטו להציל את חיי ילדיהם, מבלי לדעת מה יעלה בגורלם, ונעזרו במשפחות נוצריות מקומיות שהסכימו לשמש כמחסה בשביל ילדיהם הקטנים.

מדובר היה בהיקפים של עשרות אלפי ילדים ואף יותר. ילדים שאולי לא יראו יותר את הוריהם, עזבו בעל כורחם את החממה המשפחתית שגדלו בה, ועברו לחיות תחת זהות חדשה. דוד הפך ליוהן, שאול הפך לפרנץ, ויעקב הפך להנרי.

רוב מכריע של ההורים לא שרד את השואה. אלפי ילדים נשארו מאחור. ההורים שמי מהם ניצל שב לנסות לקחת בחזרה את ילדו וילדתו נתקל פעמים רבות בחומה אטומה ואכזרית. המשפחות לא רצו להשיב את הילד. התנהלו מאבקים לא פשוטים שלצערנו רק חלקם צלחו והילדים הושבו לביתם ולעמם.

אך מתברר כי יש אלפי הורים שנרצחו בבורות ההריגה ובתאי הגזים, הובלו ברכבות המוות, אך ילדיהם נשארו מאחור. אלפי ילדים יהודיים שאינם יודעים כי הם יהודים. הם גדלו תחת זהות נוצרית והיו לילדיהם של הורים גויים. הילדים נגזלו מהוריהם, ממשפחתם ובעיקר מעמם.

במשך עשרות שנים גדלים ברחבי אירופה, בצרפת, בהולנד, בפולין, בבלגיה וברחבי אירופא כולה, ילדים שעם הזמן הפכו למבוגרים שלא יודעים את זהותם האמתית.

ארגון "יד לאחים", חבר בשיתוף פעולה מיוחד לרב קימלמן, יהודי ירושלמי מבוגר כבן 90, שכבר שנים פועל לאיתורם של ילדים אלו והחליט לקחת את פרויקט הילדים תחת חסותו ובאמצעות אמצעים כלכליים דלים מאד אך עם רצון עז, בעבודת תחקירנים, בחיפוש בארכיונים ישנים, תשאול תושבים מקומיים, וקריאת מפות הוא מצליח להגיע לאותם ילדים שאינם יודעים כי הם יהודים, על מנת לומר להם משפט אחד- "דעו לכם כי אתם יהודים".

האדמו''ר ר' יוסף יצחק מליובאוויטש (חב"ד) כתב בזמנו למלכת הולנד בנוגע לילדים אלו, שלא הושבו חזרה לעמם ולמשפחתם. האדמו''ר הדגיש במכתבו כי מבחינה יהודית הרצח הרוחני שמבצעים גוזלי הילדים גרוע אף מהרצח הפיזי שבצעו הנאצים. כי ביהדות הרוח והאמונה חשובה מן הגוף.

הרב קימלמן ויד לאחים לא מבקשים מהם דבר. היהודי בן ה-90 מירושלים בסך הכל רוצה לגרום לכך שאותם ילדים לא יסיימו את חייהם מבלי לדעת שהם יהודים. ההורים זועקים אלינו מהשמיים שלא נניח לגזלת הילדים להימשך. דומה כי אימות השואה ממשיכים ונוכחים מידי יום אצל ילדים אלו ואצל צאצאיהם. זו חובה מוסרית ויהודית מאין כמותה לא לוותר, עד הילד האחרון.