צביעות צדקני השמאל

אם נפל הפור וליברמן יקבל את תיק הביטחון, משה יעלון יכול בהחלט להיות שר חוץ מצוין.

תגיות: דרור אידר
ד"ר דרור אידר , י"א באייר תשע"ו

אומר מראש: רציתי את הרצוג בממשלה. נדמה לי שגם נתניהו רצה זאת. מי שקרא את הפרק על הרצל בספרו של בנציון נתניהו "חמשת אבות הציונות", יודע עד כמה חשובה לנתניהו הלגיטימציה הבינלאומית.

הרצוג במשרד החוץ היה מוריד לחץ לא רק בעולם אלא גם בחלקים היותר שפויים בשמאל הישראלי, שהיו ממירים את השנאה לנתניהו במעשים מועילים יותר לטובת העם והארץ. 

כתבתי לא פעם שאינני רואה הבדל השקפה, היוצר ערך נבדל, בין נתניהו לבין הרצוג, ואם ננקה את המשחק הפוליטי, השותפות בין השניים יכולה היתה להיות פורה. אבל מפלגת העבודה נכבשה בידי חולמים משונים. מי שנחשף בימים האחרונים לשיח התקשורתי והפוליטי האלים כלפי הרצוג וחבירתו לנתניהו, היה משוכנע שחזרנו למערכת הבחירות האחרונה, שבה השמאל הגדיר את קיומו כ"אנחנו־לא־הם", והתקשורת ברובה קידמה את קואליציית רק־לא־ביבי. השבט המצטמק של השמאל לא מוכן לשתף פעולה עם הימין. בחלקים הקשים שבו - גם בתוך מפלגת העבודה - נתניהו הוא פרסונה נון גרטה, בעוד אבו מאזן הוא סבא חביב. אוי לחרפה. לכן פקפקתי בסיכוייו של הרצוג לספק את הסחורה. חבל. 

אפשר היה לשמור על קואליציית 61 הדוקה עד לסוף כהונתה, אבל נתניהו תלוי בגחמות ח"כים בודדים חסרי אחריות ומתקשה לנהל את המדינה. רק מתווה הגז התקוע לבדו הוא שערורייה המצדיקה שידוד מערכות קואליציוני. חובתו של נתניהו היתה לנסות להרחיב את בסיס הקואליציה. לפיד לא רוצה, הרצוג לא יכול. נותר אביגדור ליברמן. כואב אבל פחות. 

דעתי על ליברמן נכתבה פעמים רבות. כשר חוץ לא עשה כמעט דבר. למרות שיוכו האוטומטי לימין, השקפתו הפוליטית עלומה ובזמן אמת אינני בטוח שהוא נכס לימין. עוד נראה אם יעזור להתיישבות יותר מיעלון. חבריי בהתיישבות, בידקו את הנתונים האמיתיים ותיווכחו לדעת שהאמת על יעלון רחוקה מההשמצות על אודותיו. 

מצד שני, אינני יכול להתעלם ממקהלת הצדקנים בפוליטיקה ובתקשורת, שעד לפני דקה היו מוכנים להכשיר את ליברמן לקואליציית שמאל. חיזרו לחודשים שלפני הבחירות האחרונות וקיראו את השתפכויות הפרשנים על "התמתנותו" של ליברמן והפיכתו לאיש "מרכז". פרשן אחד הגדיל ושירטט תרחיש שבו זהבה גלאון מוכנה לשבת בממשלת "מרכז־שמאל" שבה ליברמן שר ביטחון(!), ו"העיקר: אין ביבי". 

אם נפל הפור וליברמן יקבל את תיק הביטחון, משה יעלון יכול בהחלט להיות שר חוץ מצוין. הוא מכיר היטב את הזירה הבינלאומית על חלקיה השונים ויידע לבנות אסטרטגיית פעולה שתעניק לישראל מרווח נשימה. יותר מדי אנשים רוצים בקרע בין נתניהו ליעלון. לטובתה של ישראל בכלל ולטובתו של המחנה השמרני־ימני בפרט, אסור שזה יקרה. 

בימים הקרובים נשמע לאינסוף את המילים ממשלת ימין קיצוני, טירוף, משיחי, פשיזם ושלל תיאורים החביבים על חסידי הדמוקרטיה החד־צדדית. יבושם להם. לא מפיהם אנו חיים.

מתוך "ישראל היום"