סולם לבנט

התזזיתיות והתנועה ההיפראקטיבית של בנט יש בה יסודות חיוביים של פריצה והתקדמות, אך לעתים היא זקוקה לכוחות בוגרים מאזנים

ד"ר צבי מוזס , י"ח באייר תשע"ו

ד"ר צבי מוזס
ד"ר צבי מוזס
צילום: עצמי

זכה הציבור הדתי לאומי במנהיגות חדשה בבית היהודי, בדמותם של בנט ושקד, כשעל המלאכה נצח בעבר אורי אורבך ז"ל מאחורי הקלעים. למרות הכישלון היחסי בבחירות האחרונות עדיין מדובר בהצלחה מהדהדת, אשר משפיעה ותשפיע עוד על הציונות הדתית, אבל  לעתים מלווה ברעשי רקע ילדותיים מיותרים.

התזזיתיות והתנועה ההיפראקטיבית של בנט יש בה יסודות חיוביים של פריצה והתקדמות, אך לעתים היא זקוקה לכוחות בוגרים מאזנים. בשעתו אורי אורבך ז"ל מילא תפקיד כזה. בדומה, גם בצלאל סמוטריץ מתקומה ניחן במזג סוער הגורם לפליטות פה מיותרות לצד אמירות ערכיות חשובות. בתגובה אורי אריאל מצליח למתן לעתים קרובות, אך ההיררכיה ומערכת היחסים השונה בצמד בנט-שקד לא מייצרת איזון דומה.

דרישתו של בנט לעבודת מטה טובה יותר בקבינט נשמעת נכונה וצודקת, וגם ניתן להבין שהוא סוחב עדיין חוויה טראומטית מ"צוק איתן", שם נדרש לרדת לשטח כדי ללקט מידע. אבל על רקע המו"מ הקואליציוני הנוכחי עם ליברמן וישראל ביתנו, דרישה זו מגיעה לא במקום הנכון, והיא מייצרת רעש מיותר. הצגת שרירים כוחניים פוליטיים אשר ממש מפריעה למהלך, שנכון היה לעשות רק עם קיימת התנגדות עקרונית לליברמן ומפלגתו.


התזזיתיות והתנועה ההיפראקטיבית של בנט יש בה יסודות חיוביים של פריצה והתקדמות, אך לעתים היא זקוקה לכוחות בוגרים מאזנים
המפליא הוא  שאין פוצה קול ומצפצף בקרב הציבור הדתי לאומי אשר ינסה להעמיד  גבולות ל"ילד הסורר". כרגע קיים החשש שהסטיריקנים יעוטו על העניין כמוצאי שלל רב, ויציגו את בנט כ"פופאי".

אגב, בוגי יעלון, שיש להצר על עזיבתו, למרות ששגה בעניין החייל היורה בחברון ובעניין סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, הגיב פעמים רבות לרעשים של בנט, וכינה אותם ילדותיים. היה מן הראוי לבנט שיקשיב לביקורת מהסוג הזה, יפנים אותה, וימשיך להתקדם ולהשביח לתפקידים הבאים. לעומת זאת היה זה צעד חכם ונכון מצידו ומצד שקד לא לנסות לקפוץ למקומות חדשים, כמו משרד החוץ, בהזדמנות שהייתה על רקע המו"מ עם המחנה הציוני וישראל ביתנו.

מן הסתם סביר להניח שגם איילת שקד חושבת כך, אבל כפי שב"יציאה" הלא מוצלחת של בנט בנושא אלי אוחנה היא לא ממהרת דיה לצאת כנגד בנט ולאזן. לויאליות יפה, אך לא מתאימה לשעתה.

יש לקרוא לבנט לרדת מן העץ מהר ככל האפשר ולמזער את הנזק, ולפעול בשקט לתיקון המצב בקבינט. ואם יש צורך להגיש לו סולם, רצוי שיוגש לו במהרה על ידי אישים ודמויות ערכיות ורוחניות בציבור הדתי לאומי.