שרון הצטרף למר"ץ

מה קרה לשרון? שואלים ברחובות, במסעדות, במרכולים ובחנויות. להאמין שמי שהיה הסמן הימני של הליכוד ידבר על "לסיים את הכיבוש"? שואלים בפליאה שמאלנים, קיבוצניקים ואנשי "שלום עכשיו". היעלה על הדעת שמי שהטיף להכנס לג'נין כדי לחסל את הטרור שואל עכשיו - "לנצח נשב בג'נין"?

עו"ד אביעד ויסולי , ה' בסיון תשס"ג

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: עצמי
מה קרה לשרון? שואלים ברחובות, במסעדות, במרכולים ובחנויות. להאמין שמי שהיה הסמן הימני של הליכוד ידבר על "לסיים את הכיבוש"? שואלים בפליאה שמאלנים, קיבוצניקים ואנשי "שלום עכשיו". היעלה על הדעת שמי שהטיף להכנס לג'נין כדי לחסל את הטרור שואל עכשיו - "לנצח נשב בג'נין"? תמהים ותיקי הצנחנים, לוחמי החי"ר ואנשי המושבים. איך מעז זה שקרא לנו לתפוס את הגבעות ולהרחיב את ההתנחלויות לדבר על "פינוי מאחזים בלתי חוקיים"? שואלים בתמהון המתנחלים, אנשי המאחזים ונאמני א"י מכל שדרות העם. כיצד יתכן שיו"ר הליכוד יכריז על הקמת מדינה פלשתינאית כשמרכז המפלגה שלו פסל ברוב מוחץ את הרעיון הזה? שואלים בפליאה ובמרירות ותיקי הליכוד, שלוש מאות אלף חבריו ומליון וחצי מצביעיו.

תשובה אחת ופשוטה – שרון הצטרף למרצ. תשכחו משרון הישן, הבטחוניסט, אבי ההתיישבות, גיבור המלחמות. שרון החדש בעד מזרח תיכון חדש. שרון 2003 הוא אבי המדינה הפלשתינאית. שרון עכשיו בעד שלום עכשיו. אריאל שרון נטש את כל העמדות המדיניות, הפוליטיות, הבטחוניות, המוסריות והיהודיות שהיו לו וחצה את הקוים למחנה השמאל הקיצוני. הצטרף לאלה הטוענים שזכותנו על א"י מתבטאת בכיבוש של עם אחר. לאלה הדוגלים ב"מדינת כל אזרחיה". לאלה ה"מבינים" את הטרור הפלשתינאי, שקוראים לפינוי ישובים ולמסירת חלקי א"י לערבים, כדי שיקימו בו את מדינת הטרור. תשכחו מהשרון שהכרתם, הוא אינו קיים עוד.

מה גרם לשרון להתהפך בדעותיו ולאמץ את אלה של יוסי שריד ושולמית אלוני? יש התולים זאת בגילו, בכבדות תנועתו ובכושרו הירוד. על מנת להיאבק צריך אנרגיות, יכולת פיזית ונפשית ומוטיבציה גבוהה. שרון איבד אותם. אשתו האסרטיבית, אשר דאגה לו על כל צעד ושעל, נפטרה ממחלה. בניו, עומרי וגלעד מסובכים עד אזניהם, ביחד עמו, בשורה של חשדות פליליות הנחקרות על ידי המשטרה. יתכן ששרון בונה על הנטיה השמאלנית של הפרקליטות (עו"ד ליאורה גלאט ברקוביץ' וחברותיה) אשר "לא יתאמצו יתר על המידה" על מנת להעמיד את "חוזה מדינת פלשתין" לדין, ביודעם שמהלך כזה יקטע באחת את הקדנציה שלו. יתכן וזה הגידול הסרטני אשר הוסר מרקתו לאחרונה. יתכן והסיבה נעוצה בדכאון אשר, על פי דיווחי התקשורת, שרון סובל ממנו לאחרונה. כך או אחרת – שרון קנה לעצמו מקום של כבוד ברשימת מר"ץ.

האם כששרון הופך את עורו ומצטרף למרצ, כל הליכוד מצטרף עמו? חוקת הליכוד היא המסמך היחיד המחייב את חברי הליכוד ונבחריו. ישנם מספר תנאים לחברות בתנועת הליכוד: הזדהות עם מטרות התנועה, קיום הוראות חוקת הליכוד, הישמעות להחלטות מוסדות התנועה וסיוע בהגשמת מטרות תנועת הליכוד. מטרות ההליכוד כוללות: ריכוז העם היהודי בארץ ישראל, טיפוח האהבה לארץ ישראל בלב העם, שמירת זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל, כזכות נצחית שאינה ניתנת לערעור והקמת חברת איכות בארץ ישראל." המדובר הוא בארץ ישראל, לא חציה, לא 4/5 שלה, לא 9/10 שלה – ארץ ישראל כולה – "שלמות המולדת", כמוגדר במשפט הפותח של החוקה. ויותר מכל, מטרה ב' של מטרות הליכוד מבטאת את התחייבות לתמיכה בהתישבות: "התמדה בישובם ובפיתוחם של כל חלקי ארץ-ישראל והחלת ריבונות המדינה עליהם".

כל בר דעת רואה כי עמדותיו החדשות של שרון עומדות בסתירה לחוקת הליכוד. יתרה מכך – במאי 2002 קבע מרכז הליכוד ברוב מוחץ של כ – 99% מהמצביעים: "לא תוקם מדינה פלשתינאית ממערב לירדן". החלטה זו קובעת את מדיניות הליכוד כתנועה ומפלגה, ומחייבת את נבחרי הליכוד. תוך זמן קצר יצביע מרכז הליכוד על הצעה לשינוי החוקה וקביעת סנקציות של אי יכולת להיבחר מחדש לנבחרי הליכוד אשר אינם מקיימים את החלטות המרכז. ביום א' הקרוב תתכנס ועידת הליכוד (גוף הזהה בהרכבו למרכז הליכוד) לדיון בנושא מפת הדרכים. על פי הצעת החלטה שהעבירו "נאמני א"י בליכוד", הועידה תיקרא לאשרר מחדש את ההוראה החד משמעית לנבחרי הליכוד להתנגד להקמת מדינה פלשתינאית ממערב לירדן. סקרים מוקדמים מעלים כי צפוי רוב גדול להצעה זו בהצבעה.

בוחרי הליכוד, חברי התנועה, חברי מרכז הליכוד והח"כים שלו, יצטרכו להפנים את העובדה שמנהיגם ערק בדעותיו מהליכוד ומורשתו והצטרף למרצ. הם לא ילכו אתו לשם. חבר ליכוד לא יצליח לבלוע את המילה "כיבוש" מבית מדרשו של יוסי שריד, לא יעלה על דעתו להזדהות עם "המדינה הפלשתינאית" של ביילין, והמושג "התנחלות בלתי חוקית" של זהבה גלאון מעורר בו בחילה עמוקה. חברי הליכוד, המרגישים כיום כעדר ללא רועה, יצטרכו למצוא להם מנהיג חדש, אשר במוקדם או במאוחר יקרא לשרון להתפטר. נתניהו הוא המועמד המוביל. אביגדור ליברמן נושף בערפו. אם ביבי "ירדם בשמירה" הוא יאבד לעד את ההזדמנות שלו להפוך לראש ממשלה. שרון, הידוע בנקמנותו ודורסנותו, יילחם כארי על חייו הפוליטיים ביחד עם עומרי (ויש אומרים גם על חייו מחוץ לבית המשפט והכלא). לשכתו כבר מתפרקת (בדיוק כמו שקרה בתקופת ביבי וברק), פרישתו תגיע, מוקדם בהרבה מהמתוכנן. והלוואי שלא יישפכו נהרות דם על מזבח שגיונותיו של שרון "וכלם כבגד יבלו כלבוש תחליפם ויחלפו".