כשחלום של אחד פוגש חזון של אחר

דרך חדשה להתמודדות עם מחלות מפחידות כמו אלצהיימר, פרקינסון וסרטן במוח?

יורם דורי , ד' בסיון תשע"ו

דעות לבן ריק
לבן ריק
עצמי

מה קורה כאשר חלומו של אדם אחד נפגש עם חזונו של אחר ולכך מתווספת יכולת ביצוע של האחר? אולי מזור למחלות מפחידות כמו אלצהיימר, פרקינסון וסרטן במוח.

במהלך שנות עבודתי הממושכות לצדו של שמעון פרס (יותר מ-25 שנים) יצא לי, לא פעם, לקדם (יחד עם אחרים) ולהביא לידי מימוש מרעיונותיו בתחומים שונים ובכלל זה בנושאי חדשנות וטכנולוגיית עילית. 

כך היה בנושאי ננו טכנולוגיה שבתחילה העלו חיוך, ולעתים גיחוך, אצל השומעים והסתיימו בהקמת מיזם בטחוני מרתק המסייע, היום, רבות למערכת הביטחון הישראלית. במקרה זה מצאתי משקיע (שבאותה עת ראה בהשקעתו יותר עניין פילנטרופי מאשר עסקי) וליוויתי בצמוד את כל המהלכים שהביאו למימושו של חלומו של פרס לגבי שימוש בטכנולוגיה חדישה לצורך הגנה על גבולות ישראל.

אחרי עידן הננו טכנולוגיה דילג פרס לתקופת חקר המוח. הוא היה מהראשונים שהבין כי גילוי צפונות המוח האנושי הוא הדבר המרתק ביותר במחקר המדעי של ימינו. גם כאן, "נדלקתי" על הרעיון וסייעתי בגיוס תרומת ענק, חד פעמית, למחקר בתחום זה שהוענקה על ידי העמותה לקידום חקר המוח (IBT) לקבוצת מחקר אמריקאית.

השלב הבא היה יצירת המשכיות לקידום חקר המוח בישראל, גידול דור צעיר של חוקרים בישראל והעצמת יכולתם של הישראלים והצבתם בצמרת המחקר המדעי בתחום זה בעולם.

כאן, נכנסה לתמונה קרן אדליס. או ליתר דיוק המפגש המנצח בין חלום פרס וחזונו של אנדריי דלורו ז"ל, מייסד הקרן. 

קרן אדליס, אשר הוקמה על ידי מר אנדרה כהן דולורו ז"ל על מנת לתמוך במצוינות אקדמית בישראל בכלל ובתחום המחקר המדעי והרפואי בפרט, החליטה בשנת 2015, בעקבות המורשת הרוחנית של מייסד הקרן ובנאמנות לחזונו, ליזום את פרס אדליס לחקר המוח ולהקצות מדי שנה סכום של 100,000$ כמענק מחקר לחוקר ישראלי צעיר פורץ דרך.

מטרת הפרס הינה לעודד מצוינות בקרב חוקרים ישראלים צעירים בתחום חקר המוח בארץ, לקדם את הידע ואת ההבנה שלנו של המוח, פעולתו והמחלות הקשורות בו, ולהגיע להשפעה בינלאומית. 

הפרס הפך כבר בשנתו השנייה לסמל להצלחה והכרה בקהילת החוקרים הצעירים בישראל ואני שמח שהתאפשר לי לתרום תרומה (צנועה) לקידום מפעל יוצא דופן זה.

השנה, שהיא השנה השנייה לפעילות הפרס, התקבלו 29 הצעות מחקר. ובהחלט ניתן לראות הצלחה בעובדה שהוגשו מספר כה מכובד של הצעות בעלות רמה גבוהה, אשר מייצגות את הפוטנציאל של תחום חקר המוח בישראל.

העבודה של וועדת השופטים לא הייתה קלה, זאת עקב ריבוי ההצעות ורמתן הגבוהה. לאחר דיונים והתלבטות הוחלט על מתן המענק לשנת 2016 לד"ר יובל ניר. ד"ר יובל ניר חוקר בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר ובבי"ס סגול לחקר המוח באוניברסיטת תל-אביב.

מחקרו של דר' ניר, עבורו זכה בפרס אדליס לשנת 2016, בוחן את הבסיס העצבי לניתוק חושי מהסביבה החיצונית במצבים של שינה, הרדמה, וניתוק קשבי בעירות. הצוות שלו חוקר באיזה אופן המוח מגיב בצורה שונה לגירויי שמע (צלילים) כתלות במצב הפנימי של המוח, ובוחן את התפקיד של מערכות נוירומודולציה פרטניות (כגון מערכת הנוראדרנלין) לאפשר עיבוד אפקטיבי של מידע חושי המוביל לתפיסה מודעת ומנחה את ההתנהגות.

כמו כן, המחקר במעבדה בוחן כיצד הפעילות המוחית בזמן שינה יכולה לשמש כ"חלון" על מידת התפקוד התקין של מערכות במוח, בניסיון לשפר את האבחון והטיפול הרפואי במחלות נוירו-פסיכיאטריות שונות.