המפסיד הגדול

המפסיד הגדול בפרשת רמי סדן הוא ציבור בוחרי ש"ס. לכל ח"כ, לכל שר ולכל מפלגה יש כמות מוגבלת של כדורים במחסנית.

אבישי גרינצייג , ט' בסיון תשע"ו

אבישי גרינצייג
אבישי גרינצייג
צילום: פרטי

לא ברור בינתיים כיצד תסתיים "פרשת רמי סדן", אע"פ שמסתמן שמדובר בעלילת שווא של עיתון הארץ ושל מתנגדי סדן בערוץ 10.

לא ברור כיצד הפרשה תסתיים, אבל כבר ברור לחלוטין מי המפסיד הגדול שלה.

*המפסיד הוא לא ערוץ 10 שהצליח להראות יפה ליו"ר הנכנס רמי סדן מי באמת ישלוט בערוץ, ומה הם עוד עשויים לעולל לו אם לא יישר את הקו שמאלה.

*המפסיד הוא לא אריה דרעי, שחיזק וביצר את מעמדו כנציג המזרחיים הנעשקים והנאנקים תחת הכיבוש האשכנזי המתנשא, על גבו של רמי סדן.

* המפסיד הוא לא עיתון "הארץ" והכתב גידי וייץ שפרסמו בבהילות את הידיעה השקרית, ללא כל הוכחה וללא כל בדיקה אמיתית וללא נתינת האפשרות לסדן להגיב. העיתון קיבל חשיפת שיא, ומה יעשו לעיתונאי ששיקר? הרי גם אמת לא הייתה בדבריו, ודאי "אמת לשעתה" כתב!

* המפסיד הגדול הוא אפילו לא רמי סדן, שככל הנראה יישאר בתפקידו. אמנם הוא עובר ימים לא נעימים, אך הם יישכחו במהרה.

המפסיד הגדול הוא ציבור בוחרי ש"ס. לכל ח"כ, לכל שר ולכל מפלגה יש כמות מוגבלת של כדורים במחסנית. הם לא יכולים לדרוש הכל, והם לא יכולים כל יום לטפס על עץ גבוה. כל מפלגה בוחרת על מה היא תילחם ויהי מה, ועל מה היא תוותר. כל מפלגה מתמקדת בנושאים הבוערים מבחינתה, ועליהם היא מפעילה את מרכז הכובד.

אריה דרעי החליט לטפס על עץ גבוה במיוחד דווקא בפרשת רמי סדן, ולייצר עליו משבר קואליציוני מהדהד. נעזוב את העובדה שככל הנראה הפרשה נוצרה בתנאי מעבדה של עיתון הארץ ולא קרתה במציאות. אפילו אם באמת הדברים נאמרו - האם בוחרי ש"ס הרוויחו מהמשבר המדומה של דרעי? מה הועילה כל התעמולה סביב רמי סדן?

האם השכבות החלשות, שדרעי מתיימר לייצג, הרימו את הראש מעל למים בזכות בליץ הראיונות והזעקות של דרעי וחבריו?

גם העתירה הפופליסטית במיוחד של ש"ס לבג"ץ נגד מינוי של סדן, נמצאת בעוכריו של בוחרי ש"ס. הציבור החרדי שזועק (ובצדק!) נגד התערבות בג"ץ בכל חוק ובכל החלטה שלטונית, מצא לפתע שהמפלגה שלו הגדילה לעשות ודרשה מבג"ץ שיתערב וימנע מינוי יו"ר לחברה עסקית פרטית (!). מה הסמכות של בג"ץ לעסוק בעתירה זו? הלגיטמציה שדרעי וחבריו העניקו לבג"ץ בעתירתם היא אסון עבור כל מי שמעוניין להחזיר את בג"ץ למקומו הטבעי. הקבוצה שאולי סבלה מבג"ץ הכי הרבה לאורך השנים, נותנת לו עכשיו הכשר של הבד"ץ.

האם טובתם של בוחריו עמדה לנגד עיני דרעי כשיצא למלחמה הזו?

הגיע הזמן שדרעי ידאג לרווחתם ולפרנסתם של ציבור בוחריו, ולא יגזור עליהם קופון אישי. לפני חצי שנה, דרעי יצר "משברון" דומה. הוא דרש שיעצרו את הדפסת השטרות החדשים כיוון שלא מופיעה עליהם דמות מזרחית. גם אז דרעי חיזק את מעמדו כ"רובין-הוד" הנלחם עבור אחיו המזרחיים נגד האימפריאליסט האשכנזי.

אך מה הרוויח הציבור הספרדי והחרדי ממשבר זה? במקום שדרעי יילחם שמזרחיים יופיעו על שטרות של כסף, שיתחיל לדאוג לכך שלמזרחיים יהיו שטרות של כסף. דרעי טיפס על העץ בפרשת סדן, אך הכסף לא גדל על העצים.