מונופול זה לא תמיד רע

איתמר סג"ל , כ"א בסיון תשע"ו

איתמר סג"ל
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

הרבנות הראשית תחת מתקפה. מדובר במלחמת התשה שמנוהלת נגדה כבר שנים לא מעטות, בשילוב זרועות: מצד אחד, טוענים נגדה, היא אינה ציונית, כבושה בידי החרדים.

מאידך, טוענים נגדה בחוגים חרדיים, היא מזוהה מידי עם המדינה ועם הציונות הדתית, ה' ירחם. 'הרבנות הראשית מושחתת'; חורצים רבים את דינה ללא משפט או בדיקה רצינית. 'מערך הכשרות רקוב מן השורש', חובטים בה מעבר נוסף, ללא רחמים, בדרך כלל ללא בדיקה מספקת או הכרת המציאות. בחודשים האחרונים, נמצאת הרבנות הראשית תחת בליץ אמיתי, מימין ומשמאל. 

ואז, מגיעה הטענה החזקה מכולן: הרבנות הראשית היא מונופול, והגיע הזמן לפרק את המונופול. מונופול, כזכור לכולנו מימי המונופול העליזים של בזק, איננו דבר נעים במיוחד לכיס. גם המונופול של ידיעות אחרונות לא הטיב במיוחד עם הלך הרוח בחברה הישראלית. על פי החשבון הזה, יש לפרק את אבי אבות המונופולים: הרבנות הראשית ששולטת על חיינו בתחומים מהותיים: באיזה דת אהיה, בתחום הגיור. מה אוכל ומה אשתה, בתחום הכשרות. מתי אנוח ומתי לא, בתחום השבת, ועם אנשא ועם מי לא ואיך, בתחום הנישואין.

כך גם טענו בבג"ץ האחרון שנאלץ לפסוק לטובת הרבנות הראשית בסוגיית הכשרות, רק כי כך החוק קובע. הפעם, לשם שינוי, לא שונה החוק על ידי בג"ץ. מכל מקום, בג"ץ מתח ביקורת נוקבת על מערך הכשרות, וטען שיש להפריט אותו במהרה לשוק החופשי.

ובכן רבותי, אחדש לכם חידוש: בכל מדינה מתוקנת יש לא מעט מונופולים, שאי אפשר למדינה להתקיים בלעדיהם. הידעתם? רשות המיסים היא מונופול, רק  היא קובעת את חוקי הגבייה והמס או נותנת פטורים. ובית המשפט העליון? גם הוא מונופול! מדוע לא נפריט גם אותו? אין שום סמכות לאף אדם במדינה לנהל משפטים שיוכרו על ידי המדינה, שלא דרך מערכת בתי המשפט.

ורשות הרישוי, גם היא מונופול. יש עוד מונופול גדול במדינה, קוראים לו צה"ל. המונופול הזה כל כך קשוח, שמי שילבש מדים ויעשה מבצעים צבאיים שלא במסגרת צה"ל עלול להיות מואשם בסעיף העונש החמור ביותר: בגידה. אה, כן, וגם המשטרה היא מונופול מוחלט. לפעמים זה מעצבן, לא מעט פעמים אנחנו לא מרוצים מתפקודו של הצבא או מפעולותיה של המשטרה, אבל כל בר דעת מבין שהפרטת הצבא או המשטרה הם חורבנה של המדינה.

לא ניתן לקיים מדינת לאום בלי סמלי שלטון לאומיים בבעלות המדינה. כשם שכל אחד מבין שאי אפשר להפריט את הצבא ולתת אותו לעובדי קבלן, כשם שאסור לגעת בהיכל הקודש של בית המשפט העליון וכל מילה נגד בית המשפט מהוה סכנה נוראית לדמוקרטיה, כך אי אפשר למדינה יהודית בלי רבנות ראשית, על כל בעיותיו, מגרעותיו מה שצריך תיקון. הגיור, השבת, הכשרות והנישואין הינם נושאים חשובים מידי, לאומיים מידי בשביל שנזרוק אותם למים הסוערים של כלכלת השוק, בה הערך הגבוה ביותר הוא השורה האחרונה של תג המחיר.