"טוביה בארץ המובטחת"

נועם ארנון , כ"ג בסיון תשע"ו

בעולם רווי תקשורת, מידע, סרטים וספרות, מכל הסוגים ומכל הכיוונים כמו העולם שלנו כיום, לא קל ליצירה טובה באמת לעשות את דרכה אל הלב ואל התודעה שלנו. צבי פישמן הצליח לעשות את זה ב"טוביה בארץ המובטחת".

מרגע שלקחתי את הספר ליד, לא יכולתי להניח אותו. קראתי, צחקתי ובכיתי, התרגשתי והתפעלתי מהכשרון ומהיכולת של צבי פישמן הענק להכניס את הרעיונות הכי גדולים לתוך סיפור מרתק ומשובב נפש הנוגע לליבו של כל אחת ואחת. הוא מחבר את הסופר שלום עליכם עם "חסמבה", את המינגווי עם עגנון, והוא ירתק אתכם ויהפנט אתכם.

זה לא רק הסיפור על טוביה החולב, המוכר לנו מכתבי שלום עליכם; זה הסאגה של דורנו, דור התחיה, הדור שעבר את המהפך ההיסטורי הבלתי יאומן – ממצב של יהודים מושפלים שנאלצו להשתחוות הגויים, שהפכו לאומה גאה בארץ ובמדינה עצמאית, כמו שכתוב בתורה ,הן "עם כלביא יקום וכארי יתנשא".

שלנו ארץ משלו, "אומה קמה כארי צעיר." טוביה של פישמן מדבר כמו טוביה הישן מאנטבקה, אבל הוא חושב כמו ז'בוטינסקי והרב קוק. למרות שהוא זורק את החתן הקומוניסטי שלו, פרצ'יק, לתוך הבוץ בדיר החזירים, יחד עם כל האפיקורסות הסוציאליסטית שלו, טוביה נלחם יחד עם אותו פרצ'יק נגד הטורקים. באופן הכי מרטיט ונוגע ללב הוא מראה לנו את מה שכולנו יודעים, כי אחרי כל המחלוקות, העם היהודי הוא אחד, ומעבר לכל היצרים הסוערים והמחלוקות, כל היהודים הם בעצם אחים. את הספר הזה לא תוכלו להניח מהיד. אתם תבכו, תצחקו, תתרגשו, ולא תוכלו לשכוח. רוצו לקנות!