צה"ל מיישם את התוכנית 'רגליים שחורות'?

ד"ר מיכאל בן-ארי , כ"ז בסיון תשע"ו

מיכאל בן ארי
מיכאל בן ארי
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

זה לא חדש, אבל צריך לזכור זאת. צמרת צה"ל אינה מתכוונת לנצח את האויב או מה שמכנים כאן 'טרור'. יש כאן אחיזת עיניים מתמשכת, שגורמת לנו לחשוב כאילו יש מי שמתכוון להגן עלינו. אך המציאות המדממת מעידה יותר מכל, מדובר בהפקרה ידועה מראש, ויש לי חשש שהיא אפילו מכוונת.

זה לא סוד שקיימת תכנית שנקראת 'רגליים שחורות'. תכנית שכתב העיתונאי ואיש המכון הישראלי לדמוקרטיה יאיר שלג, לאחר העקירה מגוש קטיף. הגרוש מגוש קטיף הגביר את התיאבון אצל שלג והספונסרים שלו מהמכון הישראלי לדמוקרטיה. הם כמובן ראו בגוש קטיף קדימון מתאבן למה שהם רצו לראות ביהודה ושומרון. חלומם לראות 'מדינה פלשתינית' על יהודה ושומרון, נראה להם קרוב מתמיד. אך קושי הגירוש מגוש קטיף לימד אותם, שמדובר במשימה מורכבת הרבה יותר.

כמות המתיישבים ביו"ש היא פי 40 מגוש קטיף, עד כדי כך שרבים בשמאל התייאשו מעקירה כוללת. ומזה שנים הם מסתפקים בתוכניות של עקירת 'התנחלויות מבודדות', תוך השארת גושי ההתיישבות, כמו מעלה אדומים, ביתר עילית ואריאל. לעזרתם של אלו נחלץ יאיר שלג בתוכנית שטנית במיוחד. הוא כתב תכנית מפורטת כיצד יגורשו תושבי יו"ש מבלי שמדינת ישראל תצטרך לשדל אותם או לפצות אותם על רכושם. המודל שהוא בחר להעתיק, לקוח מהנטישה של צבא צרפת את אלג'יר בשנת 1962, תוך שהוא בוחר לשכלל את השיטה. להלן תמצית הדברים (כדאי לקרוא את המאמר כולו):

22 " בינואר 2008 | יאיר שלג: לקראת אפשרות של החלטה על פינוי ישובים ביו"ש, יאיר שלג מציע מודל חדש לפינוי. לא עוד פינוי אישי ואקטיבי של כל אחד מהתושבים, אלא פינוי המתבסס על מודל הפינוי של צרפת מאלג'יריה: עזיבת זרועות הממשל הישראלי תוך השארת התושבים לעזוב בעצמם. בשונה מאלג'יריה, מודל הפינוי מיו"ש יצטרך להתבצע בשני שלבים: בשלב ראשון – הוצאת השירותים האזרחיים בלבד והשארת הצבא להגן על התושבים שיישארו. כעבור חודשים אחדים – פינוי אקטיבי של המיעוט שיישאר...".

אני מעריך שכשאתם קוראים את הדברים אתם משפשפים את העיניים. לא הייתם מאמינים שיש כזו תוכנית, שהיא נלמדת באוניברסיטאות, שקציני צה"ל מקבלים תדריכים ברוח המזימה הזאת. אבל אלו העובדות. אני ממליץ לכל אחד לקרוא את התוכנית נוטפת הרעל של שלג. הוא לא נמנע מלהפוך את המתיישבים למפלצות שיתנגדו באופן אלים לפינוי, כדי להצדיק את הפקרתם לרצח יום יומי עד שיאלצו להימלט על נפשם. אם בדברי הפתיחה הוא מדבר על שני שלבים שהראשון שבהם הוא 'הוצאת השירותים האזרחיים', הווי אומר: מד"א, אספקת מים ומזון וכדומה. הרי שבדברי הסיכום הוא כבר חושף את שיניו ומדבר על נטישת כוחות צה"ל כשלב ראשון:

(מתוך מאמרו של יאיר שלג)"סיכום: משקלול כל הנתונים עולה שיש יתרון ועדיפות לפינוי שטחי יו"ש במודל הפינוי האלג'ירי בהשוואה למודל שיושם עד כה בחצי האי סיני וברצועת עזה. לומר: מודל שבו המדינה אינה מפנה בעצמה את המתיישבים אלא מפנה רק את כוחותיה, והמתיישבים הם שצריכים לפנות את עצמם".

על אף שאין הכרזה רשמית, מי שעיניים לו רואה כיצד התוכנית הזאת מיושמת בשטח. צה"ל נטש את השליטה שלו ברוב שטחי יו"ש אלו המכונים A, B, תשתיות הטרור פורחות שם מבלי כל הפרעה. צה"ל נמנע מלחסום צירים לערבים בטענת 'שמירה על מרקם החיים של המקומיים' בזמן שברוב שטחי יו"ש הכבישים סגורים בפני יהודים. להזכיר הרצח של איתם ונעמה הנקין התבצע בכביש שעד כמה ימים קודם, נאסרה בו הנסיעה לערבים. גם שמבצעים 'מהלכים דרסטיים' של מה שמכונה 'כתר', מדובר בפרסה לצורכי תקשורת והרדמת הציבור.

הערבים נכנסים ויצאים בלא מפריע ואם מישהו יביע תמיהה, כבר יסבירו לו שמדובר ב'כתר נושם לצרכים הומניטאריים'. לא מתקיימת שום מלחמה אפקטיבית מול תעשיית הרצח וההסתה הערבית. השב"כ מוכיח יעילות מופתית מול יהודים וכישלון שיטתי מול הטרור האיסלאמי. יהודים שנחשדים בהפרות סדר או מדוייק יותר במחשבות על הפרות סדר, מגורשים מבתיהם, נעצרים במעצרים מנהליים ללא משפט. מאות זריקות אבנים ובקתבי"ם ביו"ש מקבלים אפס תגובה לצד עוד ועוד אמצעי ספיגה המכונים מיגון. לעומת הזריזות בסגירת ישיבת עוד יוסף חי, שלא הוכח שבוצע במקום פעילות בלתי חוקית (אא"כ לימוד תורה הוא בלתי חוקי), לא נסגר ולו מסגד אחד ולו לדקה. זאת בזמן שהמסגדים משמשים חממת הסתה, תוך קריאות מפורשות לרצח יהודים וחיילי צה"ל.

סיורי צה"ל כמעט ולא יורדים מהצירים המרכזיים. גדרות הוקמו לצידי הכבישים המובילים אל היישובים היהודים ביו"ש, כדי לתחום את גורלם של מי שהוא יעד לזריקת אבנים ובקתבי"ם, מעבר לגדרות המגוחכים. גופות מחבלים מוחזרות למשפחותיהם בהנחיית גורמים בצה"ל 'כדי להרגיע את שהטח'. המנהל האזרחי, עסוק דרך קבע במתן של מחוות הומניטאריות לאויב הרצחני על חשבון היהודים ואף כנגד החוק. עוד יש לדבר על גזירת ההקפאה, שהיא הספר השחור המתנוסס מעל ממשלת הימין של ביבי. גזירה שפועלת רק נגד יהודים ובפועל מגרשת יהודים מביתם, פוגעת לא רק בפוטנציאל של ההתיישבות ביו"ש להכפיל את עצמה אלא פוגעת במה שמכונה 'הגידול הטבעי'.

'זרועות החוק' שיודעים להרוס ולהחריב במגרון, בגבעת האולפנה ובעמונה, נאלמות מול השתוללות ערבית בבניה והשתלטות על אדמות. זכויות הרכישה של יהודים בבית המכפלה ובבית רחל ולאה נחמסות בשרירותיות. כל זה אינו ספוראדי! מדובר בתוכנית שפועלת בשיטתיות. מנהיגי ההתיישבות שרובם חברי ליכוד, נאלמים דום. מסרבים לראות את הרעה. מסתפקים בהבטחות שווא כמו 42 דירות שכבר בבניה, שגם הם אינם אלא, כבשת האוויל. כדי שנפסיק לקבור את מתינו, אנחנו זקוקים לשינוי תודעתי מקיף.

התפישה המסורתית כאילו צה"ל פועל למען בטחון תושבי יו"ש, צריכה הערכה מחדש. בצמרת צה"ל רווחות רוחות הרואות בנו כובשים / פושעים. בצמרת צה"ל אין כל כוונה להכריע את הטרור, הם מסתפקים שוב ושוב בהתהדרות בסטטיסקות של הורדת כמות הפיגועים, בהכלה של האויב, בהבנה לרגישויותיו, בהעדפת ההתקפלות על פני ההכרעה. לדאבוננו זה המצב. תוכנתו של שלג יוצאת אל הפועל, הבתים המדממים בעתניאל ובקרית ארבע זועקים את זה. מתי נתעורר?