בין דם לדם

יעקב נתנאל , ה' בתמוז תשע"ו

ערוץ 7

1.

בגל הטרור האחרון נרצחו עשרות יהודים שהותירו אחריהם בורות פעורים של יתמות אלמנות ושכול. ביקור של ראש ממשלה בביתם של אנשים מהיישוב אינו מאורע תדיר גם לא בנקודות קיצון כמו אבל בעקבות טרור. מדוע בחר ראש הממשלה לפקוד דווקא את ביתם של משפחת אריאל בקרית ארבע לאחר רצח ביתם הלל הי"ד?

2.

בהתייחסות להסכם הפיוס עם טורקיה טען מר נתניהו שהוא אינו מנהל את המדינה בעקבות ציוצים כלשונו, אלא באופן ענייני לגופה של מדינה. מדוע בחר ראש הממשלה להתייחס בכלל לאפשרות תמוהה שקבלת החלטות במדינה תתקבל לפי גחמות ההמונים?

התשובה לשאלה השנייה היא פשוטה, על ראש הגנב בוער הכובע. מר נתניהו חלש ומפוחד פוליטית ומדינית. השנים, כמו גם ריבוי החשדות והחקירות סביבו וסביב מעונו עשו את שלהן. כבר מזמן שהוא אינו מגלם עוד את דמות הפוליטיקאי הרהוט הצעיר והמבריק. הוא יודע שהעם שבע מקדנציות פושרות עד כושלות שלו ובחר בו שוב ושוב רק כרע במיעוטו, ומתוך זיהוי נוסטלגי שלו עם גוש הימין. בהתאם לכך, הוא משתדל להתאים את עצמו לכיוון ממנו נושבת הרוח. בצדק טען מר יעלון כלפיו, ששינוי עמדתו בפרשת אלאור עזריה הייתה תמוהה ונבעה מהרצון לרצות את ההמונים.

אותה תשובה עצמה מסבירה גם את ביקור התנחומים בבית משפחת אריאל. ההמון, ניזון מתפיסת עולמה של התקשורת, המשלבת אמוציות ואידיאולוגיית שמאל. בעיניה, יש היררכיה ברורה בין דם לדם. רצח עצמי הוא לגיטימי, רצח של אחר הוא מעשה חמור, אך מעליו במדרג נמצא רצח ילדים. רצח ילדה הנמה את שנתה הוא מעשה חריג בחומרתו. נתניהו מבין שפרץ הרגשות החריג מאיים עליו ומחפש דרך להנמיך את גובה הלהבות.

נתניהו הוא פוליטיקאי משופשף ויודע גם שגרעין קשה של בוחריו נמצא ביו"ש. כולנו זוכרים את נאומי ההפחדה שלו לפני הבחירות האחרונות שכוונו היטב לעומק בטנה של הציונות הדתית, והביאו לו את הניצחון הנכסף והלא צפוי. הוא גם יודע שהבטחת יחידות דיור היא מטבע עובר לסוחר בקרית ארבע. נתניהו מנצל את המומנטום ומשיג שניים במחיר אחד: מגיע לביתה של הלל הי"ד, מבקר בחדר השינה המדמם, ומבטיח 42 יחידות דיור חדשות בקרית ארבע.  בינגו.

את חשבונותיו הנפתלים של ראש הממשלה נשאיר לו. אך הגיע הזמן שנכיר שבעיני התורה רצח הוא רצח ורוצח הוא רוצח. הן אם מדובר בתינוק בן יומו או בזקן הנוטה למות. גם הרוצח את עצמו נחשב רוצח, ואפילו המעצים עיניו של גוסס הרי הוא שופך דמים. רצח של ילדה במיטתה הוא יותר מזעזע אך בשום אופן לא יותר חמור.

ובנייה בארץ ישראל (אם אכן ימומשו ההבטחות), על כל כבודה וחשיבותה לא יכולה להוות בשום אופן תחליף לתגובה ממלכתית ראויה. לא רק בבניין הארץ ננוחם כי אם בפעולות תגמול ותג מחיר צבאי ולאומי. ומי שמטיל ספק בדברים אלו וחפץ בבירור אמת מוזמן לערוך חיפוש של צירוף האותיות 'נקמ' בספרי היסוד של היהדות: תנ"ך, מדרש ותלמוד. ולראות מה דעת התורה בנושא, ואיך יישמו זאת הלכה למעשה חכמי ישראל ומנהיגיו לדורותיהם: משה, שמשון, וכמובן דוד בן ישי משיח צדקנו.