צעקת האילמים

איתמר סג"ל , י"א בתמוז תשע"ו

איתמר סג"ל
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

לא תמצאו אותם בפייסבוק, הם לא מעלים סטטוסים או מחלקים לייקים. בכלל, לרובם אין כלל חשבון פייסבוק, שלא לדבר על טוויטר.

אין להם יחצני"ם ויועצי תקשורת, לוביסטים או מימון שמן של הקרן החדשה בגיבוי שמן של כלי התקשורת. לא תראו אותם מופיעים בכנסים בבר אילן או בדוכן הספרים של ידיעות ספרים בשבוע הספר. את מאמריהם לא תמצאו בידיעות או בישראל היום, ובדרך כלל לא תשמעו אותם מתראיינים בגלי צה"ל.

לכן, קל לצייר אותם כהזויים, יוצאי דופן, חשוכים, קלים על ההדק, משניאים את התורה ומחללי ה', ועוד שאר מילות גנאי מכל הסוגים והמינים. ובקיצור, במילת הגנאי הגדולה מכולם: חרדלי"ם.

החרדלי"ם, אותה כת מסוכנת, מעטת החברים אך כבדת המשקל, היא הסכנה הגדולה ביותר למדינת ישראל, לשיטתם של חברי מערכת הארץ ונדיבי הקרן החדשה, וסכנה גדולה ומכופלת לקיומה של תורה נורמלית, שפויה, מכילה ומאוזנת, לשיטתם של הרבנים המודרניים, אושיות הפייסבוק ויחסי הציבור.

לכן, החלטתי להתנדב להשמיע את קולם של האילמים. אותם שכפתורי הלייק, כנפי ציפור הטוויטר וקהילות הוואטאפ זרים להם, בדרך כלל כי הם פשוט עסוקים, בללמוד וללמד תורה, בשקידה וברצינות, מתעסקים בסוגיות עומק ולא רק בהפרחת סיסמאות אינטרנט לרשת, ויראליות ככל שיהיו.

מיצג השוא של הפייסבוק, הרשת החברתית והתקשורת כולה, לא ישנה את האמת. בעולם התורה, אתם המיעוט, הם הרוב, גם בציבור הדתי לאומי. הרב יגאל לוינשטיין לא נאם שבוע שעבר לעצמו, אלא ל700 מחנכים ומחנכות, ראשי ישיבות ורבני ערים. כמה ראשי ישיבות יצאו מבית מורשה? כמה רבני ערים עברו דרך מכון עיתים? כמה מפקדים בצה"ל הוצאתם??

ניתן להתווכח על סגנון הדברים, זה בסדר ומאד לגיטימי. אבל אל תנסו לצייר מצג שוא כאילו הרב יגאל הוא הזוי, קיצוני, חשוך, ובעיקר לבד, דעת יחיד. מאחוריו אלפים, עשרות אלפים של אילמים, אילמים בשפת התקשורת אך יודעים לקרוא: יודעים לקרוא את התורה שכתבה במפורש שמשכב זכר זה תועבה וחייבה על כך את העונש החמור ביותר בתורה השקול לחילול שבת ולעבודה זרה. הם יודעים לקרוא את דברי הגמרא שהסבירה שתועבה זה נוטריקון של 'טועה אתה בה' – כלומר, סוטה מן הדרך.

הם לא מתביישים לומר שללא מוסר אלוקי, ללא עמידה איתנה על עקרונות התורה – אין סוף לירידה. אם בעילת זכר זה בסדר, זה ביטוי לאהבה, זה טבעי נורמלי וחיובי, מדוע תקראו לשוכב עם בהמה סוטה? אם כבר חירות, אז עד הסוף.

ואם תאמרו, מילים יכולות להרוג?! זו אכן טענה כבדת משקל, אך עדיין איני רואה את כוחו של הרב יגאל גדול מכוחם של חז"ל שסיפרו על דינו של בועל ארמית או מכוחו של הרמב"ם שכתב במשנה תורה שדינו של בועל זכר בסקילה, ללא תוספת כוכבית בצד. תמיד היה פלא בעיני איך הפך הרמב"ם לאבירם של הליברלים, לאחר עיון מעמיק במורה נבוכים אשר לו, גדלה תמיהתי עשרת מונים. הסבר אפשרי: הם לא לומדים מורה נבוכים או משנה תורה, זה ארוך מידי בשביל הטוויטר.