נוער בסיכוי

הראל חצרוני , ד' באב תשע"ו

דו"חות הנוער מצביעים על תמונה מטרידה ביחס למצבו של הנוער בסיכון בישראל, על כמות האלכוהול שהוא צורך, על הקשיים ועל התסכול. נתונים קשים, מזל שמדובר רק בנוער בסיכון.

הביטוי הזה מטעה, כי כל נער ונערה מתבגרים כיום, נמצאים במצב מסויים של סיכון. לרוב בשל הקושי להתאים את עצמנו לעולם חדש, שטוף ופרוץ במידע, עולם מהיר של טכנולוגיה שמקדשת את המהיר, הסיפוק המידי החד פעמי.

אנחנו, במרכזי הנוער, עברנו להשתמש בביטוי נעים יותר: נוער בסיכוי. לא מדובר רק ברצון שלא לסמן נערים ונערות בטוש אדום, אלא מתוך נבואה שעתידה להגשים את עצמה, מתוך רצון לתת ביטוי כנה לשורש הטוב הפנימי שיש בכל אחד, לחשוף את הטוב שבו, כי יש סיכוי.

כל נער ונערה בישראל נמצא בסיכון ובסיכוי, למרות ההבדלים משמעותיים במקום המגורים, המצב המשפחתי או המצב הסוציו אקונומי. בעולם שבו לחיצת כפתור לוקחת אותך לעולמות החושך של אמסטרדם או ברוני הסמים של מקסיקו, לא ניתן לסמוך על חומות אבן או קירות של כסף וחינוך יוקרתי ככל שיהיה.

בדו"חות שמתפרסמים מעת לעת מדובר על הרגלי צריכת האלכוהול של הנוער בסיכון בישראל. אדם ממלא את גרונו ביין כאשר אין לו תוכן אחר לצקת בפנים. אדם מלא בפנים, לא זקוק לתחליפי אנרגיה של שקר כתחליף. יש הרבה נוער בארץ שהוא ׳מאורגן׳ על ידי דמויות חינוכיות משפיעות, מתנ"סים, רשויות, ארגוני נוער ותנועות נוער.

מנגד, קיים נוער, רוב הנוער, שהוא פשוט לא מאורגן. לחבר'ה האלה אין דמויות חינוכיות בוגרות בעלות ניסיון המובילות לשינוי מחשבתי וחברתי, דמויות המשמשות מודל חיובי וכראי לעצמם. בממוצע, 2 מתוך 10 נערים ונערות יגיעו בתקופת התיכון לתנועות הנוער המוכרות יותר והידועות פחות. לאן הולכים השאר, כל אותם 80 אחוזים מהנוער שלא מוצא את מקומו בתנועות הנוער?

הם אומנם מאורגנים בחבורות, בעיקר בקבוצות וירטואליות של פייסבוק עם אורך חיי מדף של סנאפצ'אט, או בקבוצות האינסטגרם או הוואטסאפ. על מנת להוביל אותם קדימה קיים צורך באנשים בעלי לב פתוח, אנשים שיודעים להקדיש את עצמם להקשבה ורצון טוב חף מאינטרסים. השלם גדול מאוד מסך חלקיו. לכן, חיבורם של בני נוער שמחפשים את עצמם למקום אחד בו יוכלו להשתתף בחיפוש משותף יכול להיות חבל הצלה.

זה הנוער, בכל עיר ובכל שכונה. נוער שפעמים רבות צמא להכוונה, לאוזן קשבת, או סתם למישהו שיעזור לו 'להתארגן׳ על עצמו בחיים. זהו לא נוער בסיכון, אלא נוער בסיכוי, הנוער הלא מאורגן של מדינת ישראל. כולנו בסיכון, כולנו בסיכוי, אך מי שמאורגן על עצמו, נמצא בסיכון מופחת, ובסיכוי מתגבר לחיים יפים יותר.