חובתנו כעם יהודי

ראש המועצה האזורית הר חברון יוחאי דמרי נפגש עם הערבים שסייעו למשפחת מרק שניות לאחר הרצח על כביש 60

יוחאי דמרי , ד' באב תשע"ו

בשבוע שעבר ציינו חודש ימים להירצחו של יקירנו הרב מיכי מרק הי"ד.

בתוך החושך של הפיגוע, פעלו שני תושבים ערבים וסייעו בחילוץ והצלה של המשפחה עד להגעת הכוחות הישראלים (במשך כעשר דקות לערך) לפעולות אלו חשיבות של ממש במניעת נזק קשה יותר ובתוצאות חמורות יותר.

הראשון הגיע למקום שניות לאחר האירוע והחל בפעולות לפתיחת הדלתות עם ג'ק, לשחרור והוצאת הילדים וכן שחרור חגורת הבטיחות שחנקה את אם המשפחה. בהמשך  שמר על הילדים במכוניתו ודאג שאף אחד לא יפגע בהם או יחטוף אותם וזאת למרות עשרות המכוניות שעברו בסביבה, איימו עליו ודרשו ממנו במפגיע להפסיק לטפל ביהודים. בעקבות כך פוטר מעבודתו.

נפגשתי איתו והלה ביקש ממני לסייע לו בהסרת מניעת רישיון העבודה. לאחר מספר דקות הגיע למקום גם רופא שהיה בדרכו לירושלים. הרופא העניק טיפול ראשוני לפצועים והמשיך בדרכו עם הגעת כוחות ההצלה.

פניתי השבוע במכתב לשר הביטחון לסייע במתן אישורי עבודה לשניים. נפגשתי איתם, אני מכיר את הקשיים האובייקטיבים, אך סבור שבמקרים אלו חובתנו כעם יהודי להוקיר תודה לאותם אנשים המתנהגים כבני אדם וכמצופה מהם במקרים אלו.

דווקא בעת הזו יש לחזק את הכוחות החיוביים ולהעביר מסר ברור כי התנהגות נורמטיבית וחיובית, תגרור גם מאתנו תגמול נורמטיבי וחיובי. 

לתפיסתי, אותה אני משנן בפני כל פורום מקבלי החלטות, התשובה לטרור עוברת דרך תמהיל שלושת העקרונות:

* מלחמה נחושה בגורמי הטרור ובכל תומך טרור ממחלקי הסוכריות ועד המסיתים במסגדים, חיזוק ההרתעה באמצעות העתקת מגורים של תומכים ומסיתים.

* הענקת סיוע לאוכלוסיה הערבית המעוניינת לעשות רילוקשיין ולמצוא את עתידם באירופה, במזרח, בארה"ב או בכל מקום אחר.

* סיוע אזרחי בכלכלה ותשתיות לאוכלוסיה אשר תבחר להישאר בשטחנו ולקבל את עובדת חזרתנו הביתה כריבונים.

עד כה דובר על כל פתרון בנפרד, מעתה יש לשלב בין שלושתם ובכך להביא לנורמליזציה המיוחלת.