פירות הנצח של העם היהודי

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, במאמר מיוחד לציון צום תשעה באב.

אבי דיכטר , י' באב תשע"ו

אבי דיכטר
אבי דיכטר
צילום: שירלי שטיינברג

עם המציין כיום אבל, אירוע שקרה לפני כ 1950 שנה, הוא עם חפץ חיים הרוצה לוודא שמשגי העבר, גם אם לפני כאלפיים שנה, לא יחזרו על עצמם. 

אין חולק על כך שהתנהלות הנהגת הישוב היהודי בשנים שלפני כיבוש הארץ על ידי צבאות הרומאים, היא היא הגורם המרכזי לכך שרובו של העם היהודי שחי אז בארץ ישראל, בין שהומת ובין שנלקח כעבדים וכשפחות על ידי הכובשים. 

זה ובעיקר זה, צריך להיות נר לרגלנו בכל מהלך- מדיני, חברתי ואחר - שאנו מובילים כאן במדינת ישראל המחדשת את הישוב היהודי בארץ ישראל. המדינות שסביבנו נמצאות זה שנים במציאות כאוטית וחלקן מפורקות או מתפרקות תוך ביצוע טבח של קבוצה אחת בשניה, או של טבח שהשלטון מבצע בשתי הקבוצות גם יחד. על כל אלה ניתן להוסיף רוטב של מעורבות מדינות אחרות הממטירות אש, מן השמים בעיקר, כדי לא לסכן את חייליהן. 

אצלנו, גל פיגועים קשה ומדמם, נתפס מהר מידי כ"סכנה לקיומו של הבית השלישי". את ההיסטריה הזו צריך לעקור מתוכנו. כאשר כל איום הופך להיות "אסטרטגי" ואפילו "קיומי", אנחנו עלולים להחמיץ את האיום האמיתי שעלול להפוך לקיומי, זה של הגרעין האיראני.

לא ינום ולא יישן שומר ישראל ! את הסכנה הפוטנציאלית שיש בכוונה האיראנית להשמידנו ( כוונה מוצהרת ) והיכולת שבינתיים בנייתה נדחתה בעשור שנים או שניים, מול אלה אנחנו נערכים היטב. לא כל ההכנות נחשפות לציבור ולא כל היכולות הקיימות והניבנות, יצאו לאקרנים – וטוב שכך. אויבי ישראל, מדינות וארגוני טרור, מרבים לאיים במלל על עתידנו כאן. לנו יש תכניות אחרות. כמו בכל אומה, יש גם אצלנו את רכי הלב והסובלים מפיק ברכיים כל אימת שאיום חדש מושמע או שמחבל נקלה רוצח יהודי ותומכיו רואים בכך את תחילת חיסולה של המדינה.

רק עמידה על עקרונות מדינת ישראל, כמו זה הקובע שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, מדינה יהודית ודמוקרטית, תבטיח את עתידנו כעם חופשי בארצו ובמדינתו. מלבד צבא חזק ומערכות ביטחוניות איתנות כמו משטרה, מוסד ושב"כ, יש לנו כלכלה משגשגת וחינוך ובריאות ברמה גבוהה. ובעיקר יש לנו מסורת בת אלפי שנים, שנשתמרה גם כשהוגלינו מארצנו בגלל טעויות קשות, אולי אף נוראיות שעשינו. 

חזרנו לארץ ישראל, אשר בה קמה מדינת ישראל אך לפני 68 שנה. השורשים שלנו העמיקו לחדור אל מעבה האדמה והם אוחזים בקהילות יהודיות מאוסטרליה וארה"ב ורוסיה ואירופה ובשאר מדינות העולם. חשוב שנקיים קשר הדוק עם שורשינו היהודיים האלה, שכן גם הם וגם אנחנו יודעים שהשורשים האלה מחסנים ומחזקים את העץ הצומח כאן בישראל וכאן הוא נותן את פירותיו, פירות הנצח של העם היהודי.