לשמור על אתר כף הרגל

משה אייל מתריע מהקמת אתר פסולת בשטח C לשימושם של ערבים משטחי A ו B אבל לא ליהודים. מישהו יודע איך זה נשמע בגרמנית?

משה אייל , י"ד באב תשע"ו

משה אייל
משה אייל
צילום: עצמי

אם אתם לא אוהבים לראות כיצד בצדי הדרכים ביו"ש מוקמים מבנים על ידי אירופאים לשימושם של הערבים באזור, כדאי לכם להידרש לנושא הבא שהוא אותו עקרון אבל הרבה יותר מדיף ריח: הקמת אתר פסולת בשטח C, על ידי ממשלת גרמניה לשימושם של ערבים משטחי A ו B אבל לא ליהודים. מישהו יודע איך זה נשמע בגרמנית?

כל זה עומד להתרחש בזמן הקרוב בחצר האחורית של המועצה האזורית מטה בנימין באזור צומת רימונים.

מדובר באזור יפהפה עם מאפיינים יחודיים ומשמעות היסטורית. מדובר בנזקים אקולוגיים שכמותם כבר התרחשו בעקבות הקמת פרויקטים דומים.

העיקרון של הגרמנים שהם רוצים לסייע ל"פלסטינאים" אך לא יכולים להשתמש בכספי משלם המיסים הגרמני לטובת התנחלויות.

העולם המודרני מפסיק להשתמש בשיטות ההטמנה המיושנות כדי לשמר את איכות הסביבה. גרמניה היא מדינה מובילה בתחום החדשנות במחזור אשפה אבל מכיוון שלא סומכים על היכולת של הערבים לתפעל אתר מודרני, צריך למצוא אתר שנוהל בשיטות הישנות גם אם הוא עתיד לזהם את הסביבה.

אכן יש צורך לטפל בפסולת המזהמת היום את האזור, אך אין לפתור עוולה ביצירת עוולה אחרת.

והריבון? המנהל האזרחי שמעוניין בכספי הסיוע הגרמני, איתר שטח ליד היישוב דיר דיבואן. ערביי הכפר פעלו באלימות נגד הכלים, אז עברו הלאה.

והשטח החדש נבחר במעלה נחל מכוך.

מאה! התנגדויות הוגשו לוועדת התכנון של המנהל האזרחי על ידי מומחים וארגונים שונים: ארגון ירוק עכשיו, הפורום המשפטי למען ישראל, איגוד ערים לאיכות הסביבה, החברה להגנת הטבע, המרכז לחקר מערות, ההידרולוג פרופסור חיים גבירצמן. תושבי האזור היהודים והערבים! כולל ערביי ראמון.

וועדת ההתנגדויות נענתה להתנגדויות ודחתה את הפרויקט. שמחנו.

אבל רק לזמן קצר. בתרגיל מנהלתי מבריק החליטה הוועדה העליונה שלא לקבל את המלצתה של וועדת ההתנגדויות. התרגיל כלל הדחה פורמלית של מצביע לשם השגת רוב. מדובר באלי לבני ז"ל, אחיה של ציפי.

ארגון ירוק עכשיו פנה לבג"ץ. המנהל האזרחי התחייב שלא להתחיל בעבודות לפני פסיקת הבג"ץ. תשובת המנהל נדחתה מספר פעמים והיא עתידה להינתן בשבוע הבא.

עברה גוררת עברה: למרות ההתחייבות, אישר המנהל האזרחי לכוחות שיטור חמושים של הרש"פ להיכנס לשטח שהינו שטח C תוך סיכון אזרחי ישראל, כדי לקחת דגימות קרקע. ערביי ראמון הגיעו למקום, יידו אבנים ושוטרי הרש"פ ביצעו ירי אזהרה. הייתי שם יחד עם אריאל פילבר ואיצ'ה מאיר. לא היה כל ליווי של צה"ל.

הנושא הגיע לדיון דחוף בוועדת חוץ ובטחון בכנסת בניהולו של ח"כ מוטי יוגב. התנהלות המנהל בנושא תיחקר.

המנהל האזרחי ממהר ועלינו להתעורר.

כתושב מצפה יריחו במרחק 15 קילומטר מהמקום, נחשפתי לנושא בעקבות טיול ג'יפים. המדריך יהושע כרמל סיפר לנו על התיאוריה של פרופסור אדם זרטל ז"ל בעניין כף הרגל:

במרחק של 200 מטר מהאתר קיים גל אבנים מסודר בצורת כף רגל. שישה מונומנטים כאלה נתגלו במרחבי בקעת הירדן ולפי התאוריה המושג גלגל הנזכר 19 פעמים בתנ"כ אינו מקום ספציפי אלא מתחם שהוכן לטקס. זה מסביר את המושג "עליה לרגל" והתהלוכה לאורך האבנים- "לחוג ברגל".

אני מדמיין את קריאתו של שמואל הנביא: "לכו ונלכה הגלגל ונחדש שם המלוכה". אולי היא התרחשה בדיוק שם והנה דרישת שלום בת 3200 שנה מאבותינו!

גם קמ"ט ארכאולוגיה מודע לזה ומבטיח בפני וועדת חוץ ובטחון שהעבודות ייעשו רק בתיאום אתו כדי לא לפגוע באתר. ידידי, כבר בשבוע שעבר נכשלת! הם באו בלי שידעת מזה באישור חבריך מהמנהל האזרחי!

ומעבר לעניין הלאומי של פגיעה בנו כיהודים ובהיסטוריה הלאומית שלנו ישנה רשימה של סיכונים שכל אחד בפני עצמו צריך לעצור את המהלך ובוודאי שכולם ביחד והנה מדגם קל:

שמורת טבע עם פריחה ייחודית של אירוס הגליל, סמל שמירת הטבע.

נחל מכוך זורם לעבר צפון יריחו עם שפע מקורות המים הטובים שם. אסור לזהם אותו.

צפיפות ייחודית של מערות במקום.

אם לא נתעורר ונפעל הרי שבתקופה הקרובה מאוד האזור יהפוך לאוטוסטרדה של משאיות אשפה ערביות. האתר ינוהל בידי ערבים ומי שרוצה דוגמת המחשה כדי להבין את הנזקים שייגרמו לסביבה מוזמן לטייל בנחל מכמש הקולט את מי מתקן טיהור השפכים של רמאללה.

ויש אלטרנטיבה.

אם יסכימו לשתף בניהול גם את היהודים יש מבחר מקומות שבהם ניתן להקים מתקנים מודרניים ללא הגברת הנזקים לסביבה.

אז חברים. בואו. השתתפו בסיור שמתקיים מחר בהדרכת בית ספר שדה עפרה ובארגון עמיתים לטיולים. חתמו על העצומה של ארגון ירוק עכשיו. עשו מה שאתם יכולים.