נתנו לשפן לשמור על הגזר

אין לי אמון רב מדי באיתנות האידיאולוגית של ליברמן. תוכנית ה'גזרים' תוכיח.

חגי הוברמן , י"ז באב תשע"ו

דעות ליברמן בסיור
ליברמן בסיור
צילום: עצמי

שר הביטחון אביגדור ליברמן פירסם בשבוע שעבר את תוכניתו המדינית, שעיקרה 'מקלות וגזרים': פלשתינים רעים יקבלו עונשים, פלשתינים טובים יקבלו מתנות.

וה'מתנות', הם בעיקר, מתן אפשרות להשתלט על שטחים נוספים ביו"ש, אלו שכיום עדיין נמצאים בשליטה ישראלית. הכשרת מאות מבנים לא חוקיים שבהם מתגוררים 200 אלף פלשתינים, כולם בשטחים שבשליטת ישראל (שטחי C), והקמת עיר פלשתינית נוספת בשטח C.

אני מודה שאני עדיין מתקשה לגבש עמדה לגבי תיפקודו של אביגדור ליברמן כשר הביטחון. מחד, בניגוד לקודמו הוא מעניק סמכויות נרחבות לסגנו, ח"כ הרב אלי בן-דהן. מדובר בשינוי מרענן בנוף הפוליטי הישראלי. אם בוגי יעלון מנסה באמת להרהר בטעויות שעשה בשנתיים האחרונות, שהובילו אותו אל מחוץ למערכת הפוליטית, ובעתיד, אם יחזור לחיים הפוליטיים, יגיע מן הסתם לכל היותר לתפקיד שר התחבורה (מה קרה לשר הביטחון איציק מרדכי, כשפיתח יומרות של ראשות ממשלה ופרש מהליכוד? מונה אחרי הבחירות לשר התחבורה. ומה קרה לשר הביטחון מופז, שהזדנב אחרי אריק שרון למפלגת 'קדימה' מתוך יומרה להיות בהמשך יורשו של שרון? – מונה לשר התחבורה), כדאי שיהרהר גם ביחסים הקשים שפיתח ביוזמתו עם סגנו במשרד.

מאידך, אין לי אמון רב מדי באיתנות האידיאולוגית של ליברמן. תוכנית ה'גזרים' תוכיח. אין פירוש אחר לתוכנית של ליברמן, מאשר חידוש הנסיגות ביו"ש והעברת שטחים נוספים לשליטת הרשות הפלשתינית, גם אם לכאורה באופן רשמי

על גבי המפה, השטחים הללו יישארו שטחי C.

תוכניתו של ליברמן, מסתבר, נובעת מפחד. מערכת הביטחון הצליחה להפחיד אותו מפני ה'סכנה' הנוראית שבניצחון החמאס בבחירות המוניציפאליות ביו"ש. ושר הביטחון המבוהל החליט לנקוט צעדים מסוכנים באמת לטובת הרשות הפלשתינית, אותם 'גזרים' מפורסמים.

מי שנתן לליברמן את משרד הביטחון, מסתבר, נתן לשפן לשמור על הגזר.

מישהו צריך להגיד את האמת: צעדים כאלו שליברמן מתכנן מסוכנים למדינה לאין ערוך מניצחון של החמאס בבחירות הפלשתיניות – לא רק המוניציפאליות אלא אפילו בבחירות לרשות הפלשתינית. להזכירכם: לפני למעלה מ-10 שנים, ב-25 בינואר 2006, נערכו בחירות ברשות הפלשתינית. בבחירות ניצח במפתיע החמאס, וזכה ב-76 מושבים במועצה המחוקקת הפלשתינית, לעומת 48 שקיבל הפת"ח - והשמיים לא נפלו. למרות התוצאות החד משמעיות החמאס לא הצליח להשתלט על יו"ש, וממשלת האחדות פתח'-חמאס, לא קיבלה לגיטימציה בינלאומית. המקום היחיד עליו החמאס הצליח להשתלט באופן מוחלט, תוך שימוש בנשק, הוא חבל עזה, אבל זה לא קרה בגלל הבחירות, אלא בגלל ששנה לפני כן צה"ל נסוג לחלוטין מהרצועה והרס את כל היישובים היהודיים שם. כן, יש רק מהלך אחד שיבטיח השתלטות של החמאס על יו"ש – נסיגות ישראליות נוספות.

עדות למסע ההפחדה היתה כבר לפני שבועיים, במאמר של אלכס פישמן, הכתב הצבאי הוותיק של 'ידיעות אחרונות'. פישמן הוא פרשן ותיק ומנוסה, אחד הכתבים הצבאיים הוותיקים ביותר. לכן קשה שלא לגחך נוכח דברי הסיכום שהוא כתב במאמר ההפחדה שלו: "ומה הולכת ישראל לעשות אם ראש עיריית קלקיליה, למשל, יחליט לחמש את הפקחים שלו באקדחים, או להקים משטרה מקומית מזויינת, על גבול כפר-סבא? האם צה"ל ייכנס לפרוק אותם מנשקם?" - סוף ציטוט.

נזכיר כאן גם לפישמן אבל יותר מכך, לשר הביטחון, שבקלקיליה, הנמצאת במעמד של שטח A בשליטה פלשתינית מלאה כבר למעלה 20 שנה, יש כבר היום לא רק שוטרים פלשתינים חמושים באקדחים, אלא כוחות פלשתינים מזויינים, שאף הם קרויים בשם השקרי 'שוטרים פלשתינים', חמושים לא באקדחים אלא ברובי קלאצ'ניקוב, חמש דקות מכפר-סבא, וזאת באישור מלא של ממשלות ישראל לדורותיהן, מאז הסכם אוסלו. אז אל תפחיד אותנו בפקחים חמושים באקדחים. ואם הקלאצ'ניקובים הללו יפלו בידי שלטון חמאס, האחריות לכך תהיה על ראשי הממשלה שאיפשרו את המציאות הזו, והפתרון לכך לא יהיה בנסיגה ישראלית, אלא בהשתלטות מחודשת על קלקיליה, ועל כל שטח אחר שעליו ינסה החמאס להשתלט, בדיוק כמו שנעשה במבצע 'חומת מגן'.