סולם הפוך ראיתי

איתמר סג"ל , י"ח באב תשע"ו

איתמר סג"ל
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

למרות שחודש אוגוסט מאופיין לרוב בשעמום תקשורתי, במדינת ישראל אין רגע דל, קל וחומר כאשר מדובר בצה"ל, צבאנו היחיד, היקר והאהוב.

בימים בתיקונם, סוגית החלטת שר הביטחון בהמלצת סגנו בדבר ההתנדבות של חיילי צה"ל עם נתיני מדינות אפריקה ששוהים כעת בתל אביב, לא הייתה תופסת כותרות ענק. כאשר אנו נמצאים לאחר כמה חודשי התגוששות על עולם החינוך, הרבנות והערכים בכלל בצבא העם, כל רוח מצויה הופכת לסערה רבתי.

משיחות וויכוחים שניהלתי עם גורמים הנוגעים בדבר, עלו טענות נוטפות רגש אודות ניתוק האשמת עבריינות ההסתננות מילדים שלא חטאו, דרך שאלת ההתערבות הפוליטית של חיל החינוך בסוגיה ערכית לא פשוטה, תוך רצון להטות את כף עמדת החיילים, שליחי המדינה, נגד עמדת הממשלה המצויה, לפיה ראוי לשלח את רוב מבקשי העבודה חזרה לארצות מוצאם. אודה שהופתעתי מרמת התמיכה בהתנדבות המדוברת בקרב פעילים בתחום החינוך בצה"ל ןבמכינות הקדם צבאיות החילוניות, אנשים מלאי עשייה ציונית, כמו דני זמיר שעומד בראש איגוד המכינות או ליאור טל, מרצה ותיק בצה"ל דרך בינ"ה.

שאלת הלגיטימיות של ההתנדבות בקרב ילדי המסתננים אכן ראויה לדיון רציני, אך זו לא עיקר הסוגיה. אם יש לחיילים זמן פנוי, לא מעט חיילים וחיילות שטוחנים שמירות, מחסומים ושאר משימות ישמחו לחילוף ולמעט חופשה, רק לפני כמה ימים אמרה לי קצינה שהיא מעוניינת בזוגיות אך אף אחד לא רוצה לצאת איתה כיון שהיא יוצאת אחת לשבועיים לביתה. בנוסף, טענתי, מוטב שחיילים ינצלו את הזמן הפנוי בשמיעת שיעורי מורשת קרב או בשאר שיעורים שיקדמו אותם ואת תפקידם כחיילים טובים יותר בצה"ל. "חשוב שהחיילים יעסקו גם בעניינים ערכיים ומוסריים", ענו לי אנשי המכינות החילוניות, בתגובה לטענותיי.

כאן מונחת ליבת הסוגיה, סולם הערכים התהפך. התנדבות הינה מעשה חשוב, מוסרי וערכי, לכל הדעות. אך השרות בצה"ל חשוב יותר, ערכי יותר, מוסרי יותר, כללי יותר. אם נדבר בלשון תורנית, הרי שכאן מדובר על מצוה פרטית, שאינה עומדת בקנה אחד עם מצוה כללית של הצלת כלל ישראל מיד צר, ויישוב ארץ ישראל. כל גמילות חסדים, גם עם אדם חוטא, עבריין או אדם שאינו יהודי, מהוה מצוה. אבל השירות בצה"ל הינו מצוה נדירה שעלינו לקיים אותה באהבה ובשמחה. גדולתה של מצות המלחמה משנה את סדרי החשבונות של פיקוח נפש ויש לכך השלכות רבות בענייני הלכה בצבא.

שורש החולי מתחיל ביום שבו אנו מתנצלים על כוחו של צה"ל ורואים במלחמה על ארץ ישראל מעשה לאומני שאינו מוסרי, עד כדי כך שחייבים לאזן את נפשות החיילים במעט התנדבות עם אנשים בני עם אחר, כגורם מאזן ללאומניות המשחיתה. בפח הזה, פשוט אסור לנו ליפול, זהו סולם ערכים הפוך. ההתנצחות סביב מקומם של הילדים האפריקנים נכנעת לנרטיב פוסט מודרני שרואה במלחמה ובעמידה עיקשת שלנו על ארצנו ומדינתנו כשורש כל הרע. 

את הרוח הזו חייבים לשנות, להשיב לסדר היום הציבורי מה שהיה ברור לדוד המלך, ולהבדיל לאנשי הפלמ"ח, האצ"ל והלח"י, אודות מוסריותן הגדולה של מלחמות ישראל, "מלחמות ה' אדוני נלחם".