צה"ל במדרון חלקלק

מכוני חוץ וגורמי שמאל שותפים ומובילים ב"חינוך"בצה"ל (מאמר רביעי בסדרה)

בעז שפירא , ד' בתשרי תשע"ז

בעז שפירא
בעז שפירא
צילום: עצמי

בעוד שמובן רצונם של ארגונים ומכונים ליברליים ופלורליסטיים להשפיע על החברה הישראלית כמו גם על הצבא, הרי שהרבה פחות מובן הכיצד צה"ל משתף פעולה עם מגמות כאלה ועם הארגונים המובילים אותן.

כיום הכול מכירים את הקרן לישראל חדשה ((new Israel fund הפועלת ללא לאות לאורכה ולרוחבה של החברה הישראלית. פעילות  יסוד עקרונית מבית היוצר של הקרן הזו הינם בין היתר : "הגנה על זכויות פלסטינים החיים תחת שלטון ישראלי בשטחים הכבושים", תמיכה בקהילת הלהט"ב, , סיוע למרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל,  "הגנה על הדמוקרטיה וחתירה לשלום", "קידום יהודים לא אורתודוקסיים"  ועוד. חלק ממארג הקרן הזו הנם מכון הרטמן וארגון בינה הפועלים בשיתוף עם חיל החינוך בצה"ל עיצוב דמות מפקדי הצבא.

נציין שפעילות גופים פוסט מודרניים בחינוך בצה"ל נועדה גם להשפיע על דמותה ואופיה של המדינה כולה מתוך ההנחה ש"עם בונה צבא בונה עם", הנחה שרירה וקיימת בצה"ל הוא צבא העם.

ארגון בינה הנו בעל אוריינטציה שמאלית בתוך קשת הדעות הפוליטי ומקורב ל"זרם הרפורמי ביהדות".   מכון הרטמן פועל להשגת פלורליזם דתי בישראל ומטיף לריבוי גישות בקשר עם אורח החיים היהודי. מצאנו שלשני ארגונים אלה אחיזה משמעותית בפעילות חינוך לקצינים בצה"ל, לאחר שזכו במכרזים אותם פרסם הצבא.

תוכניות לימוד,הכשרות, קורסים,הדרכות ועיצוב ערכי ותודעתי  מנוהלים על ידי הגופים הנ"ל ודומים להם, השפעתם ניכרת ועל פני שנים מעצבת בפועל דפוסי חשיבה, ערכים ומוסכמות בקרב הקצונה בצה"ל. ניתן לומר שכיום לאחר כמה וכמה שנות פעילות, כמעט שאין בנמצא קצין, בוודאי בכיר, שלא עבר על בשרו את כור ההיתוך התודעתי הזה, והתוצאות ניכרות בשטח.

כמה דוגמאות :

סדנת "יעוד ויחוד" שהועברה על ידי מכון הרטמן ואח"כ ע"י ארגון בינ"ה היא סדנת חובה למבקשים לקבל דרגת רב סרן. מפקדת ההשתלמות הזו צוטטה כאומרת : המשתתפים בקורס "הם סוכני השינוי בצה"ל- רעננים,צעירים וניתנים יותר לשינוי, לכן אנו מתמקדים בהם"

תוכנית "לב אהרון" המופעלת ע"י יחידת מחצב"ים הצה"לית בשיתוף עם מכון הרטמן שהנו כאמור ראש החץ של הפלורליזם הדתי בתוך האורתודוקסיה המודרנית ומזוהה עם השמאל. התוכנית מיועדת לסגני אלופים.

"תוכנית לפיתוח מנהיגות חינוכית לדרג הבכיר" – מיועדת לקצינים בדרגת סרן ומעלה- שעוסקים בתחום החינוך ובהכשרת חיילים בצה"ל. התוכנית מועברת על ידי מכון מנדל (במסגרת קרן מנדל העולמית) המחויבת לערך הפלורליזם ופועלת ליצירת "סוכני שינוי" בחברה הישראלית בדגש על החברה הדתית והחרדית. בביקורת שנכתבה על מכון מנדל בשנת 2009 נאמר : " במשך שנת לימודים תמימה אין ולו סדנה אחת העוסקת בעידוד המוטיבציה" (הביקורת הנ"ל הופיעה בעיתון הארץ........).

"התוכנית לביטחון לאומי" מיועדת לקצונה הבכירה ביותר- מח"טים, מפקדי אוגדות ובכירי מערכת הביטחון כולה (בצה"ל הקורס מהווה תנאי להמשך הקידום בצבא).  מטרת ההכשרה המועברת ע"י אוניברסיטת חיפה היא בין היתר – "לימודי ביטחון לאומי..... הבנת הרקע המדיני והחברתי של בעיות ביטחון המדינה" ועוד. דע עקא שבאוניברסיטת חיפה התפיסה האידיאולוגית הדומיננטית היא שמאלית, כמוכח מדוגמאות רבות ובכללן- סירוב להעניק ד"ר של כבוד לפרופ' אומן, קיום אירועים של "שוברים שתיקה" ואירועים בנושא אפרטהייד,  כיבוש ושאר מטעמים. בקמפוס מתקיימות תדיר הפגנות ערביות רדיקליות עם דגלי אשף ודעאש ו"קליניקות" משפטיות הפועלות מטעם ובחסות טפלו בעיקר באסירים ביטחוניים (80 אחוז מהתיקים...).

"המכללה לפיקוד טקטי" (מלט"ק) – קורס לקציני חי"ר ואג"מ שהתקיים בעבר אף הוא באוניברסיטת חיפה. במהלך השנים התלוננו חיילים בפני מפקדיהם על תכנים פוסט ציוניים וחוסר התחשבות ברגשותיהם הדתיים מצד מרצי האוניברסיטה. מנגד, במשך כל הקורס לא נאמרה ולו מילה אחת על חשיבות השירות, , המוטיבציה והאמונה בצדקת הדרך. בעקבות התלונות הוצא מכרז חדש והקורס מתנהל באוניברסיטת בר אילן. כיום פעיל במלט"ק מכון הרטמן....

עוד הזכרנו ונזכיר את ההדרכה של "עיר עמים" בירושלים (ע"י עמותה הפועלת לחלוקת העיר), את הסיור אותו עברו קצינים בכירים בעיר האבות חברון בהדרכת ארגון השמאל הרדיקלי "שוברים שתיקה" , את המסע הציבורי המנוהל על ידי התקשורת העויינת וגורמי שמאל  נגד ה"הדתה" בצה"ל, נגד ישיבות ההסדר ונגד הרבנות הצבאית (פרק נפרד ייוחד לסוגיות האחרונות).

על מנת להדגיש מהות הארגונים דלעיל והשקפת עולמם אי אפשי בלא כמה ציטוטים מפי מובילי הארגונים ופעילים מרכזיים – חלקם שותפים פעילים ב"חינוך" חיילינו:

אל"מ יעקב קסטל (מרכז תכנית "לב אהרון" במכון הרטמן)  רואה בתפילה לפני הקרב פגיעה ביכולת לשמור על טוהר הנשק בעת לחימה.

דניאל הרטמן ראש המכון : בשנת 2011 קבע שעל ישראל להיערך לפינוי ההתנחלויות שאינן חיוניות להגנה על גבולות המדינה.  ועוד מהגיגיו : " האמונה שהעם הפלסטיני לעולם לא ישתנה היא הרסנית", ועוד מרעיונותיו – לכלול בלוח השנה הרשמי בישראל חלק מהחגים המוסלמיים "על מנת שנחגוג אותם יחד" !!

המובא לעיל הנו חלק קטן של  גישה שמאלית, חלקה רדיקלית, רובה מחוץ לקונסנסוס הרווח באוכלוסיה היהודית בארץ ישראל , אשר למרבה האסון רווחת בקרב מובילי גופים הפועלים  בתוך צה"ל ושותפים ל"חינוך" מפקדיו. מצב זה אינו יכול להימשך בהיותו הופך את שדרת הפיקוד של צה"ל למנותקת מעמה, מחזון הנביאים וסיבת קיומה של מדינת היהודים ככזו.

לפיכך, הבאת הדברים (ועניינים נוספים הנזכרים בסדרה זו) לתודעת כלל הציבור, אמורה לייצר הד ציבורי שיוקיע מצב דברים זה ויביא לשינוי. כפי שניווכח לדעת בהמשך הסדרה, לחץ ציבורי מועיל.