התגיירתי – ונשארתי לבד בחג

נפתלי קנדלר , י"א בתשרי תשע"ז

דעות כיפה סידור גיור
כיפה סידור גיור
צילום: עצמי

למעלה משלושים פעמים הזכירה התורה את הציווי לדאוג לגרים, "ואהבתם את הגר" "וגר לא תונה ולא תלחצנו", ועוד מובאות רבות. הרמב"ם אף מדגיש שביחס להורים ציוותה תורה בכבוד ובמורא, ואילו לגבי הגרים, ציוותה התורה דבר גדול הרבה יותר, לאהוב אותם.

אם התורה חזרה על כך פעמים כה רבות, כנראה שזה לא ברור מאליו. כנראה שזה קשה, כנראה שזה דורש התמסרות מעבר לרגיל ופעולה מעשית מיוחדת. זה לא קל, כי אנו נוטים לאהוב את מי שדומה לנו, זה שמפלל כמונו ובילה איתנו את חוויות הסניף. יותר קשה לאהוב בן שנולד לאומה אחרת והצטרף מתוך מסירות רבה לקהל ישראל.

זה נכון, תהליך הגיור מסובסד על ידי הממשלה. מכוני הגיור נותנים את הנשמה על מנת להעניק לתלמידים באולפנים הרגשה טובה, תמיכה בתהליך המורכב, סיוע והדרכה. אלא שהשאלה הגדולה רק מתחילה לאחר סיום התהליך. הגר קיבל על מצוות וטבל במקוה כראוי. ומה עכשיו?

קרובי המשפחה נשארו לא יהודים, אם בכלל יש לו קרובי משפחה בארץ. על ישיבה בסוכה או סדר פסח עם המשפחה אין כל כך על מה לדבר. לגר אין חברים מהסניף ולא חוויות מבני עקיבא. אין לו מושג בבדיחות של דתיים והוא לא מבין את חילוקי המנהגים בין עדות המזרח לאשכנז.

החברים נשארו חילוניים, מבלי להבין למה בשביל להיות יהודי כמותם הוא צריך לשמור שבת וכשרות. בן או בת זוג שומרי מצוות בכלל מורכב למצוא. שהרי, קל מאוד לדבר על חשיבות אהבת הגר על שלחן השבת, יותר קשה משום מה לצרף אותו לשלחן השבת כחתן לבת הכישרונית, או ככלה לבן הלמדן מהישיבה הגבוהה, וכה חבל שכך המצב. אלפים רבים של גרים חיים כאן בתוכנו. אלפים רבים של בנים חדשים לעם ישראל, בנים בלי אבא ואמא ובלי משפחה לעשות איתה את החג.

ידועה אמרת חכמים על הגר שנולד, שהוא כתינוק שנולד זה עתה. הבדל פעוט יש בין השניים: בעוד הקטן שנולד זה עתה, מוקף בבני משפחה ובהורים, לגר שנולד כעת לעם ישראל אין אבא ואמא שיובילו אותו בנבכי תרי"ג המצוות ובשלל פרטיה של התורה שבעל פה. עלינו מוטלת החובה הגדולה לסייע לגרים בהמשך הדרך. דוקא לאחר הגיור, כאשר הגר נעשה אחד מאיתנו ממש, כעת החובה כפולה ומכופלת.

לא מספיק להתלונן על מצבו של עולם הגיור בארץ. מאד קל להפוך את הגרים לשק חבטות של חברי כנסת ופוליטיקאים. מילים, נאומים וראיונות רדיו לא עולים כסף. אצלנו זה ברור: שיפור עולם הגיור מותנה בבניית תכנית תמיכה וליווי ייחודית לצרכיה של קהילה הולכת וגדלה בישראל, קהילת המתגיירים.

ובנתיים, עשו טובה: חפשו לכם גר או משפחת גרים לחג. הזמינו אותם, ארחו אותם, תנו להם הרגשה שהם חלק מהמשפחה, מהמשפחה הגדולה של עם ישראל.