טראמפ לא יושיענו!

ראשי מדינת ישראל, משמאל ומימין, מעולם לא קבלו על עצמם מדיניות יהודית זו. תמיד חפשו איזה גוי להישען עליו, העיקר לא על ה'.

ברוך מרזל , ט' בחשון תשע"ז

ברוך מרזל
ברוך מרזל
צילום: Hadas Parush/FLASH90

אתמול (רביעי) התבשרנו על בחירתו של דונלד טראמפ לתפקיד נשיא ארה"ב. כמובן, שההרגש הטבעי מורה על שמחה במפלתה של הילרי קלינטון חברתה הטובה של סוהא ערפאת ואשתו של ביל קלינטון הזכור לרעה מימי אוסלו.

אחר מותו של שמעון פרס לפני כחודש, יש כאן מעין סגירת מעגל ותחושה של צדק היסטורי, שכל מי שהיה מעורב באותו אסון, ולו בעקיפין, ירד מהזירה הציבורית.גם התבוסה של השמאל והתקשורת העוינת מגבירה את הסיפוק.אולם מי שסבור כי אצטרף לאנשי הימין הצוהלים ושמחים בכך שסוף סוף יש נשיא אוהד לישראל, ויש כבר כאלו שהרחיקו לכת ומצאו בגמטריות שונות ומשונות שטראמפ הוא המשיח - אינו מבין לאשורו את הרעיון היהודי השורשי, כפי שלמדנו מו"ר הרב מאיר כהנא זצוק"ל הי"ד.

הרב כהנא, אשר בשבוע הבא נציין את יום השנה להרצחו, לימד אותנו כללי יסוד ביחסים בינלאומיים. מצד אחד, הרי זה חילול ה'לסמוך על הגוי, ועל-כן אנו קוראים בהפטרה של פרשת תשובה את הנביא הושע שזועק, כי "אשור לא יושיענו". מאידך, ישנו העיקרון הבנוי על הפסוק "הן עם לבדד ישכון". לישראל אין בעלי ברית.

מצבם האידיאלי של ישראל הוא בהיותם שוכנים בטח בדד, כפי שברך אותנו משה לפני מותו. איננו תלויים בנשיא כזה או אחר, שיאשר או לא יאשר לנו להגן על עצמנו ולנקום באויבינו. המפתח לגאולה, כך למדנו, הוא בבטחון בה' שיותר חזק מהגוי, ולכן דווקא כאשר אנו עושים מעשים לטובת ישראל שמרגיזים את הגוי – אז אנו ראויים להגאל.

ראשי מדינת ישראל, משמאל ומימין, מעולם לא קבלו על עצמם מדיניות יהודית זו. תמיד חפשו איזה גוי להישען עליו, העיקר לא על ה'. בשנות החמישים הייתה זו צרפת, ואחר שהיא בגדה בנו לטובת הנפט הערבי, מצאו את "הידידה הגדולה" ארה"ב. בשל הרצון למצוא חן בעיני אותה "ידידה" נמנעה ישראל מלתקוף את מצרים וסוריה ולהנחית עליהן מכת מנע, מה שהוביל למותם של אלפי חיילים במלחמת יום הכיפורים. ובפעם היחידה שהבנו, עם הגב לקיר, שאסור לנו להתחשב בגויים ועלינו לעשות מה שנכון בשבילנו, זכינו לנצחון האדיר של מלחמת ששת הימים, כשהגאולה השלמה עמדה אך מעבר לדלת, אלא ששוב בשל הפחד מהגוי לא זכינו לממש את הרגע.

כשראיתי אברכים ובחורי ישיבה רוקדים לא בשל תבוסת השמאל אלא בשל התחושה שיש לנו על מי להשען מלבד ה' ח"ו, ש"טראמפ יושיענו", הבנתי עד כמה נכונה לנו עבודה מרובה על-מנת להנחיל את הרעיונות היהודיים השורשיים שקבלנו מהרב כהנא לדורות הבאים.

דונלד טראמפ לא יושיענו, גם לא שום גוי אחר. דבקות בה' ובתורתו, דקדוק ההלכה ובטחון מוחלט בבורא עולם – זה המתכון היחיד לגאולת ישראל.