לא שפוט לנאורות

צבי גילה , כ"ב בחשון תשע"ז

איך תסתיים עתירת השמאל לבג"ץ בעניין הרבצ"ר? מי ינצח, הח"כיות ממרצ או הרב קרים?

אז האמת היא שזה לא באמת משנה. המנצח בעתירה הזו הוא בג"ץ בעצמו. 

הרב קרים נדרש להגיש לבית המשפט תצהיר בעניין עמדותיו בנושאים הלכתיים ותורניים. גם אם בית המשפט יחליט שההסבר מניח את דעתו הנאורה, דעותיו של הרב לגיטימיות בעיניו והוא כשיר להתמנות לתפקיד הרבצ"ר - המסר שיצא מכאן הוא שבית המשפט הינו האוטוריטה המוסרית העליונה במדינת ישראל, ובסמכותו להורות לרבני ישראל מה לחשוב ומה ללמד. אפילו הרבצ"ר, בהתנצלותו הפומבית (לא בעל-פה, אלא בתצהיר בכתב) מודה בכך.

המסקנה הזו היא ניצחונו המתוק של בג"ץ, והיא תהווה תקדים גורף למתקפות רבות על רבני ישראל. מבלי שנשים לב, עלולים רבנים להגיע למצב בו לפני כל אמירה תורנית הם יצטרכו לבחון האם היא תקנית בעיני שופטי העליון, האם היא תואמת את ערכי התרבות הזמנית, ושמא היא חלילה עלולה לעצבן את ארגוני ההפוכים.

היחיד שיכול לשים עכשיו אצבע בסכר הוא הרב איל קרים בעצמו. אם הרב יכנס מסיבת עיתונאים ויודיע שאינו מוכן לשחק את המשחק של בג"ץ, כי חובשי בית המדרש קשובים לאמת אחת, עמלים לכוון דעתם לאמיתה של תורה, ואינם מוכנים שגורמים חיצוניים יכתיבו להם מה מותר להם לחשוב - זו תהיה אמירה ציבורית שתהדהד כאן עוד שנים רבות.

אז נכון, כנראה שנפסיד כך רבצ"ר מוכשר ועתיר זכויות. יכול להיות אפילו שהרבנות הצבאית תיפגע לכמה שנים ממהלך כזה. אבל עם ישראל ומדינת ישראל יזכו בתורה בעלת מעמד עצמאי וברבנים שלוקחים אחריות על האמת, ולא חלילה בתורה מתנצלת וב"רבנים-מטעם". 

הרב איל קרים, חזק ואמץ.