המתנה של עמונה לנתניהו 

עו"ד אביעד ויסולי , י"ז בכסלו תשע"ז

נתניהו לא יכול היה לבקש מתנה טובה יותר מדחיית המתווה המוצע על יד תושבי עמונה. 

בבת אחת הם שחררו אותו מהמאבק בבג"ץ, מחוק ההסדרה (שכל העולם מוחה עליו) ומכל התחייבויותיו לדאוג למתיישבי עמונה ולבעיית הקרקעות הפרטיות ביהודה והשומרון. 

עתה ביבי מגלגל בנחת את השיח התקשורתי משאלת הלגיטימיות של בג"ץ לאלימות של המתנחלים בעמונה.  איזה יופי.

את בנט הוא עוד יגלגל בזפת ונוצות - שהרי הוכח שאין לו שום השפעה על המתנחלים. את שקד הוא יציג ככלי ריק - שתשכח מחוק ההסדרה. אין עבור מי להסדיר. והמתנחלים? הציעו להם פתרון מלא, והם זרקו אותו לכלבים. שיסתדרו בכוחות עצמם.

בג"ץ יגמול לו בדחיית העתירות המבקשות לפתוח בחקירות נגדו. 

מדינות העולם, המבינות שחוק ההסדרה הוא למעשה החלת החוק הישראלי ביהודה והשומרון, יחככו את ידיהן כשהוא ירד מהפרק. 

ליועץ המשפטי לממשלה, שהיה צריך להסדיר את נושא הבעלות על הקרקעות בעמונה באמצעות פירוק השיתוף בבתי המשפט (ובכך לעקר את שליטת בג"ץ בהליך), וגם להכשיר את פתרון "נכסי הנפקדים", נגולה אבן מהלב - עתה הוא משוחרר מכל התחייבות. הוא עוד יגמול לביבי בסגירת תיקי ה"בדיקות".

ההריסה והאלימות בעמונה יהיו כמה ימים במרכז החדשות, ולאחר מכן התושבים ימצאו את עצמם זרוקים ללא בית, ללא אבא וללא כל התחייבות שלטונית לדאוג להם. איש לא יפצה אותם על אבדן עשרות מיליוני ש"ח בבתים שנהרסו. ההיפך - כולם יפנו אליהם אצבע מאשימה כאחראים לאלימות נגד חיילים ושוטרים.

הרס הבתים בעמונה יתן זריקת עידוד לארגוני השמאל הקיצוני. עכשיו הם יגישו עוד עשרות עתירות דומות לבג"ץ. לאותם ישובים בסכנה כבר לא יוצעו הפתרונות שניתנו לתושבי עמונה כי הוכח שאין בכך טעם.

הריסת עמונה תקים לתחייה את מפלגת העבודה אשר תיתן לנתניהו גיבוי פוליטי, כראש הממשלה הראשון שהרס ישוב שלם ביהודה ושומרון וזרק את המתנחלים שנואי נפשם לכל הרוחות.  הם ישמחו תוך זמן קצר להצטרף לממשלתו במקום הבית היהודי מקופל הזנב.

למתנחלים, הטעות בדחיית מתווה עמונה עלולה להיות קריטית עבורם. במקום לחזק את ההתיישבות ב"חוק ההסדרה" ולרתום את הממשלה והיועץ המשפטי להכשרת הישובים ופתרון בעיות הקרקעות באלפי בתים ביהודה והשומרון, הם ייגררו עכשיו על ידי ארגוני השמאל לעשרות דיונים בבג"ץ ולעוד הרבה "עמונות". 

עוד לא מאוחר - תושבי עמונה יכולים למחול על שמינית גאוותם ולקבל את המתווה שהוצע להם.  זה שדואג להכשיר את בתיהם החדשים מיידית, ובהמשך גם את הגבעה שעליה הם יושבים עכשיו, רובה ככולה.  כך גם יוכשרו חוקית אלפי בתים ביהודה והשומרון ותוסר מהם חרב ההריסה. כך סוף סוף תובהר הבעלות על הקרקעות בבתי המשפט האזרחיים ולא בג"ץ. 

"סוף מעשה במחשבה תחילה". האם תושבי עמונה דלגו על השורה זו ב"לכה דודי"?