לתבוע אחריות

יונתן ברנסקי , כ"ב בכסלו תשע"ז

אל"מ במיל' יונתן ברנסקי
אל"מ במיל' יונתן ברנסקי
צילום: ערוץ 20

השבוע נחשף שח"כ באסל גטאס מהרשימה הערבית המשותפת חשוד בעבירה ביטחונית חמורה של הברחת טלפונים סלולריים למחבלים ערבים הכלואים בכלא הישראלי.

חשיפה זו מהווה תזכורת נוספת לחשבון נפש עמוק שנדרש מאתנו בנוגע ליחסנו לערביי ישראל ולהבנת יחסם של ערביי ישראל לעם ישראל ולמדינת ישראל.

אפשר כמובן להצהיר את ההצהרות המקובלות: "אסור להכליל", "99.9% מערביי ישראל נאמנים למדינה", "אסור להסית נגד אזרחי ישראל הערבים בגלל קומץ קטן שלא מייצג אותם", "זו גזענות" וכיוב'...

הצהרתו של נפתלי בנט ש"99.9% מערביי ישראל נאמנים למדינה" הייתה בעיני יותר משאלת-לב מאשר ניסיון להשלות את הציבור. כולם יודעים שדבריו של השר בנט רחוקים מהאמת, כולל בנט עצמו. כולם יודעים שחברת הכנסת חנין זועבי, גיבורת משט המרמרה לא נבחרה רק על ידי 0.1% מהאוכלוסייה הערבית בישראל. גם ג'מאל זחלאקה, ידיד החמאס, לא נבחר על ידי "קומץ אנשים שאינו מייצג את הרוב". וכן, גם ח"כ באסל גטאס לא נבחר רק על ידי משפחתו הקרובה...

אז מה גורם לנבחרי הציבור ולתקשורת שלנו למהר להכחיש, לרוץ ולגונן על החברה הערבית? מאיפה נובע הצורך להיות 'פוליטיקלי קורקט' עד כדי סיכון עצמי? התשובה לכך היא כי מדובר בניסיון למזער נזקים, ניסיון לשנות את המציאות על ידי שינוי השיח. אם נאמר שהם נאמנים למדינה, אולי הם באמת יהיו נאמנים למדינה.

בסופו של דבר מגיע השלב שבו צריך להסיר את המסכות. להפסיק לטמון את הראש בחול ולהישיר מבט אל המציאות. יש שלב שבו שינוי השיח אינו מועיל אלא מרחיק ומדחיק את הצורך לטפל בבעיה.

בישראל קיימת מפלגה לאומנית ערבית שנבחרת שוב ושוב על ידי אזרחי ישראל הערבים. בבחירות הנוכחיות היא התעצמה וחברו אליה הערבים ה״מתונים״ יותר, כדוגמת הדוקטורים איימן עודה ואחמד טיבי. 13 מנדטים קיבלה רשימה שתומכת בטרור. יש לנו במדינה מאות אלפי אנשים בוגרים שבחרו בסייעני טרור לייצג אותם בכנסת. 

הגיע הזמן לתבוע מהציבור הערבי לקחת אחריות. אם אזרחי ישראל הערבים מתנגדים להצתות, לטרור, להסתה, לדרך הפעולה של בשארה, זועבי, זחלאקה ודומיהם - עליהם להתנער מהם. לערביי ישראל, כמו לכל בן אדם, יש בחירה חופשית. שיבחרו לגנות את מעשיהם של נבחרי הציבור תומכי הטרור. שיבחרו במנהיגים אחרים. בדרך אחרת.

על ערביי ישראל להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. עליהם להכיר בכך שהם מיעוט במדינה הזו, ולכבד את הרוב ואת זכותו לחיות חיי לאום בארצו. עליהם להתנער לחלוטין מטרור ולהיות אזרחים נאמנים למדינה בה הם חיים. אנו, מצדנו, מחויבים לדאוג לזכויותיהם כאזרחים ולשמירת זכויותיהם כמיעוט, אך אין מקום לדבר על זכויות לפני שיקויים התנאי הבסיסי של נאמנות למדינה.

אם ערביי ישראל ימשיכו לגבות את מנהיגיהם התומכים בטרור ובפשיעה לאומנית – מוטל עלינו להגיב בתקיפות, ללא מורא וללא התנצלות. הגיע העת להוציא את תנועת בל"ד אל מחוץ לחוק ואת נציגיה אל מחוץ לכנסת. הגיע הזמן להחזיר את המשילות בנגב ובגליל. הגיע הזמן להפסיק לרכך באופן מלאכותי את המציאות הקשה. הגיע הזמן לסיים את נשף המסיכות הזה. לא תמיד ההצגה חייבת להימשך.