שני צעדים לאחור ושקר אחד גדול

יוסי בלום-הלוי , י"ח בטבת תשע"ז

יוסי בלום הלוי
יוסי בלום הלוי
צילום: עצמי

בניסיון לנתח בזמן אמת ולהבין את תמצית אירועי הירי של אלאור בחברון, החלטתי לשוב ולהתבונן בסרטוני המקור בתכנית עובדה של אילנה דיין ועמרי אסנהיים,

חזרתי בציר הזמן של האירוע בבוקר 24 במרץ 2016 שעה 08:33:15, אל 6 הדקות שחלפו מתחילת נטרול המחבל, כאשר החובש אזריה מגיע לזירה במדי הקרב שלו, ומתחיל את הטיפול בפצוע הישראלי, בעת שהמ"פ תום נעמן, שהגיע לזירה כמה דקות לפניו, נוטש את המקום ומותיר את הזירה להתנהל בכאוס צבאי גמור, כאשר תושבי חברון היהודים ובראשם עופר אוחנה, בתפקידו כחובש אזרחי, מנהלים למעשה הזירה.

נשמעות בבירור מהחובשים האזרחים והחיילים קריאות על סכנה ממטען נפץ על גוף המחבל, בחשד סביר שהתעורר, משום שחבש מעיל כבד לגופו ביום אביב חם. קריאות סכנה אלה שומע אזריה כמו כולם - וזה לא חדש. וכאן צריך לשאול:

מה ידע אזריה על האירוע בשש הדקות שחלפו משעה 08:27 בעת שקבל פקודה כחובש להגיע מבסיסו אל הזירה בתוקף תפקידו? האם בתחום הזמן הזה תכנן נקמה? זמם מעשי רצח והרג, או שיצא להציל חיים של חבריו שנפצעו?

התשובה ההגיונית היחידה שצריכה הייתה לעמוד לטובתו בבית המשפט, שהוא אכן לא ידע דבר, שכן לא עומדים לרשותם של חובשים בשגרה מכשירי קשר, ואפילו כאלה, העומדים בצמוד לרשות מפקדיו עד רמת מפקד אוגדה, כפי שהוצג בסרט לא ספקו למח"ט ולמג"ד תמונה ברורה על מה שקרה בזירה, והמ"פ שהגיע למקום מעט לפני הגעת החובש, לא נותר במקום הפיגוע, אף על פי שבתוקף תפקידו כמפקד הבכיר, מחובתו הייתה ליטול אחריות פיקודית ושליטה על המשך הארוע. {עד היום, צה"ל לא רק שלא חקר והפיק לקחים מבצעיים ואישיים על המחדל המבצעיים, הוא עשה מעשה בלתי ראוי בעליל, ועיטר את כל המעורבים בקידום תפקידים ודרגות)

כאן אני רוצה להעביר לכם את המצלמה לכמה שניות לפני הדקה ה - 11 בציר הזמן, כאשר אזריה נראה מוסר את הקסדה הנטושה שלקח ממקום פציעת החייל, מוסר אותה לאחד מהחיילים, נגש ודורך את נשקו. באותה נקודת זמן המ"פ תום נעמן עומד כשחלק גופו השמאלי חשוף אל המצלמה כשהוא מדבר במכשיר קשר, ומשמאלו חייל נוסף שהיה מוסתר (המ"מ מ'?). שני אלה עמדו בקו ירי עם המחבל הפצוע (שנראה קודם לכן זז ומניע היטב את שתי רגליו מתנוחה ישרה לתנוחה בה רגליו מקופלות לחזהו למצב C).

השעה 08:33 - אזריה עם נשק דרוך קורא לחיילים לזוז מקו הירי (לא נשמע בסרטון של עובדה) וראו זה פלא! המ"פ רס"ן תום נעמן (אז נדמה לי עדיין סרן) פוסע כמה צעדים לאחור עם מי שהיו אתו בקו הירי. חולפות 15 שניות ואלאור יורה בראש המחבל. CUT נגמרת סצנת הירי.

כאן עוברת המצלמה לקטע שלדברי אסנהיים לא שודר מעולם. נהג אמבולנס יהודי מחברון, שהוביל את החיל הפצוע לבית החולים מעיד: "שמעתי פיצוץ ורציתי שיפנו לי את הדרך החוצה". תושב יהודי בשם אלקיים נראה טופח על גבו של אזריה ומורה לו לפרוק את הנשק. אנשי עובדה מתארים: "המ"פ רס"ן תום נעמן וסגן מ' המ"מ, נראים המומים..."

כאן נראה ראיון קטוע עם תא"ל זכאי, עד הגנה של אזריה, המבקר את המ"פ ואומר: "נניח שאתה מפקד וחייל שלך יורה out of the blue (לא קשור לעניין בתרגום חופשי) - אני אישית הייתי נגש אליו בסערת רגשות ושואל אותו, מה עשית?! הייתי פורק לו את הנשק ומורה לו לעלות לרכב ולשבת שם".

והנה מול שאלות קשות אלה תראו מה עונה מפקד בכיר בצה"ל (רב סרן ביחידת שדה קרבית)


• אני רואה את המחבל חוטף זעזוע בראש...

• לא חיברתי את הרעש של הירי לזה שהראש זז, לא ציפיתי לזה בא...

• ואז קלטתי שהבום קשור לתזוזה, הסתכלתי ימינה לאמבולנסים, הייתי בטח שאחד הדתיים שגרים שם ירו.

• היו עשר שניות שניסיתי להבין מה קרה פה, וצעקתי מי ירה? אלאור ענה: אני יריתי.

• נגשתי לחיל ושאלתי למה הוא עשה את זה? Cut

 אסנהיים לא ממשיך לספר מה ענה אלאור למ"פ


אלאור בעדותו השיב: "אני כן הזהרתי על הירי" – והמצלמה לא משקרת, המ"פ והחייל שלידו זזים ומותירים קו ירי מאובטח לחייל היורה במחבל בראשו.

וכך, איש איננו נגש לאזריה, לא המ"פ לא החיילים, אזריה נראה ממשיך ומסתובב בין אנשי חברון, הם מדברים אתו, והכול נראה בסדר, הם כנראה שמעו את הקריאה "אני יורה", זזו ולא ראו בכך שום פסול ערכי ומבצעי. וכך אזריה ממשיך בשגרת תפקידו עד פרסום סרטון בצלם באינטרנט, וההיסטריה של יעלון ואיזנקוט שולחות את מצ"ח לאזוק את אזריה ולשלוח אותו למעצר סגור.

וכאן צריך האדם הסביר, ורודף האמת והצדק לשאול: אם אזריה אכן הפר פקודה, ופגע ברוח צה"ל ופקודותיו, מדוע המ"פ לא פנה אליו מיד? למה לא עצר אותו, או מורה לאחרים לעוצרו? מדוע לכל הפחות להוכיח אותו על הפרת משמעת? מדוע שופטי החייל לא נתנו משקל לעדויות של תא"ל זכאי, והאלופים הבכירים עוזי דיין, ודן ביטון?

לא יכולתי שלא להשוות לרגע, את רס"ן תום נעמן המ"פ, לגנבים הנתפסים במצלמת חנויות, כשבעת הגניבה מדברים בפלאפונים להטעיית הזבנים, וכלאחר יד מושיטים ידם לגניבה. "דברתי בקשר, היה רעש ולא הבנתי" מתרץ נעמן תירוצי גנבים... תירוצים של מי ששקרים, ואי אמירת אמת מבצעית הם נר לרגליו. אם היה רעש, רס"ן נעמן, אז מדוע זזת שני צעדים לאחור? האם לא עשית זאת כדי לאפשר לאזריה לסכל את איום המחבל עם חגורת הנפץ? האם לרס"ן תום נעמן יש שמיעה סלקטיבית?

צה"ל בבעיה קריטית של אמירת אמת ודיווחי אמת, תרבות השקר והרמייה שהשתרשה בו זה שנים רבות, מאיימת לערער את יסודות יכולת הלחימה שלו ואת מעמדו כצבא העם. ההיתלות בסיסמאות של "טוהר הנשק", ו - "ערכי צה"ל" כאשר משפט מבוים ומכור מראש שולח חייל לשנות מאסר ממושכות - הופכות בתקדים מעוול זה את שדות הקרב של צה"ל לזירה פלילית ואת חיילי צה"ל לפושעים בפוטנציה.

צודקת מערכת אתר "מידה" האומרת כי פסק הדין של משפט אזריה גרם לצה"ל לאמץ את ערכי המוסר של "בצלם".

שני צעדים לאחור ושקר אחד גדול עומדים מאחורי הרשעתו של סמל אזריה אלאור לחרפת צמרת צה"ל הנוכחית ומערכת המשפט שלו.