תן מקום

הרב אביעד שינוול , כ"ו בטבת תשע"ז

הרב אביעד שינוול
הרב אביעד שינוול
צילום: ישיבת שדמות נריה

מכירים את התחושה שמישהו חדש ומוצלח מאיים על מקומכם בחברה? ההרגשות האלו מלוות אותנו מילדות ועד זקנה. כשתינוק קטן נולד במשפחה אחיו עלולים להרגיש מאוימים על ידו שהרי תשומת הלב של ההורים לילדיהם מצטמצמת לטובת הטיפול בתינוק.

לכן נמצא אחים המרביצים לתינוק הרך מכיוון שהוא פוגע במקום שלהם במשפחה. כשאדם מתבגר ומפתח לעצמו מעגל של חברים הוא עלול למצוא את עצמו מאוים על ידי אדם חדש שהצטרף לחבורה. עד שאותו אדם הגיע היה לי תפקיד מסוים בחברה ופתאום הוא תופס את מקומי. תהליך זה איננו בלעדי לחיי הפרט אלא הוא מתרחש גם ברמה הלאומית. לפעמים זרמים שונים בעם ישראל מאיימים אחד על השני בכך שמקומות שבעבר היו שייכים לזרם מסוים היום הם מושפעים בעיקר מזרם אחר.

כשאדם מרגיש מאויים הוא עלול לכעוס על הגורם המאיים, על החברה שמשתפת איתו פעולה, על עצמו שלא הצליח לבסס לעצמו מעמד מספיק טוב ואפילו סתם לכעוס על מישהו. לחילופין אדם יכול לשקוע בעצבות וברחמים עצמיים על המקום שהולך ונעלם לו. אדם שכזה יתלונן על מצבו העגום בעיניו, יאשים את כולם במעמדו הנמוך לכאורה ויתהלך עם פרצוף עצוב ומסכן.

כדי לנסות לפתור את הבעיה הזו צריך להתבונן על גדולי האומה ולנסות ללכת בעקבותיהם. אהרון הכהן היה שותף בכיר בהנהגה הישראלית תחת שלטון הטרור המצרי. במהלך השנים הקשות במצרים הוא תמך, עודד והעניק חום ואהבה ליהודים האמיצים הכורעים תחת נטל העבדות. אהרון היה המנהיג הרוחני של העם בשנות השיעבוד הקשות ונשלח לעיתים קרובות על ידי ה' כדי למסור את בשורתו לעם (שמות רבה ג טז).

במשך שישים שנה הוא הנהיג את הספינה עד שיום בהיר אחד ה' הודיע לו שמשה אחיו חוזר למצרים כדי להחליפו בהנהגה. הוא היה יכול להיפגע ולהרגיש מאוים על ידי אחיו הקטן ולהילחם נגדו. אפילו אם לא היה נלחם נגד משה היה טבעי ומובן שהוא לא ישתף פעולה עם המהלך הזה שהרי בכך הוא נדחק לפינה.

מתברר שאהרון הוא דמות כל כך גדולה ועצומה שהרגשות והתגובות הללו כלל לא השפיעו עליו. הוא היה מודע לעצמו וידע מה כוללת אישיותו. הוא הבין שהוא "אוהב שלום ורודף שלום" (אבות א יב) ושזה אופי המתאים להנהיג את העם מבפנים אך כדי לעמוד מול פרעה ולהבהיר לו שכדאי מאוד שישחרר את העם צריך אדם עם אופי כמו של משה שאמר "יקוב הדין את ההר" (סנהדרין ו ב).

הוא מבין שמכאן ואילך תפקידו ומקומו השתנו והוא צריך לפנות מקום לאחיו. זה לא שמשה היה יותר טוב מאהרון אלא אלו סוגים שונים של הנהגות ולעיתים צריך אחת ולא את השניה. הוא לא התמכר לכסא שלו ולמעמד הגבוה לו זכה אלא תמיד שאל את עצמו מה המשימה שלו כרגע, ואם בורא העולם החליט שהמשימה השתנתה אז הוא שמח מאוד לבצע את המשימה החדשה ושדווקא מתוך שיתוף הפעולה החדש הם יצליחו להוביל את עם ישראל למקומות חדשים. לא היתה לו שום בעיה להיות בדרג השני, להיות המתרגם של אחיו הקטן, "אתה תדבר את כל אשר אצוך ואהרון אחיך ידבר אל פרעה" (שמות ז ב).

האתגר הגדול הוא להבין שהסיבה שאני כועס או עצוב היא שאני מרגיש שמישהו מאיים עלי  ולהבין שכנראה אני צריך להיפתח למקום אחר וללמוד דברים חדשים. שינוי סטטוס איננו בהכרח דבר שלילי אלא הזדמנות ללמוד דברים חדשים. תן מקום לאחרים ותגלה שד' ארגן לך מקום חדש בחיים.