חומת הרפיסות

אסף פריד , כ' בשבט תשע"ז

דעות  אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: עצמי

בימים אלא ממש מושלמת בניית חומה ההפרדה באזור הר חברון, חומה מטורפת העשויה מלוחות בטון בגובה 8 מטר אשר על ראשה גדר תלתלית בגובה שני מטר נוספים. חומה אימתנית ומפחידה סטייל מזרח גרמניה ומסך הברזל. מעבר למפגע האסתטי בניית חומת בטון זאת עולה לנו מליארדים.

אבל מה בעצם מה חדש כאן, הרי כבר לפני 15 שנה בנתה מדינת ישראל את "גדר ההפרדה" מאימת המחבלים המתאבדים והתגאתה שבניית הגדר עצרה את פיגועי ההתאבדות, טענה שגם הובאה בפני בית הדין בהאג כאשר נתבעה ישראל בגין בניית המכשול הזה. אם כך מה פתאום הגדר שהוקמה לפני 15 שנה הופכת היום לחומה? האם למשרד הבטחון יש פתאום עודף תקציב?

התשובה פשוטה וידועה לכל מי שנסע בשנים האחרונות בכבישים הסמוכים לגדר ההפרדה. בעיקר, אבל לא רק, באזור הר חברון. נסיעה שגרתית באזור שקף -  שומריה – סנסנה, בשעות הבוקר או אחרי הצהרים נראית כך: טרנזיט או רכב שטח נהוג בפראות בידי בדואי נוסע במהירות מטורפת על הכביש ממערב לגדר, הרכב נעצר בפתאומיות בשולי הכביש, משום מקום צצים פתאום שני רכבי שטח מהעבר השני של הגדר, הם פורקים בזריזות 20 ערבים שעוברים בקלות את הגדר דרך פרצה שהוכנה מבעוד מועד. הערבים עולים בזריזות על הטרנזיט של הבדואי שלנו שמסתלק בנהיגה פרועה מהמקום. נסיונות של המשטרה לעצור את רכבי הבדואים נגמרו לא פעם בתאונות מכוונות שעלו בחיי אדם.

הוקמה כאן מערכת משומנת של מבריחים בדואיים שמתואמים עם מסיעים מהרשות הפלסטינאית שבנו מערך הסעות  / הברחות אדיר  שמסיע מדי שבוע מאות אלפי ערבים, בכללם פועלים מחפשי עבודה, גנבים ופושעים, וכמובן גם מחבלים. מערך אדיר זה קם מתחת לעינים הפקוחות של מערכת הבטחון, לחקלאים מהאזור קו התפר אשר מהווים נפגעים עיקריים של התופעה ופנו לא אחת למשטרה ודרשו לעצור את ההברחות הסיטונאיות, נאמר בחצי פה שלשב"כ יש "קשרי עבודה" עם המבריחים...

במאמר מוסגר נציין שאם בטעות משטרת ישראל תופסת שב"ח באחת מערי הדרום, הוא יקבל אחר כבוד הסעה למחסום הקרוב. בשביל שכבר מחר יוכל להבריח את הגדר מחדש.

שלא יהיו ספקות, מדינת ישראל נפגעת בצורה קשה מאוד, מכניסת מאות אלפי שבח"ים לתחומה. החל ממעבידים שמעסיקים את השבחים בהעסקה שחורה מבלי לשלם מיסים, דרך התפרצויות לבתים, גנבות חקלאיות ותקיפות מיניות וכלה בפעילות חבלנית עוינת.

גל הטרור של השנה וחצי האחרונות הכריח את מדינת ישראל להפסיק להתעלם מהתופעה.

אז מה עושים? הרי כבר בנינו גדר מערכת אלקטרונית בעלות של מיליונים?

נשנה את הוראות הפתיחה באש שכל מי שעובר או פוגע בגדר יסיים בבית הקברות?

נחסל את ארגוני הפשיעה של הבדואים שמרוחים מיליונים מהברחות?

נעניש את המעסיקים שנותנים עבודה לשב"חים ומעלימים מיסים על הדרך?

נתחיל לרדוף אחרי שב"חים וטיל עליהם קנסות ועונשים מרתיעים?

מה פתאום!

נהפוך את הגדר לחומה,

סחבק ישלם.

חומת הרפיסות
צילום: אסף פריד