חוק שימור הטיבי

יעקב נתנאל , כ"ז בשבט תשע"ז

דעות
ערוץ 7

בוחן פתע: נקוב בשמות חמשת חברי כנסת מהסיעות הבאות: כולנו, המחנה הציוני, יש עתיד. נכשלת? נראה שאתה בחברה טובה.

רובם הגדול של 120 המושבים בבית הנבחרים שמורים לדמויות אנונימיות ומתחלפות. נכון שלמי שניהל קזינו/ הוריד את חולצתו בכניסה למשכן הכנסת / קשר את עצמו באזיקים לדוכן הנואמים, יש סיכוי להישאר בזיכרון הקולקטיבי בטווח הקצר, אך גם הוא בדרך כלל עתיד לחזור לאלמוניותו תוך פרק זמן לא ארוך.

אבל לא כולם ככה. יש מיעוט המהווה באופן עקבי חלק אינטגרלי מהנוף הפוליטי בישראל. אחד מהם הוא ללא ספק ד"ר אחמד טיבי. כנסת הולכת וכנסת באה והאחמד לעולם עומד.

אחמד טיבי זקוק מאד למדינת ישראל, היא מעניקה לו שירות מציל חיים. הוא מודע היטב למיקומו האסטרטגי כערבי ישראלי ועושה רושם שהוא די נהנה מהעסק. הוא ניזון מפרובוקציות ומקבל מקום של כבוד בעמדת 'הילד המופרע'.

מקבל משכורת לא רעה ועוד ועוד (ועוד) תשומת לב וכותרות. זו הסיבה שד"ר טיבי מתעורר שטוף זיעה קרה מהסיוט שלו: מה יקרה אם יום אחד הוא יקום בבוקר לפלסטין המשוחררת מהים ועד הנהר. הוא מבין שמעכשיו אף אחד לא יראה אותו ממטר.

החבר'ה של החמאס או דעא"ש או חיזבאללה או כל ארגון זכויות אדם אקוויוולנטי אחר שיתפוש את השלטון, יתנהג בדרכים שונות מהאופן אליו התרגל ד"ר טיבי. הם לא יתנו לו כותרות ובטח לא 34,000 ₪ לחודש תמורת הגיגיו, יש להם דפוסי פעולה אחרים לגבי מי שמדבר הרבה ולטיבי מה לעשות, נראה שיהיה קצת קשה לשתוק.

אבל לא פחות ממה שטיבי צריך אותנו, אנחנו צריכים את טיבי. הוא תיאטרלי סנסציוני ואבסורדי. לוחם ללא חת שלא נבהל מכלום. החל מחוקים ומעובדות וכלה   בכוסות תה מהבילות ויריקות המוטחות בפניו. וחשוב מכל, הוא ממחיש לנו בצורה יומיומית וחיה את האבסורד שהבאנו על עצמינו במו ידינו.

אפשר לדבר ולהסביר שמדינה יהודית דמוקרטית זו הגדרה עם סתירה פנימית מובנית. להתווכח, לטעון, להוכיח שהמושג ערביי ישראל הוא מסוכן לעצם קיומינו, ושעתידנו כמדינה יהודית מובטח רק אם נהיה נאמנים לה' ולתורתו. ואחרי הכל להישאר הזויים וחשוכים שלא מבינים את רוח התקופה - חשש מרוב ערבי? ראש ממשלה ערבי?

נו באמת, אל תהיו פרנואידים. ואפשר פשוט לתת לטיבי לעבוד. מי זוכר שכיו"ר הכנסת העיף טיבי את השר ויו"ר הקואליציה זאב אלקין מהכנסת? ולפני ימים אחדים לאחר פגישת טראמפ – ביבי, הוא הגיב לרעיון מדינה אחת לשתי עמים בטענה פשוטה. מדינה אחת לשני עמים? אהלן וסהלן – אני אתמודד מול ביבי ואהיה ראש ממשלה, כל הפלסטינים שיהפכו לאזרחים מן השורה יבחרו בי וגם חלק מהיהודים ושלום על ישמעאל. אחרי טיעון מחץ כזה מי צריך עוד להסביר שכל עוד לא נהיה פשוט יהודים אין לנו סיכוי בג'ונגל המזרח תיכוני? מי צריך לשכנע שערבים ישראליים הם גיס חמישי בלבה של מדינת ישראל? מי צריך להוכיח שהמצב הנוכחי מהווה סכנה קיומית לעתיד כולנו? טיבי אחד שווה יותר מאלף מילים.

אבל אסור להיות שאננים. אנחנו חייבים להיות ערוכים לקונסטלציה בה נתעורר יום אחד לכנסת בלי טיבי, את מקומו עלול להחליף חלילה מתמודד אנמי וחסר ערך מהמחנה הציוני.

כדי למנוע את המצב המסוכן הזה אני מציע פתרון אופרטיבי ופשוט ליישום: הצעת  'חוק שימור הטיבי' שתסדיר את מעמדו של מר טיבי כנכס לאומי ותקבע שבכל הרכב שהוא יישמר מקומו בכנסת, הבחירות פתוחות מראש ל-119 מושבים בלבד ומושב אחד משוריין. אבל יש בעיה, אני יודע. אני לא תמים ומבין שהחוק הזה הוא יותר מדי טוב בשבילנו. כמובן, אין מצב שהוא יעבור בג"ץ.