מה ההישג הגדול של החיים שלי?

הצעה חדשה לניסוח קורות החיים מבקשת להרגיל אותנו להסתכל על ההישגים שלנו בחיים במבט קצת אחר. יום משפחה שמח!

עפרה לקס , ל' בשבט תשע"ז

עפרה לקס
עפרה לקס
צילום: עצמי

שערו בנפשכם שקבלה לעבודה הייתה כרוכה בשליחת קורות חיים שנכתבים מעט אחרת.

במקום מצב משפחתי מצומצם ורמוז: נ+3 נניח, ואחריו ניסיון תעסוקתי ארוך ומייגע, שמגיע עד עומק ההתנדבות בכיתה יא', היו מפורטות דווקא שורות הנישואין, הילדים והאתגרים, שורה אחרי שורה.

למשל: 'נשוי כבר חמש שנים, רעייתי עוסקת ב... מתגברים על משברי החיים יחד'. מתחת לזה היו נרשמות כמה מילים על אופן התפקוד בבית: 'אחראי על הכביסות' או 'עורך את הקניות+ כלים של ארוחת ערב' ואולי, 'שותף מלא בכל מטלות הבית (מצ"ב המלצות)'.

הולדתו של כל ילד הייתה מצוינת לפי שנת לידתו, ומלווה בכמה תיאורים עליו, על האופי שלו, על האופן שבו המועמד לעבודה מגדל אותו. אם נודה על האמת, הכישורים האלה: זוגיות, הורות ואחזקת בית, יכולים לנבא לא רע את המסירות, הנאמנות, הדבקות במטרה ובעיקר את היכולת להמשיך למרות שלא הכל דבש. מי לא רוצה עובד כזה?

כן כן, אני יודעת, לא תמיד אנשים זוכים בזוגיות או בילדים ובכלל, כל ההצעה הזאת היא לא פוליטיקלי קורקט. אבל בעידן שבו הזוגיות והמשפחה עומדים בפני אתגרים גדולים: של טכנולוגיה מיידית ודורשת, עבודה שלעולם לא נגמרת אלא ממשיכה לתוך הסמארטפון עם מיילים והודעות וואטסאפ, כשהמתירנות שוברת שיאים ומאיימת על התמימות והקדושה והיחד, ועל כולם עולה הדרישה החברתית והאישית: להשיג, להצליח, להתקדם, דווקא בעידן הזה צריך לחזק את התא המשפחתי בכל דרך.

הצעד הראשון הוא נקודת המבט. מה חשוב ממה? במה אני מתגאה? מה ההישג הגדול של החיים שלי? לא מעט אנשים מספרים בגיל זקנה ושיבה, שמה שנשאר מכל הקריירה המפוארת הם הילדים והנכדים והחיוך שלהם. חבל להגיע עד הגיל הזה ולהביט לאחור בתחושת החמצה.

כדאי להעמיד את הפירמידה נכון כבר היום. לצייר את קורות החיים שלנו לפי סדר חשיבות שבו המשפחה נמצאת בראש, על אתגריה ויתרונותיה המבורכים. נקודת מבט כזו כרוכה בויתורים. ויתור על קריירה באופן חלקי או מלא, או בהכרה חברתית וגם בריגושים. אבל זו המשמעות של הגדרת המשפחה כערך.

צריך קצת לעצום עיניים כלפי מה שקורה בחוץ, ולפעמים גם ממה שסוער בפנים, וזה לא פשוט וגם לא מהלך חד פעמי. ואף על פי כן, אני מאמינה שאם נדע לכבות את רעשי הרקע האלה, יש סיכוי גבוה יותר שפרויקט החיים הזה יצליח. יום משפחה שמח.