יש ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית

כל חברי הכנסת של הליכוד יודעים היטב, שלפחות מחציתם – אם לא למעלה מזה - לא יחזרו לכנסת אחרי הבחירות הבאות

חגי הוברמן , כ"א באדר תשע"ז

מאז ליל אמש, מאז ביצע נתניהו את ה'זיגזג' התורני שלו וביטל את ההסכמה עם כחלון בנושא התאגיד, ואווירת משבר של ערב בחירות השתלטה על המדינה, נשמעות אין ספור השערות וספקולציות, האם ניתן להקים ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית בלי ללכת לבחירות.

כל החישובים האריתמטים מצביעים על חוסר היתכנות מוחלט לרעיון כזה. הכנסת הנוכחית, לתוגת לב כל השמאלנים, היא דתית-ימנית.

67 מנדטים (כולל אורלי לוי-אבוקסיס) שנבחרו בקולות אנשי הימין. אם רוצים להוריד את נתניהו מהשלטון, הדרך היחידה לכך היא בחירות חדשות. בחירות בעילה של תאגיד.

ולי יש רעיון אחר, שמשום מה איש לא חשב עליו ביממה האחרונה, רעיון מבריק, גאוני: ממשלה חלופית על בסיס הקואליציה הנוכחית – בלי נתניהו.

כן, כמה פשוט. אם נתניהו יחליט על הליכה לבחירות, יתכנסו מוסדות הליכוד הרלוונטיים, ויחליטו על בחירת יו"ר חדש לליכוד במקומו של נתניהו, מבין אחד משרי הליכוד המכהנים. אותו יו"ר חדש שייבחר בידי מוסדות מפלגתו – המפלגה הגדולה בכנסת הנוכחית - יזמן למו"מ קואליציוני זריז את ראשי הבית-היהודי, כולנו, ישראל-ביתנו, יהדות התורה וש"ס, ויקים איתם ממשלה חדשה על בסיס קווי היסוד הנוכחיים. רק בלי נתניהו.

נשמע הזוי? לא בטוח. כל חברי הכנסת של הליכוד יודעים היטב, שלפחות מחציתם – אם לא למעלה מזה - לא יחזרו לכנסת אחרי הבחירות הבאות. הן בגלל שמספר הח"כים יצטמק, והן בגלל שתמיד ישנם מועמדים חדשים שנכנסים לרשימה.

איזה אינטרס יהיה לחבר כנסת מהליכוד לתמוך בהקדמת הבחירות – כלומר בסילוקו מהמשכן בתוך מספר חודשים – כאשר תעמוד מול האפשרות להמשיך ולכהן כח"כ, בלי בחירות? אם חברי הכנסת המכובדים באמת נאוה בוקר, ענת ברקו, שרן השכל, יואב קיש, מיקי זוהר ואפילו אורן חזן – וזו כמובן רשימה חלקית, ובכוונה לא הזכרתי את ביטן - יבינו שהברירה שתעמוד בפניהם היא לסיים את הקריירה הפרלמנטרית הקצרה שלהם או להקים ממשלה חלופית בלי נתניהו, בעומק ליבם באיזו אפשרות הם יבחרו?

נקודה למחשבה. מישהו מתנדב לגלגל את היוזמה?