החיים עצמם

להיות קפיטליסט זה לשאוף לשוק חופשי. להיות ציוני זה לדאוג למדינה, למשאביה, לאזרחיה, להונם ולבריאותם. הפוספטים בערד, הזיהום בחיפה וגם מתווה הגז, מוכיחים שהקפיטליסטים הציוניים נרדמו בשמירה. אף פעם לא מאוחר מדי לחזור להיות קפיטליסט ציוני. אפשר להתחיל ממש היום.

ארז צדוק , ט' בניסן תשע"ז

ארז צדוק
ארז צדוק
עצמי

החיים עצמם א'

היום המדינה, כלומר המועצה הארצית לתכנון ובניה, תאשר לכי"ל, לפי הצפי, לכרות פוספטים בשדה בריר, מרחק של 3.5 ק"מ מבתי תושבי ערד, וסמוך לפזורה הבדואית ולבסיסי צה"ל ממש סמוכים. משרדי הבריאות, גם של גרמן וגם של ליצמן, מדברים על 7 מתים בשנה בערד בלבד כתוצאה מהכרייה, שלא לדבר על חוליים רבים, ועוד בהתחשב בעובדה שבערד גרים חולי אסטמה רבים כולל פנימייה מיוחדת לחולי אסטמה, שהגיעו לשם בגלל האוויר הנקי.

לכי"ל יש עתודות פוספטים ל-17 השנים הבאות ותעסוקה מלאה לעובדים, כמו גם שדות אחרים, ולמרות זאת המדינה צפויה לאשר 7 מתים בשנה בערד, עבור בצע כסף. אגב מדובר על בצע כסף לאחד, והפסדים כספיים אדירים לעיר שהתיירות היא כמעט כל מה שיש לה.

החיים עצמם ב'

בישראל מתים בשנה כ-2,500 איש מזיהום אוויר, לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, וכ-2,350 איש על פי נתוני משרד הבריאות. מדובר על בין 6 ל-7 איש ביום. כבר 4 שנים זורם גז ממאגר תמר, ורק 22 מפעלים בישראל חוברו לגז במקום למעלה מ-2,000 בגלל היעדר תשתיות ומחיר גז גבוה.

התחבורה נוסעת על דלקים מזהמים שמוכרת בארץ קבוצת דלק, שהיא גם חברת גז שרוצה לייצא את הגז וכך פעילות הדלק לא תיפגע. ובריאות התושבים? נו, שוין. שר האנרגיה מתרוצץ ברחבי הגלובוס, חולם על הצינורות הכי ארוכים בעולם ומחפש מדינות רחוקות למכור להם את הגז, במקום להסב את המשק הישראלי למבוסס גז ולנקות את האוויר, כפי שעושה כל מדינה נורמלית שמוצאת מאגרי גז גדולים. האם ניתן להציל מאות חיי אדם בשנה? תשאלו את משרד הבריאות.

החיים עצמם ג'

תחלואת ותמותת סרטן באזור מפרץ חיפה גבוהה משמעותית מהממוצע הארצי. לא נכנס לכל הנתונים כאן. סתם דוגמא קטנה - במדינות מפותחות בעולם מקובל לשים 24 תחנות ניטור אוויר על גדרות בית זיקוק גדול. 16 על גדרות בית זיקוק קטן. בזן נחשב לגדול ואין על גדרותיו ולו תחנת ניטור אחת. הקריטריונים למניעת זיהום אוויר – כלומר אי פליטת חומרים מסרטנים שחודרים לגופנו ודוגרים שם – קריטריונים שמקובלים במדינות מפותחות בעולם, לא תקפים בישראל. למה? תשאלו את המשרד להגנת הסביבה.

בשלוש הדוגמאות, מדובר במשהו נוראי וקשה לעיכול, באנשים שמתים בגלל בצע כסף. אני מכיר את התשובות הסטנדרטיות. למשל: "אפשר גם לא לסלול כבישים כי אנשים מתים בתאונות." כן, מכיר את התשובות ולא מהיום. בשלושת המקרים שתיארתי, לא מדובר על דילמות של קידמה או חיים כאלו על חשבון אחרים. מדובר בסך הכל על רווח גבוה לתאגיד כזה או אחר, בתמורה לחולי ומוות. מזעזע לחשוב על זה, אני יודע. אבל זו האמת וצריך להתמודד אתה. הרבה יותר קל לפטור את העניין ב-"הוא מגזים, הוא מדבר שטויות." אבל הוא לא. ולא פחות חמורה היא העובדה שהפתרונות ברורים וזמינים.

במקרה א' יש מרבצי פוספטים במקומות אחרים שרחוקים מריכוזי אוכלוסיה פגיעה, או מריכוזי אוכלוסיה בכלל. הרווח יהיה אמנם טיפה פחות, אבל יותר אנשים יחיו. הרווח הוא כספי תאגיד שיושקעו במניות של חברות כלשהן בעולם, לעומת אנשים שימותו פה. פשוט וחד.

במקרה ב' אנחנו כבר יודעים – מתווה גז נורמלי בו חברות הגז היו מרוויחות כמו כל מקום אחר בעולם, היה מאפשר לעשות את מה שכל מדינה נורמלית שמצאה גז עושה – דאגה לתושבים, להונם ולבריאותם. במקרה ג' גם – אין סיבה שתקנים שמקובלים במדינות מפותחות, לא יאומצו כאן. אני לא נכנס למורכבויות שקיימות בכל מקרה ומקרה, הן רק יוכיחו עוד יותר כמה המצב הזוי וכמה הוא צריך להשתנות.

להיות קפיטליסט זה לשאוף לשוק חופשי. שום דבר ממה שכתבתי למעלה לא מתאר שוק חופשי אמיתי. להיות ציוני זה לדאוג למדינה, למשאביה, לאזרחיה, להונם ולבריאותם. להיות קפיטליסט ציוני זה לרצות לשנות, לשפר כדי שנוכל להגיע לשוק חופשי ולכלכלה חופשית והוגנת.