תכנית כחלון – הכל חוץ ממשפחה

איתמר סג"ל , כ"ג בניסן תשע"ז

איתמר סג"ל
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

לא כיף להיות הורס החגיגות אבל בכל זאת פטור בלא כלום אי אפשר. התגובות לתכנית כחלון לא אחרו לבא – זה אומר בכה וזה אומר בכה.

אחד דורש לגנות ואחד דורש לשבח. אחד אומר: זו כלכלת בחירות. אחד אומר: זה חיפוי על כשלון תכנית מחיר למשתכן שאני בעצמי נכוויתי ממנה קלות. השלישי משבח ואומר מה טובו גזירותיך מר כחלון, והרביעי גומר את ההלל בברכה.

ואני אומר, התכנית נקראת 'נטו משפחה' אך אני חושש ששורת התשלום האחרונה היא הקטנת הנטו של המשפחה. אולי הכסף יגדל, אך המשפחה לבסוף תקטן.

התכנית איננה משרתת את המשפחה, אלא את כלכלת השוק, את הקפיטליזים ואת התרבות החדשה שסוברת שהכל זה כסף, מבוקר עד ערב, ובדרך מוכרים הכל. מה רוצה כלכלת השוק? שכולנו נעבוד קשה מבוקר עד לילה, איש ואשה עולל ואיש שיבה, כולם יחדיו משרה מלאה. והילדים? מממ... הילדים בעיה... פתרון: ניתן להם צהרון מסובסד.

ככה יוכלו הילדים להשאר בצהרון עד ארבע או חמש, וכבר שמעתי על מקומות שמשאירים עד שבע בערב. גם לשעות המעטות שיש לנו עם הילדים בבית יש לשר פיתרון כי שמעתי שחלק מהתכנית כולל גם הקלה במחירי הסלולרי, וכך כל תינוק בן יומו יוכל לזכות בבידור דור חמישי עד שיואיל בטובו ללכת לישון ולתת לנו לחזור לעבודה.

אמנם, ישנן נשים שמרוויחות מעט, ומעדיפות להקדיש את שנותיהן למען הילדים בבית. גם לכך יש פתרון: נשים וגברים, הורים לתינוקות יזכו להקלת מס. אה.. בתנאי שהם עובדים. ככה, בצורה מאד הגיונית בכל הגיון כלכלי אך הרסנית בהגיון ערכי אנחנו מחריבים במו ידינו את מבנה המשפחה, ההורות הנורמלית ומשעבדים את עצמנו דקה אחרי חג החירות לעבדות קשה.  

אומר שוב – ודאי שאני בעד הקלות מס, הורדת מחירים על סלולרי, בגדי ילדים ועידוד המשק. אבל אם באמת רוצים לקדם את המשפחה, יש לי כמה הצעות אמיתיות למען המשפחה: ראשית, הגיע הזמן להאריך את חופשת הלידה באופן משמעותי, ולהפסיק לאלץ אמהות לזרוק תינוקות בני שלשה חודשים למעון זר ומנוכר יחד עם עוד חמישה עד עשרה, עשרים או שלושים צווחנים נוספים, זה לא בריא ולא טבעי. כעת כשיש נקודת זיכוי נוספת עד גיל שנה זה בכלל משתלם לזרוק את התינוק במעון, ויפה שעה אחת קודם.

אפשר להשקיע כסף באשפוז נורמלי ליולדת, כולל יומיים שלשה בבית הבראה, אפשר לממן הכנות ללידה וקורסים בהורות, אפשר וצריך לקדם פתרון שיאפשר תעסוקת אמהות עד שתיים בצהרים בתנאי עבודה ושכר נורמליים, כולל תמריצים למעסיקים. כדאי להקל במחיר אוכל בריא לילדים ותינוקות, ולסייע בשכר דירה לזוגות נשואים עם ילדים.

מומלץ מאד לבנות עוד גני שעשועים, פארקים, ספריות ושאר פעילויות משפחה. רוצים לעזור למשפחה? הקלו במס על קניית רכב גדול בעל שש מקומות. לדעתי ניתן ליזום גם פרוייקט לאומי למאבק בגירושין, פרוייקט שיכלול הדרכה מסובסדת לשלום בית, גישור, יישוב סכסוכים, ייעוץ זוגי וכדומה. תכניתו של כחלון שאמורה לשלוח את כולנו ליותר עבודה, לא תטיב עם הבית ועם המשפחה. ההורים עובדים קשה, וחוזרים עצבניים – ובסוף מתגרשים. הילדים לא מכירים את ההורים ויוצרים קשרי אינטימיות עם הסלולרי המסובסד. נטו משפחה? לא ככה, תודה רבה.