סיפורו של יאנוש קורצ'אק ההולנדי

הרב ש"י ויצמן , כ"ז בניסן תשע"ז

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: עצמי

"מדברים מהשירות החשאי. יש לכם שעתיים לפנות את המבנה כולו. אתם שומעים? שעתיים!", אמר אלחנן בטון מעורר יראה. 

התאריך: חמישה בספטמבר 1944. הגרמנים כבר החלו לברוח מהעיר ליידן שבהולנד מחשש לכניסת כוחותיהם של בנות הברית. בעיר עצמה, הכול לכאורה נראה רגיל אך בתוך מסדרונות בית היתומים, כבר לא מתגלגל קולם המצחקק של הילדים היהודים. 

"רגע רגע", נשמע הקול המפוחד בעברו השני של הקו, "היכן להשאיר את המפתחות?". 

"מה זאת אומרת?!" אמר אלחנן בקול רוגז, "במקום הרגיל שלהם כמובן!". 

אלחנן ניתק את השיחה ונשם לרווחה. "זהו", אמר לעצמו, "הצדק ייעשה, היום הצדק ייעשה".

זהו סיפורו הלא מוכר של הרב נתן איטלי ז"ל. הרב נתן, ניהל את בית היתומים בעיר ליידן שבהולנד החל משנת 1921 והיה דודו של אלחנן איטלי ז"ל (סבה של רעייתי). 

בשנת 1943, ב-17 למרץ בשעה 23:00 בלילה, נראו ברחובות ליידן שורות שורות של ילדים וילדות צועדים לצדו של הרב נתן ושאר אנשי הצוות. אחרי שנות מלחמה קשות ומאבק לא פוסק להצלת בית היתומים, הלך הרב נתן יחד עשרות יתומים ויתומות, עם ילדיו שלו ועם אנשי הצוות, אל הסוף שהיה ידוע לכל, אל המשרפות הארורות בסוביבור. 

לא פעם, המחתרת היהודית בהולנד ניסתה לשכנע את הרב נתן להימלט ואף הציעה לו כמה אפשרויות. 

"והילדים?" שאל. "הם ילכו לאן שירצו", השיבו לו. 

הרב נתן סרב בתוקף, הוא לא היה מוכן להיפרד מהם עד לרגע האחרון: "כל הזמן שאהיה מסוגל להחזיק את ילדי בית היתומים ביחד אעשה את זה, יקרה מה שיקרה", התעקש. 

על פי עדויות, גם בתחנת הרכבת התחננו לפני הקצין הגרמני לתת לילדים לשוב אל ביתם וזה השיב: "אל תדאגו, באושוויץ יש בתי יתומים טובים יותר".

אלחנן עצמו, התחזה בזמן המלחמה לפועל הולנדי ועבד בגרמניה, זאת אחרי שהשיג זהות בדויה בסיוע המחתרת היהודית בהולנד. הוא בילה בילדותו ימים ארוכים בבית היתומים, שיחק עם הילדים, סייע לדודו וספג ממנו השראה רבה.

בתום המלחמה בעודו בגרמניה, שמע אלחנן על סופם המר של דודו האהוב ויתומיו והוא שב במהרה להולנד. להפתעתו הרבה, גילה אלחנן כי בית היתומים התמלא בפליטים גרמנים שמילאו את המבנה. 

שיחת הטלפון בה התחזה לשירות החשאי יכלה לעלות לו בחייו אבל הוא לא יכול היה לשאת בעצמו את המראה, את החורבן ואת המוות של היתומים, של המקום כולו.

מי שיצעד היום ברחובות ליידן, ימצא מתנוסס על בניין שירותי הבריאות של העיר מגן דוד גדול. לצידו של המבנה, מונח לוח זיכרון ליתומים וליתמות, לרב נתן ולאנשי הצוות.

שתפו ספרו, כדי שלא נשכח, כדי שעוד אנשים יכירו את סיפורו של "יאנוש קורצ'אק" מהולנד, שלו ושל יתומיו.

בתמונות כאן למטה: מבנה בית היתומים וסמלו, לוח הזיכרון במקום, תמונתו של אלחנן ושל הרב נתן איטלי ז"ל.טוען....