בית שאוהב ספר

אבינועם הרש , י"א באייר תשע"ז

אבינועם הרש
אבינועם הרש
עצמי

בואו נדבר לרגע על שגיב לוגסי בן ה15 ממעלות שלראשונה מזה שלושים שנה העמיד חתן תנ"ך שמגיע מהסקטור הממלכתי. 

לא יצא לי להכיר באופן אישי את שגיב. גם לא את הוריו ומשפחתו. אני גם כופר במושגים פשטניים שלוקחים מורכבויות וצבעים ובכוח דוחסים אותם מתחת לטייטלים כ'דתי', 'חילוני' משל היו צ'ימידן תשעים ליטר עם ריצ'ר'ץ' נפיץ במיוחד. 

אולי אתבדה, אבל אני יכול רק לדמיין איך נראה סלון הבית של משפחת לוגסי מבפנים:

מן הסתם אמצא שם מדף ספרים, תמונות אולי מסך פלזמה אבל בטוח ועל זה אני מוכן להמר שגם התנ"ך יימצא שם, במקום מרכזי ובולט. לא כעוד ספר חביב שסלונים ישראלים שמחזיקים מעצמם בעלי מודעות אינטלקטואלית אוהבים להתגדר בהם והעטיפה שלהם נוצצת מחוסר שימוש. לא ולא. 

תנו לי לנחש שהתנ"ך בסלון משפחת שגיב מלא בסימניות, בלוי ובעיקר נוכח וממלא את חלל הסלון. מעבר לכך: התנאים הדרושים בכדי לגדל חתן תנ"ך עולמי דורשים קודם כל קירות בית שספוגים באהבת ספר הספרים ובהקצאת משאבי זמן ונפש לטובת העניין.

ראיתם פעם איזו מעטפת והתגייסות משפחתית נדרשת בכדי לטפח ספורטאי אולימפי?

כמה שעות והקרבה, משאבים וכסף ובעיקר תעדוף שמגיע על חשבון דברים אחרים והכול בכדי לספק את התנאים האופטימליים שיאפשרו לילד לממש ולמקסם את מלא הפוטנציאל שלו בכדי שיגיע כמה שיותר רחוק.

זכייתו של שגיב היא הרבה יותר מקוריוז נחמד: 'גם החינוך הממלכתי יכול לספק לנו חתני תנ"ך עולמיים'. 

יש בה קודם כל אמירה חינוכית נוקבת ומשמעותית בדבר כוחו של הבית וכוחם של ההורים ועד כמה משמעותית חשובה ואפקטיבית הם יכולים להיות בכלים וביצירת החממה החינוכית עבור בנם.

בלקיחת האחריות, הצבת החלומות ובהטמעת המסר החשוב כמשפטו של הרבי מקוצק לפיו: "האדם נולד בכדי להרים את השמיים".

מעבר לכך, גם אם זכייתו של שגיב לוגסי לא תצליח לנער את הפרדיגמות הקיימות והמובנות שלנו אודות סיכויי הצלחתם של נערים המוכשרים בזכות עצמם: אלו שקודם כל רואות ושופטות את האדם לפי רקע משפחתו וכל מיני משתנים סוציו אקונומיים, בוודאי שיש בה בכדי לקרוא תיגר ולהכניס קצת ענווה בכוח השיפוט והנחות היסוד שלנו, אלו שעל פיהם אנו נוטים ישר לקטלג את האנשים שאנו רואים על פי גודל הכיפה, צורת הלבוש והישוב שממנו הוא מגיע:

כי ברור שנער שמגיע מתלמוד תורה אמור לדעת ולשלוט באופן נרחב יותר בשבילי התנ"ך מאשר נער שמגיע מהחינוך הממלכתי.

שגיב לוגסי הוכיח שבית ספר הוא דבר חשוב ואין ספק שקיבל מרשת 'אורט' את כל התמיכה הנדרשת אולם בית שאוהב ספר , חשוב לא פחות ולפעמים כך נראה, חשוב יותר.