לוויתן לארדואן זה לא קפיטליזם ולא ציונות.

ארדואן מאיים על ישראל, קורא למוסלמים בכל העולם לעלות על הר הבית, ושטייניץ ממשיך לחלום על צינור לטורקיה, מה עם צינור פה בארץ? גז למשק הישראלי במחיר סביר? מתי ראש הממשלה ושר האנרגיה יפסיקו לעבוד עבור חברות הגז ויתחילו לייצג את ישראל?

ארז צדוק , י"ד באייר תשע"ז

ארז צדוק
ארז צדוק
עצמי

אתמול איים ארדואן על ישראל, בגלל מה שכינה 'השתקת המואזין באל-אקצה', וקרא לכל המוסלמים בעולם לעלות להר הבית ולהגן על ירושלים. עוד אמר שישראל הורגת ילדים על החוף (בעזה) ואין מי שמרתיע אותה מלעשות את זה. במשרד החוץ הגיבו על עלילת הדם המודרנית, אמרו ש-"מי שמפר זכויות אדם באופן שיטתי בארצו, שלא יטיף מוסר", וכינו את דברי ארדואן "השמצות חסרות שחר".

בחודש שעבר השלים ארדואן השתלטות על השלטון בטורקיה עד 2029, חסם את הגישה לויקיפדיה ופגע בזמינות רשתות הטוויטר והפייסבוק בארצו. חודש לפני כן הצהיר שר האנרגיה יובל שטייניץ לרשת בלומברג, כי מתקיים מו"מ בין ישראל לארדואן במטרה להשלים עד הקיץ הסכם להנחת צינור מלוויתן לטורקיה, לצורך ייצוא הגז.

עכשיו אני שואל ברצינות: האם מדינת ישראל יכולה לתת את השליטה על השיבר של לוויתן לארדואן? האם זה אחראי? האם הסכם הגז עם טורקיה יכלול סנקציות משמעותיות שניתן יהיה ליישם מבחינה בינלאומית, כך שארדואן יהיה מחויב להסכם ולא יוכל לסגור לנו את השיבר כל אימת שיתחשק לו? כשיהודים יעלו למשל להר הבית? או אם אלאור עזריה יקבל הקלה בעונש? אולי כשנבנה עוד כמה בניינים בירושלים?

ושלא יספרו לכם סיפורים על אינטרסים חבויים. הנושא יותר פשוט ממה שנדמה לכם. תשאלו, האם אנחנו כאזרחים, נוכל לבחון את ההסכם מול טורקיה? האם אנחנו יכולים לסמוך על ראש הממשלה ושר האנרגיה, אחרי שכבר ניסו 'לעבוד' עלינו בהסכם עם ירדן? כשנתנו לנו להבין שירדן קונה את הגז במחיר יקר מאיתנו, בעוד שהירדנים מקבלת את הגז שלנו זול יותר מאתנו? (כולם כבר מבינים שהגז שלנו וחברות הגז קיבלו זיכיון להפיק ולמכור בתנאים שייקבעו, נכון? כמו בכל מקום בעולם)

ואחרי שהעלימו מאתנו את העובדה שבמקרה של בעיית אספקה, לירדן יש קדימות על פנינו? האם נוכל לסמוך על ביבי ושטייניץ בהסכם מול טורקיה, בהתחשב באובססיה המטורפת הזאת למכור גז בכל מקום בעולם, חוץ מאשר במדינת ישראל שמשוועת לגז? ועדיין לא אמרתי מילה על רשלנות או הסתרת המידע מהממשלה, לא רק מהאזרחים, בנושא הפיתוח המצומצם של לוויתן ועוד.

נזכיר שבין 20 ל-30 מפעלים בישראל חוברו עד כה לגז, במקום למעלה מ-2,000 שהיו אמורים להיות מחוברים. למה? בגלל המחיר הגבוה ובגלל היעדר תשתיות. שטייניץ חולם על צינורות לטורקיה, לאירופה ולמצרים, במקום לעשות את הדבר הטבעי, הנורמלי והמתבקש כל כך, להקים תשתית נורמלית לגז בארץ, להניח פה צינורות בבית, ולסכם על מחיר נורמלי שיאפשר למפעלים להתחבר לגז, כפי שקורה בכל מדינה מפותחת שמוצאת גז.

נזכיר שהיה לנו הסכם גז עם המצרים והם הפרו אותו בעקבות פיצוצי הטרור בצינור. זכינו בבוררות הבינלאומית אך עדיין לא ראינו כסף. אם נצטרך להיגרר לבוררות בינלאומית עם ארדואן, אנחנו עלולים להתגעגע למצרים.

וכן, אסור לשכוח שמאגר כריש שנמכר ליוונים, מציע לחברת חשמל גז ב-4.5 דולר ליחידת חום, בעוד שהעלות שלו היא 3 דולר ליחידה. באותו זמן מאגר תמר ימכור לחברת חשמל גז ב-6 דולר ליחידת חום, בעוד שהעלות שלו היא דולר ורבע בלבד. כלכלנים מטעם ביבי ושטייניץ יספרו לכם שזה שוק חופשי. שלא יעבדו עליכם. בשוק חופשי ובכלכלה חופשית אין פערי מחירים כאלה. זהו שוק מכור. ומי שמכר אותנו הם ביבי ושטייניץ. זו האמת.

תבינו, אין מצב שבכל העולם המחירים ירדו ב-50% בממוצע ורק אצלנו יעלו ב-20%. זה לא הסכם רע שחתמה עליו חברת חשמל, כמו שיספרו לכם אותם כלכלנים מטעם. כשמדובר בעסקה של מאות מיליארדים לדברי ראש הממשלה, שגם מגדיר אותה כקרב חייו, אף פקיד בחברת חשמל, בכיר ככל שיהיה, לא יקבע את המחירים. זה הכל מגבוה. הכי גבוה שאפשר.

שואלים אותי אם עדיין אפשר לעשות משהו אחרי שהמתווה כבר חתום וסגור. אז התשובה פשוטה, חדה וברורה – כן. אפשר. וחובה. תבינו, כשתשובה גילה לאחר הפיצוצים בצינור המצרי שמצרים הפסיקה לספק גז לישראל והוא נשאר לבד, מונופול, הוא פתח את ההסכם מול המדינה והעלה את המחיר. אהה, מסתבר שאפשר לפתוח הסכמים, כל עוד זה טוב לחברות הגז ורע למדינה. בנוסף, מדינות אירופה פותחות הסכמים מול גזפרום הרוסית בטענה שהמבנה המונופוליסטי של גזפרום מביא למחירים גבוהים. מה שאירופה הנאורה יכולה לעשות, גם לנו מותר.

אז כן, יש חיה כזאת – פתיחת הסכמים. ואם אתם מתעקשים, אז אגלה לכם שחברות הגז עומדות להפר את ההסכם מולן. הן מחויבות להשקיע השנה 1.7 מיליארד דולר בפיתוח לוויתן, וכבר הודיעו שהפרשנות היא השקעה מצטברת ולא בדיוק השנה. הפרת ההסכם על ידן בהחלט מהווה עילה מצוינת לפתיחתו ולקביעת מחירי גז סבירים.

אל תקשיבו לאיש, רק תפעילו את הראש שלכם. לתת לארדואן את הגז שלנו ושליטה על השיבר של לוויתן, או להניח תשתית גז בארץ, לסכם על מחיר הוגן ולתת למדינת ישראל ליהנות מהגז שלה. אלו האלטרנטיבות. ייצוא? כן. למה לא? אחרי שהמשק הישראלי יקבל גז במחיר סביר, שייצאו את השאר. כמו בכל מקום בעולם. רווחים לחברות הגז? בוודאי! כפי שמקובל בעולם. אל תשכחו, קפיטליזם זה הזכות של כל פרט לבעלות על הון, לא של חברות הגז על חשבון אזרחי המדינה. ציונות זה לדאוג למדינה ולמשאביה.

קפטליזם ציוני זה לא לתת את השליטה על משאבי הגז של המדינה לאלו שעלולים להסתמן כאויביה. קפיטליזם ציוני זה לדאוג לשוק חופשי, למחירים הוגנים, לטובת המדינה ואזרחיה ורווחים יפים לחברות, כפי שמקובל בכל מדינה מפותחת, בה שר האנרגיה וראש הממשלה עובדים עבור המדינה, ולא עבור אחרים.