בעד עדשת המצלמה

יעקב נתנאל , כ"ה באייר תשע"ז

ערוץ 7

על 'פרויקט המצלמות' של 'בצלם' שמעתם? אנשי הארגון מסתובבים בשטחי יהודה ושומרון ומחלקים מצלמות. הם אף מתדרכים את התושבים, בכדי שאלו יתעדו את מה שהם מכנים 'הפרת זכויות אדם'.

בימים אלו מלאו עשר שנים לפרויקט ואנשי בצלם הכינו לנו הפתעה: הם מזמינים את הציבור לצפות באסופה של מיטב הסרטונים הממחישים את הפרת זכויות האדם ביהודה ושומרון. עשר שנים זה זמן ארוך, ואני ממש סקרן לראות את פירותיו של המיזם. בלי ספק ארגון שחרט על דגלו את הפסוק האלמותי מפרשת הבריאה, גילה רגישות רבה לכלל בני האדם, ועמד בפני דילמות קשות. אני לא מקנא בהם.

הרי הפרת זכויות אזרח כל כך שכיחה ביהודה ושומרון ואי אפשר להכניס הכול. המצלמות שלהם וודאי קלטו היטב את סבלם של יתומי משפחת פוגל  ומשפחת הנקין. את ייסורי הוריה של הילדה הלל אריאל שנרצחה במיטתה.  את כאבן היומיומי של  אלמנות בן יוסף לבנת שנורה בקבר יוסף ואביתר בובורסקי שנדקר בצומת תפוח. העין שמאחורי עדשת המצלמה וודאי לא נשארה יבשה בחתונה של משפחת ליטמן – ביגל, שנערכה ללא אבי הכלה ואחיה ובברית בנו היתום של אליאב גלמן שנהרג תוך כדי שמסר נפשו כדי לשמור על חייהם של אחרים. את מי הם בחרו להכניס?

 בהזמנה, כך מבטיחים, תתועד גם אלימות ממסדית מצד כוחות הביטחון כלפי תושבי הגדה. גם כאן הבחירה לא קלה. הסאגה של תושבי עמונה הרי חייבת  למלא סיקוונס שלם לפחות. החל מהטענות הפיקטיביות לבעלי זכויות מהתקופה המנדטורית, ההבטחות, הגירוש האכזרי, השקרים ותחושת חוסר האונים והבגידה הממלאת אותם עד זמן כתיבת שורות אלו.

בשורה הראשונה של הפרות זכויות האזרח בגדה בעשור האחרון נמצאת ללא ספק גם מסכת העינויים של העצורים היהודים בפרשת כפר דומא. השיטות האפלות, המניפולציות לציבור, ההגנה הממשלתית וההפקרה מצד נציגי ציבור המתיישבים. כל אלו כמו גם הטאטוא התקשורתי של אחד מגדולי הפשעים שידעה מדינת ישראל בעשור האחרון, ראויים ללא ספק לסרט באורך מלא. אבל מה לעשות כל איש קולנוע יודע שבשביל סרט טוב חייבים לדעת לחתוך.

לחתוך לחתוך, אבל אי אפשר גם בלי העצורים המנהליים ובראשם  מאיר אטינגר. תמונות מהברית של הבן הבכור בה לא נכח האב, תיעוד תנאי המעצר הסדיסטיים לצד מחבלים שאיימו עליו ש'יגמרו אותו' כפי שעשו לסבו הרב מאיר כהנא. ומה עם יהודה הישראלי שנלחם, נפצע קשה והפך לנכה ב'צוק איתן', ונמנעה ממנו הנגשה לביתו רק בשל היותו ממוקם בבנימין? אולי עוד יספיקו בדקה התשעים להכניס את ההרחקה של אלקנה פיקאר מביתו בעוון הכנסת אורחים ואת ניסיון הלינץ' בתושב איתמר בעוון היותו יהודי?

חשוב לזכור,  לא רק יהודים סובלים מהפרת זכויות אזרח ביו"ש. בלי ספק מעלליו של עזרא נאווי חייבים לבוא לידי ביטוי גם הם. איך בקור רוח מסר לידיה המגואלות בדם של הרשות הפלסטינית אנשים שכל חטאם היה רצונם למכור קרקע ליהודים, בכדי שיוציאו אותם להורג במיתות משונות ('זובור' ו'גזנגה', זוכרים?).

סרט כזה אינו קל לצפייה ומעורר בלי ספק רגשות עזים ושאלות קשות. לאנטישמיות לסוגיה השונים כבר התרגלנו. עם כל הכאב, אף אחד לא מתפלא משנאת הערבים אלינו. מה שמטריד הרבה יותר בעומק הוא האלימות הממסדית כלפי ציבור המתיישבים. מה הסיבה שדווקא מדינת ישראל מגייסת את כל זרועותיה למלחמה שיטתית ועיקשת בטובי בניה ובנותיה? מה הדלק שמזין את מדורת השנאה הזו? ומה המסקנות שאנחנו צריכים להסיק מכך?

אבל אל דאגה, בצלם הוא ארגון מסודר, הם סגרו גם את הפינה הזו. לאחר ההקרנה, ישוחחו אנשי הארגון עם הצופים ויענו על שאלותיהם. יישובי גב ההר סובלים מהפרת זכויות אדם באופן קבוע ובוודאי יראו אנשי בצלם לעצמם חוב של כבוד להגיע אליהם באחת ההקרנות הראשונות. אני כבר מכין את השאלות לאוהבי האדם האלו.