לפעמים חלומות מתגשמים

"ייסורי הגלות מושווים בזמן הגאולה לחלום יעוף, ואנו, בגאולה שלנו זוכים שהחלום מתגשם, מתממש מול עינינו"

טפת הלפרין , ג' בסיון תשע"ז

כולנו חולמים חלומות. החלום הוא דרך של דיבור א-ל' לנביאים שאינם בדרגת משה. בלשון חז"ל זה נקרא 'דרגה של אספקלריה שאינה מאירה'.

כך למשל, בדיבור הא-ל' לאהרון ומרים, שדברו על אודות האשה הכושית של משה – אומר הקב"ה:" אִם-יִהְיֶה נְבִיאֲכֶם ה' בַּמַּרְאָה אֵלָיו אֶתְוַדָּע בַּחֲלוֹם אֲדַבֶּר-בּוֹ: לֹא-כֵן עַבְדִּי משֶׁה בְּכָל-בֵּיתִי נֶאֱמָן הוּא:  פֶּה אֶל-פֶּה אֲדַבֶּר-בּוֹ וּמַרְאֶה וְלֹא בְחִידֹת וּתְמֻנַת ה' יַבִּיט".

מה יש בו בחלום שזכה למימד נבואי? דרך מזמור קכ"ו בתהילים, אותו אנו רגילים להגיד לפני ברכת המזון בסעודות שבת, ובתפילות יום העצמאות ויום ירושלים בפרט – נוכל לענות על חידה זו. המזמור פותח במילים "שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב ה' אֶת-שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים", ומסיים בפסוק "הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ-הַזָּרַע בֹּא-יָבֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו".

ייסורי הגלות מושווים בזמן הגאולה ל'חלום יעוף', ניתן לפרש זאת כפירוש מצודת דוד שבזמן הטוב של הגאולה מי זוכר את הסבל, אך ניתן לפרש זאת כפרושו של רש"י שבגלות חלמנו על הגאולה מתוך ייסורים, והיה בנו הקושי להאמין שנזכה לה ושהבטחות הנביאים יתקיימו. אנו, בגאולה שלנו זוכים שהחלום מתגשם, מתממש מול עינינו!

בחלום יש קפיצה של זמן, טשטוש זמנים, אפשרות הכלה עצומה פורצת גבולות. כמו שעסוקים ביצירת חזון במובן החיובי של הקמת מפעל, יישוב או מדינה, זהו הרצון לראות לאן הדברים הולכים במטרה הסופית שלהם ולא רק בפרטים או בעיכובים. החלום מאפשר לקפוץ מעבר למעכבים השונים ולהגיע למטרה, לייעוד. אפשר לראות זאת גם בחלום יעקב בפרשת ויצא, רגע לפני שיוצא יעקב אבינו לגלות, הוא רואה סולם המוצב בארץ וראשו מגיע השמימה, ה' ניצב בראש הסולם – זהו הכוח של ההבטחה הא-ל' "וּשְׁמַרְתִּיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר-תֵּלֵךְ וַהֲשִׁבֹתִיךָ אֶל-הָאֲדָמָה הַזֹּאת".

אך הדימוי הזה מחזיר אותנו גם לחלומות של יוסף על האלומות בחומש בראשית, חלום שגרם לכל כך הרבה קנאה ושנאה בין האחים. וכמו שמציע הרב  אלחנן סמט במאמרו על חלומות יוסף, רק בסוף חומש בראשית מסתבר ליוסף, ודרכו גם לאחים, פתרון החלומות שחלם כשהיה בן 17 - שיוסף היה "נושא אלומותיו" ולחלום היה תפקיד, משימה "כִּי לְמִחְיָה שְׁלָחַנִי אֱלֹהִים לִפְנֵיכֶם".

החלום שלנו לאורך הדורות מתממש. מזמור "שיר המעלות" שהזכרנו קודם, מסיים במי שמושך בזרע, הזורעים בדמעה - ברינה יקצורו, בכך שנושאים את האלומות ובהצלחת הקציר. תיאור שכל כך מתאים לחקלאות הארץ ישראלית, למצוות החקלאי היהודי בארץ וגם למשל על ייסורי הגלות מול מימוש החלום שמתגשם בגאולה – נושאים את האלומות!