צבא מוחלש - ערובה לנסיגות

פקודת 'השירות המשותף' נכתבה על ידי פרופסוריות ודוקטוריות מהזרם הפמיניסטי- פציפיסטי- רדיקאלי, רובן המוחלט חברות בשמאל, חלקן אף תמכו בגלוי בסרבנות.

דודי וכטל , ד' בסיון תשע"ז

כמו המחקרים הרבים שמראים בבירור ששילוב בנות בתפקידי לחימה אינו מקצועי ואינו יעיל, כמו הדוחות הרפואיים מהם עולה שאחוז הפציעות בקרב הבנות הלוחמות כפול מאחוז הפציעות אצל הבנים, כמו הדיווחים המטרידים על עלייה ניכרת במקרי ההטרדות המיניות והעדויות על יחסים לא תקינים, גם הדוח האחרון של נציב קבילות החיילים לא יגרום לביטולה של פקודת 'השירות המשותף'.

ואם תשאלו מדוע, אם תתהו איך יכול להיות שגוף כל כך מקצועי שחותר כל העת לשיפור ובוחן את עצמו השכם והערב, לא מתעורר ומשנה את מה שהוא חייב לשנות לטובתו ולטובתנו, התשובה תהיה שהסיפור של פקודת השירות המשותף מעולם לא היה קשור באיזשהו אופן לטובת הצבא או טובת המדינה.

פקודת 'השירות המשותף' לא נכתבה ברגע אחד, הושקעה בה מחשבה רבה. במשך תקופה ארוכה ישבו מיטב המוחות וניסחו פקודה שמשמעויותיה חורגות הרבה מעבר לתחום בסיסי צה"ל.

הכותבות היו פרופסוריות ודוקטוריות מהזרם הפמיניסטי- פציפיסטי- רדיקאלי, רובן המוחלט חברות בארגוני שמאל, חלקן אף תמכו בגלוי בסרבנות. אצלן הפמיניזם כבר מזמן אינו נוגע לשוויון זכויות לנשים, כי אם מכשיר לערעור כל מה שמקובל וידוע.

אין כאן די מקום לשלב ציטוטים מדברי חברות צוותי ההיגוי של היוהל"מ (יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר), אבל אחרי קריאה של לא מעט חומר בנושא השערות סומרות רק מהמחשבה שהן זוכות במשך תקופה ארוכה להיות 'בנות בית' בצה"ל, להיכנס למחנות ולבסיסים ולהיות שותפות בעיצוב פני הצבא.

לעבוד הן יודעות. בהמלצתן הצבא אימץ את תאוריית ה-GM של האו"ם (אסטרטגיה לקידום שוויון בין המינים באמצעות הכללה של נקודת מבט מגדרית בכל תחומי החיים). כחלק ממימוש התכנית הועמדה נציגה מטעם יוהל"מ בצמתים מרכזיים בצה"ל כסמכות עליונה בתחום המגדר. סביר מאוד שהן אלו שתפרו מאחורי הקלעים את קיצור השירות לגברים, כדי שאחר כך יוכלו לספר לנו על חוסר בכוח אדם שמחייב אותנו לשלב בנות בגדודים קרביים שישמרו לנו על הגבולות.

חשוב גם לציין, זה שהפקודה תדרוש שילוב בנות בכל מקום ואפילו במחיר של אי התאמה למשימה הצבאית וממילא אי עמידה בה, זה שהצבא שלנו יהפוך למעט פחות 'כל יכול', כל זה עבורן רווח נקי. צבא מוחלש הוא ערובה לנסיגות והסכמים מביכים.

לא רק לביטול ההגמוניה הגברית בצבא הן שואפות, הן היו רוצות בביטול כל הגמוניה, גם זו ששמה אותנו כבעלי יתרון במאבק מול אויבינו. ואם תשאלו, מילא הן, אבל מה עם אלופי המטה הכללי, מה עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, מה עם ראש אגף כוח אדם האלוף מוטי אלמוז, איפה הם, מה הם חושבים על כל מה שקורה ואיך הם נותנים לטירוף הזה להתחולל במשמרת שלהם? – התשובה מחייבת כמה מאמרים נוספים שיספרו את הסיפור הבלתי יאמן של 'החינוך מחדש' שעוברים קציני צה"ל בכל קורס פיקודי מיום גיוסם ועד יום שחרורם.

על מה שקורה היום בצבא יכתבו יום אחד ספרים. האמת היא שכבר נכתב ספר אחד, 'נלחמות בצה"ל' שמו, הכותב אל"מ במילואים רז שגיא, שערך מחקר מקיף על שילוב בנות בצבא. אלא שכרגע, תחת שלטון האינקוויזיציה הליברלית פמיניסטית קיצונית, אין מקום לספר כזה בבמות מתורבתות ונאורות. במהלך יח"צני מבריק הוא תויג כלוקח צד במאבק השוביניסטי כנגד שוויון זכויות לנשים.

'האמזונומניה' אוחזת גם בכל מי שיודע את העובדות ומזדעזע ממה שנעשה בצבא, אף אחד לא רוצה להיתפס כעומד בצד הלא נכון של המתרס ולאבד את מעמדו. כך יצא שעד כה, היחידים שמנהלים את המאבק הזה הם חבורת דתיים, שגם ככה רגילים להיתפס כפרימיטיביים וחשוכים, ובמעמד הזה הרבה הם לא יכולים להועיל.

אין לנו אלא לחכות ליום בו יעמדו קצינים בכירים שאת אותו אומץ לב שהם הפגינו בשדה הקרב, הם ידעו גם להפגין במערכה הזו על פני הצבא.