מרגלים עכשיו

ממשיכי מורשת המרגלים: מהשמאל הקיצוני עד המתיימרים לדבר בשם תורת ישראל

מנחם רהט , כ"א בסיון תשע"ז

מנחם רהט
מנחם רהט
צילום: עצמי

    1.

השבת אנו חוזרים לסיפור היותר דרמטי בתולדות מסעות בני ישראל במדבר, בואכה הארץ המובטחת: חטא המרגלים, מוציאי דיבת הארץ, שבעטים התארך המסע במדבר לכדי 40 שנה.

    שני חטאיו הכבדים של דור יוצאי מצרים, היו עגל הזהב והמרגלים. שניהם היו מהלך של בגידה – הראשון באלוקי ישראל והשני בארץ ישראל. לכאורה אמור היה חטא העגל להיות חמור יותר. אבל ההגיון האלוקי עובד אחרת. דווקא חטא העגל נסלח. לא כן הבגידה בארץ ישראל. אין לה כפרה. על הפסוק: "וַיִּבְכּוּ הָעָם, בַּלַּיְלָה הַהוּא", דורשים חז"ל: "אמר הקב"ה: אתם בכיתם בכיה של חינם, ואני קובע לכם בכיה לדורות". ללמדך, שהבגידה בארץ ישראל, חמורה אפילו מן הבגידה בבורא עולם. עד כדי כך!

    2.

פרשת המרגלים לא היתה אירוע חד פעמי שהתרחש רק לפני 3,322 שנה. אירגוני השמאל הרדיקלי הולכים בדרכם ומוציאים את דיבת הארץ. שלום עכשיו שהופכת עצמה למרגלים עכשיו, 'שוברים שתיקה', בצלם, סייעני תנועת BDS, ופעילי כל שאר אירגוני השיטנה שמטפחת הקרן לישראל חדשה; כמו גם תקשורת מרגלי זמננו, שהופכת את חופש הביטוי לחופש השיסוי, הם המרגלים המודרניים, בני זמננו.  

למרבה השמחה, אין משקל רב לפעילותם, לא בארץ, גם לא בעולם. בניגוד לרעש והצילצולים שלהם, השפעתם אפסית, פחות ממשקל נוצה. ישראל מדורגת גבוה ברשימת המדינות המתקדמות, משמשת מושא להערצה, מקיימת קשרים הדוקים - מדיניים, בטחוניים, כלכליים ואחרים - עם מרבית מדינות תבל, אפילו עם חלק ממדינות ערב.  

3.

השמאל לא לבד. יש לו שותפים לחטא המרגלים, גם בקרב יהודים שומרי מצוות, שלומי אמונים, נוטרי העיר, שממשיכים במורשת "וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה".

כך מעז יהודי מתחזה לשומר מצוות – קפוטה, זקן, אפילו פיאות מסולסלות – להתייצב על דוכן הכנסת, ובעזות צמח נוראה לחרף ולגדף את אלוקי מערכות ישראל שהביאנו עד הלום: "אנחנו חיים כאן בגלות - בקרב יהודים". אין לך קטנות מוחין שעל סף כפירה, כפיות טובה וקטנות אמונה, חמורה מזו.

גלות? בארץ ישראל? במדינת ישראל? כך נראית גלות? שכחתם את אושוויץ? האינקוויזיציה? קלגסי רומי? האם טחו עיניכם מהבין, שמעולם, לאורך כל ההיסטוריה, לא היו לעם ישראל ימים טובים מאלה, נטולי שיעבוד מלכויות? האם היו אי פעם רבבות-רבבות של לומדי תורה, שאוכלים מכף ידו של הציבור כולו? וכי לא לנגד עינינו מתממש חזון העצמות היבשות, נס קיבוץ הגלויות, שחזו נביאי האמת? האם לא שמתם לב שכאן מתגשמת נבואת הנביא: "עֹד יֵשְׁבוּ זְקֵנִים וּזְקֵנוֹת בִּרְחֹבוֹת יְרוּשָׁלִָם... וּרְחֹבוֹת הָעִיר יִמָּלְאוּ יְלָדִים וִילָדוֹת מְשַׂחֲקִים"? כך נראית לעניות דעתכם גלות?

הגלות אינה באמת כאן. היא רק בתוך הראש הגלותי שלכם. גם בכם אין 'רוח אחרת', שהיתה בפי יהושע וכלב. גם אתם המרתם את "טוֹבָה הָאָרֶץ מְאֹד מְאֹד", ב"אֶרֶץ אוֹכֶלֶת יוֹשְׁבֶיהָ הִוא". ממש מעשה המרגלים.    

4.

הרב ישכר טייכטל, בעל 'משנה שכיר' ו'אם הבנים שמחה', שניספה בשואה, זיהה את אבותיכם הרוחניים. רבנים ואדמו"רים וראשי ישיבות, נפלו גם הם בחטא המרגלים: "המרגלים היו מתייראים, שאם יבואו לארץ ישראל, יאבדו נשיאותם, ועל כן מאסו בארץ חמדה והיתעו אחרים עימם, עד שגרמו לנו גלות... המרגלים היו משוחדים בנגיעה שהיתה בליבם. כמו כן הוא בזמננו: אפילו רבנים ורביים וחסידים: לזה יש רבנות טובה, ולזה אדמו"רות טובה, ולזה עסק טוב או פאבריק טוב, או מישרה טובה ונכבדה – מורא עולה על ראשם, שאם יילכו לא"י יתרופף מצבם".

והוא זועק ממעמקי נפשו כלפי אבותיכם הרוחניים: "מטעם הנגיעה העצמית שבכם, החלפתם את מצוות ה': עשיתם מצווה לעבירה ועבירה למצווה; היינו: את מצוות ישיבת א"י שהיא לכל הפוסקים מצווה גדולת ערך, אתם עושים עבירה, ואת מצוות ישיבת הארץ עשיתם עבירה".

ומסכם בעל 'אם הבנים': "כל אלו אשר המה גם בזמן הזה נגד העליה והבנין ויישוב הארץ, המה מכת המרגלים, וכל אלה הבוחרים בעליה המה מכת יהושע וכלב". ומסקנתו מצמררת: "גזירות השואה וגזירות תתנ"ו ומסעי הצלב באו על ישראל בשל הסחת הדעת מארץ ישראל".

    5.

זו היתה גם דעתו של גאון עולם, הגר"א מווילנה, שקבע כבר לפני 220 שנה, שרק בנין הארץ יתקן את חטא המרגלים. על פי 'קול התור' שחיבר תלמידו רבי הלל משקלוב, סבר הגר"א ש"רבים הם החוטאים חטא גדול של 'וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה'. גם רבים מתופסי התורה, לא ידעו ולא יבינו, שנתפסו בחטא המרגלים. הם נסחפו בקליפת חטא המרגלים בכל מיני סברות כוזבות ותואנות שווא ומדוּחים, גם מכסים את סברותיהם בדעה המופרכת, שאין מצוות יישוב ארץ ישראל נוהגת בזמן הזה... המרגלים האלה רוצים להיות גדולים מרבותינו תנאים ואמוראים, שקבעו שישיבת א"י שקולה כנגד כל המצוות".

לא תמו מרגלים מן הארץ. הם חיים בינינו, בחוגי השמאל ההזוי ובהיכלי התורה. מורדים ומנאצים. רק רע כל היום. חובבי בכיה לדורות, רחמנא ליצלן.