ההנהגה הערבית: חישוב מסלול מחדש

טוב תעשה הנהגת הציבור הערבי, הדתית, המוניציפלית, החינוכית והפוליטית, אם תחשב מסלול מחדש.

הרב ד"ר חיים שיין , כ"ב בתמוז תשע"ז

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

הפיגוע בבוקר יום שישי בהר הבית היה פיגוע שנאה פנאטי מהמסוכנים שאירעו בשנים האחרונות.

כוונת המרצחים היתה, ללא ספק, להצית אש גדולה ותבערה באחד המתחמים הנפיצים והרגישים במזרח התיכון ואולי בעולם כולו.

רק אומץ ליבם של שוטרי משמר הגבול, ששילמו מחיר יקר בהתמודדות מול המפגעים, מנע הידרדרות מסוכנת שאיש לא יכול להעריך את תהומותיה. חמורה במיוחד העובדה שאת הפיגוע ביצעו תושבי אום אל־פחם, אזרחי מדינת ישראל. 

מחבלים אלה מצטרפים לרשימה הולכת ומתארכת של ערבים ישראלים שלקחו חלק בפעילות חבלנית, חתרנית ובלתי חוקית, במישרין או בדרך הסיוע. די אם נזכיר את הפיגועים בדולפינריום, בתחנת הרכבת בנהריה, בקניון בנתניה, בקפה מומנט, בקפטריה באוניברסיטה העברית, בפאב הסימטא בתל אביב, וניתן להוסיף לרשימה מסירת טלפונים סלולריים למחבלים כלואים והשתתפות במשט שבו הותקפו חיילי צה"ל.

אין כמובן להאשים את כל ערביי ישראל באחריות למעשי מחבלים מקרבם. אך כל בר דעת מבין שלפעילות חבלנית של בודדים נדרשת תשתית חברתית, רעיונית ופוליטית. מבצעי הפיגועים  אינם פועלים בחלל ריק, הם יבצעו פיגועי התאבדות רק כשיש להם תמיכה והכרה בקרב האוכלוסייה שבה הם חיים.

חשוב מאוד שהציבור הערבי בישראל והנהגתו יחליטו ויבהירו באופן ברור ומובהק אם הם מאמצים את הנרטיב הפלשתיני שרואה במדינת ישראל אויב שיש להילחם בו, להפחידו ולשלול את קיומו, או שהם אזרחי המדינה על כל המשתמע מכך, כולל חובת נאמנות למדינה ולחוקיה.

אי אפשר לשבת בכנסת ישראל, להישבע אמונים, ובו בזמן לתת ייעוץ אסטרטגי לארכי מרצח יאסר ערפאת ולממשיך דרכו, האחראי למימון טרוריסטים והסתה, אבו מאזן. אי אפשר לגנות הרג של "חפים מפשע" ולהתכוון גם לאלה שביצעו מעשי רצח.

אי אפשר לטעון בלהט מהפכני שרוצחי שלושת הנערים אינם טרוריסטים ולראות בהם  לוחמי חירות ובו בזמן לדרוש שוויון. פתגם קלטי עתיק אומר שלא ניתן להסתיר מרצע בתוך שק. ברגע כלשהו המרצע קורע את השק והאמת מתבררת.

מנהיגי ציבור שהולכים לבקר בסוכת אבלים של מרצחים, תוקפים את חיילי צה"ל ולא מגנים באמת מבצעי פיגועים, לא יכולים לצפות לתמימות או להשלמה מצד כלל אזרחי ישראל. מספר הישראלים התמימים התמעט להפליא מאז תוצאות הסכמי אוסלו.

טוב תעשה הנהגת הציבור הערבי, הדתית, המוניציפלית, החינוכית והפוליטית, אם תחשב מסלול מחדש. כל פיגוע נוסף שבו יהיו מעורבים ערבים ישראלים יוביל לעימות מסוכן שעלול לקרוע עד דק את הרקמה העדינה והשברירית שנבנתה לאורך שנים בין הציבור היהודי והערבי. כל מי מהם שמשחק באש אל יתפלא ששולי בגדיו וידיו ייחרכו בה.

באדיבות "ישראל היום"