יש הדתה!

אם נהיה גאים בתורה ובמצוות לפחות כמו שאנשי הגאווה, הפלורליזם והליברליות מסוגלים לומר את משנתם בלי להתנצל, אולי יתחילו לכבד אותנו.

איתמר סג"ל , כ"ו בתמוז תשע"ז

איתמר סג"ל
איתמר סג"ל
צילום: עצמי

מהי בעצם סערת ההדתה? בטרם נבין מה הפתרון, חשוב וכדאי להבין מה הבעיה. אז ככה. כידוע לכולם, לימודי יהדות, תמיד היו בבתי הספר.

בן גוריון ושתו' היו בקיאים בתנ"ך הרבה יותר מרובינו ואת חידון התנ"ך לא המציא נפתלי בנט. גם במרחב הציבורי, אין חולק על כך שהמרחב הציבורי שמר על השבת, הרבה יותר מאשר היום.

רק השבוע כתבו בעיתון הארץ איך המצב 'השתפר': בניגוד לשנות התשעים, מאות מסעדות פתוחות מידי שבת בתל אביב. את הכרוז העתיק של עיריית תל אביב שרץ ברשת וקורא לבני העיר ללכת בצניעות ברחובות החליפו כבר מזמן כרזות ענק בנתיבי איילון המציעות לנו לקנות משקפי שמש או רכבי שטח, לצד בחורה דקיקה. כך, אין חולק על כך שלפני שנים לא רבות היה מצעד גאוה ברחובות העיר ירושלים סוג של הזיה.

קשה להשוות את רמת לימודי היהדות בבתי הספר הכלליים למה שהיה בימי קום המדינה. הבגרות החילונית בתנ"ך כוללת מספר פרקים מגוחך, גמרא או משנה לא לומדים בכלל, ובמקום דור של אפיקורסים גדל כאן דור של שלם של עמי ארצות שאת מנת היהדות היחידה שלהם הם פוגשים בעיקר בצה"ל.

בכל זאת, מתנהל כאן קמפיין עצום שזועק זעקות שבר – הדתה! הדתה בכל מקום: בצבא, בבתי הספר ובמרחב הציבורי. גם אם חלק גדול מהטענות מצוצות, את התחושות של רבים קשה לסתור: הם חשים, מלבד נתונים אובייקטיבים על גידול בציבור הדתי – חרדי ועל תפיסת עמדות מפתח בתקשורת, בצבא ובממשלה, הם חשים שיש הדתה. והם פוחדים.

הבעיה של הפורום החילוני, 'מולד' ושאר עוזריהם בקמפיין אינה עצם לימודי היהדות בבתי הספר, אלא מכך שמי שמלמד יהדות בבתי הספר או בצבא חובש כיפה לראשו, קטנה או גדולה כאחד. מאחורי השיעורים החייכניים, כך הם טוענים, מסתתרת כוונה ערמומית להחזיר את כולנו בתשובה. הארגונים השונים ושר החינוך כמובן מכחישים, "אין לנו שום רצון להחזיר אף אחד בתשובה", אבל אני כשלעצמי מקווה שזה לא נכון.

האם אדם שומר מצוות אינו רוצה שכל עם ישראל ישוב בתשובה בשלב זה או אחר? האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתינו אינה יכולה לסמא את עיננו מכך שאין להשלים לעולמי עד עם עם ישראל שרחוק ממסורת אבותיו. אחד מיסודות האמונה הוא כוח התשובה שעתידה על פי הבטחת התורה והנביאים להשיב את עם ישראל לצור מחצבתו, במהרה בימינו, אנחנו מתפללים על כך בתפילת עמידה שלש פעמים ביום.

החילונים אולי חילונים, אבל הם ודאי וודאי לא טיפשים. הם מבינים היטב את הכוונה הנסתרת בשיעורי היהדות, ואלף הכחשות שלנו לא יעזרו. ולכן, הם כועסים ובצדק, על מי שרוצה בתחפושת של שיעורי מורשת ופלוקלור להחזיר אותם בתשובה.

קמפיין ההדתה הוא קמפיין חשוב שנועד קודם כל לתת שיעור חשוב לקהל שומרי המצוות. עלינו להפסיק להתחבא מאחורי חומת מגן של מסרים עטופי צלופן, ולהיות גאים במה שאנחנו, במסורת התורה וחז"ל שעוברת דרכנו כבר אלפי שנים. אולי אם נזכה לומר בקול בוטח שאין דבר טוב לאדם יותר מדברי תורה, שאין עונג ארוך טווח, וביטחון ולנפש האנושית יותר משבת, כשרות וטהרת המשפחה, אולי אז יתחילו להקשיב לנו.

אולי אם נהיה גאים בתורה ובמצוות לפחות כמו שאנשי הגאווה, הפלורליזם והליברליות מסוגלים לומר את משנתם בלי להתנצל, אולי יתחילו לכבד אותנו. גם קמפיין ההדתה ייפסק, כי כבר אין מה לחשוף, הכל גלוי לאור השמש. ראוי שנכריז בקול גדול, תורת ישראל, אין כמוה בעולם, מי שרוצה ומעוניין, נשמח ללמד אותה בבתי הספר. באופן מאיר פנים, דברים הנשמעים, מתוך כבוד הדדי וסבלנות, אבל יהדות כפי שהיא, ממש כך, בלי להתבייש ובלי להתנצל.