מחיר למתלבט

ליאור זברג , א' באלול תשע"ז

לפני כמעט שנתיים הגיחה לעולמנו תוכנית הדגל של משרד האוצר לעצירת עלית מחירי הדיור – תוכנית מחיר למשתכן. זוגות, משפחות ויחידים מעל גיל 35 אשר ידם לא השיגה דירה עד כה, רואים בתוכנית זו הזדמנות פז להגעה לדירה המיוחלת.

ההגרלה הראשונה, התקיימה בחודש מרץ 2016, ומאז מדי מספר שבועות מתקיימות הגרלות נוספות. לפי הנתונים סביב 95,000 בתי אב נרשמו לזכאות לתוכנית, מתוכם מעל 75,000 כבר השתתפו בהגרלות. עד כה נחתמו כ-15.000 עסקאות ובחודשים הקרובים צפויים להיחתם סכום עסקאות דומה.

פירושו של דבר שכ-80,000 בתי אב, נמצאים חודשים ארוכים, וחלקם מעל שנה וחצי בהמתנה. המתנה לזכייה שלא ניתן לדעת עוד כמה תימשך, לפחות חלק מהממתינים כנראה לעולם לא יזכו.

מרבית המשתתפים בהגרלות לא זוכים, וחלקים גדולים מהזוכים מוותרים על זכייתם משיקולי מיקום,  גודל וטיב הבניה.

כידוע, להמתנה בנדל"ן יש משמעות. הזמן בנדל"ן הוא קריטי, עסקאות רבות שהיום ביכולתנו להגיע אליהם, בעוד שנה וחצי יהיו מחוץ ליכולתנו.

דוד, איש היטק, תושב ראשל"צ, כבר שנה וחצי על הלופ, לדוד הון עצמי של כ-350,000 ₪, דוד וזוגתו לחיים ממתינים לזכייה בהגרלה באחת מערי המרכז, בנכס בשווי מיליון וחצי – שניים ₪ . הם ממתינים כבר שנה וחצי, וטרם זכו. הסכום בינתיים יושב בפק"מ בבנק, ממתין להזדמנות, בתקופה זו פגש דוד מספר הזדמנויות באזור מגוריו אך השתכנע בשלב הראשון להמשיך לחכות לזכייה.

לעומת דוד, עידית, אם חד הורית, תושבת מודיעין, עידית החזיקה בהון עצמי של 140,000 ₪ המיועד לקניית נכס, במקביל להשתתפות בהגרלות של תוכנית מחיר למשתכן בחנה עידית עסקאות באפיקים נוספים. לאחר 3 חודשים, איתרה עידית נכס בעיר לוד, לאחר משא ומתן רכשה את הנכס ב 600,000 ₪. היום לאחר שנה, הנכס שמחזיקה עידית השביח ומוערך בכ-700,000 ₪. המסר ברור.

נתון חשוב נוסף, על הממתינים לזכייה בהגרלות, לצורך דירת מגורים ולא להשקעה, לקחת בחשבון את תאריך האכלוס הרחוק של הפרויקטים, לעיתים תקופות ממושכות ביחס לקניה מקבלן, נתון הטומן בחובו עלויות של שכירות, מדד לתשומות הבניה והוצאות נוספות.

להתלבטות, ולהמתנה יש מחיר, המחיר למתלבט. בתוכנית מחיר למשתכן ישנם הזדמנויות, אך לא רק שם.

הכלל ברור בפרויקטים הטובים שבהם ההטבה גדולה ומשמעותית שם הביקוש רב, וסיכויי הזכייה נמוכים. לעומתם בפרויקטים שסכום ההנחה בהם אינו משמעותי ולעיתים אפילו תאורטי בלבד סיכויי הזכייה גדלים.

אדם שירכוש כיום נכס בשוק היד שניה או מקבלן במחירי פריסייל יתכן וסיכוייו להרוויח בשנים הקרובות בדומה לרווחים במחיר למשתכן גדולים.

הישיבה על הגדר וההמתנה הם האויב הגדול ביותר של המשקיע בנדל"ן. השתתפו בהגרלות, אך כמו שאומרים - אל תשימו את כל הביצים בסל אחד.