לא רק שופטים ושוטרים

תגיות: יהודה ולד
יהודה ולד , ג' באלול תשע"ז

חדשות לבקרים אנו נפגשים עם פרשות שחיתות שונות. ראשי ממשלות, שרים, מנכ"לים, אישי ציבור ועוד מוצאים את עצמם מוזמנים – הזמנה שאי אפשר לסרב לה, למרות שהם מנסים - לתחנות המשטרה, נחשדים, נחקרים ומואשמים.

אכן, מערכת המשפט ואכיפת החוק הן גורם משמעותי בחשיפה וטיפול בפרשות אלו ויצירת חברה תקינה. כך הצטווינו בפרשתנו: "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך". לא להכיר פנים. לא לקחת שוחד. צדק צדק תרדוף.

יועצים משפטיים, שוטרים, חוקרים, תובעים, שופטים וגם עדי מדינה, החושפים לאור את הנעשה במחשכים, נצרכים כדי להקים מדינה מסודרת שכל אחד מאנשיה אינו בולע את רעהו חיים.

אבל לא רק שמערכת זו אינה מספיקה, היא גם לא הפיתרון האמתי והשורשי לבעיות אלו.

הרב שמשון רפאל הירש עומד בפירושו על ההבדל בין עשרת הדיברות שבפרשת יתרו לאלו המופיעות בפרשת ואתחנן, שם נוסף לאיסור לא תחמוד האיסור לא תתאווה. הוא מבאר שאיסור לא תחמוד כלפי אשתו או רכושו של האחר עומד בעינו, אך התורה מוסיפה עוד איסור, אפילו על הרהור - לא תתאווה. התאווה היא המקור למחשבות האוון ומעשי הפשע.  

וממשיך הרש"ר מבאר: "כי לא יושג הבטחון לחברה על ידי שופטים ושוטרים אלא על ידי יושר לב אזרחיה היראים מלפני האלוקים".

איסור זה מודגש דווקא בכניסתם לארץ, כשישראל עומדים להתפזר כל אחד למקומו, ומעתה כל יחיד נמסר מעתה להשגחת ליבו.

כדי ליצור חברה תקינה צריך לייצר סולם ערכים שיהווה לכל אזרח במדינה מצפן פנימי. אסור להסתפק רק ביצירת פחד - אם תחרוג מגבולות הנורמות המשפטיות תענש, אלא לטעת בכל אדם את התחושה שעיני ה' בוחנות כליות ולב .

נושא זה צריך להיות מטרת העל של מערכת החינוך. 5 יחידות מתמטיקה, שליטה באנגלית ומצוינות במדעים הן משימות כבדות משקל וחשובות, אך המשימה הלאומית האמתית היא לקדם מצוינות ערכית ומוסרית. לבנות חברה שבה כל אדם שמח בחלקו, לא מתאווה לרכוש של חברו ולא לאשת חברו, סולד משוחד, נקי כפיים ובר לבב.

השיח הציבורי והתקשורת עוסקים רבות במלחמה בשחיתות, בניתוחים משפטיים, בהשלכות של המצב המשפטי על יכולת התפקוד של נבחרי ציבור, ואפילו בהפגנות מול בית היועמ"ש. אבל התיקון האמתי לשחיתות מתחיל בחינוך - החינוך שלנו, של ילדינו ושל כל אזרח ואזרח במדינה.

וכדברי הנביא מיכה: "הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה ה' דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ, כִּי אִם: עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט, וְאַהֲבַת חֶסֶד, וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ"