הליכוד אינו נאמן למנהיג

לחברי הליכוד לדורותיהם אין נאמנות למנהיג. הנאמנות שלהם היא לדרך ולחזון שאותם מנהיג מוביל.

הרב ד"ר חיים שיין , י"ג באלול תשע"ז

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

בראיון לגלי צה"ל, שזכה להתייחסות נרחבת באתרי חדשות נוספים, הצטרף ח"כ בני בגין למאבק תקשורת השמאל בבנימין נתניהו, בליכוד ובחזון שלמות הארץ. "לא הכרתי ערך של נאמנות למנהיג, זה חידוש גמור, גם שטות גמורה וגם מגוחך", אמר. התבטאות קשה שאין בה שמץ של אמת.

בלילה אחד בחודש מאי 1977 נפלו השמיים על השמאל הישראלי. הימין, לאחר שנות מסע ארוכות במדבר הפוליטי, נבחר לשלטון בבחירות דמוקרטיות. אבירי הדמוקרטיה מטעם עצמם, שהיו משוכנעים שהמדינה רשומה על שמם בטאבו, נחרדו לגלות שהמדינה נלקחה מהם. משימתם הדחופה ביותר היתה להחליף את העם.

סופרי השמאל טענו בלהט שמדובר בימים רעים, שתופי טאם־טאם נשמעים בכיכרות, שהשכל מדוכא ושעולמם נחרב. אייקוני "תרבות" הסבירו שמצביעי הימין הם מנשקי מזוזות ומשתטחי קברים. כבר שנים מתנהל בישראל מסע הסתה ושיסוי נגד אזרחים שווי זכויות, רק משום שהעזו לחשוב אחרת מהפטרונים הוותיקים שהסכימו לקלוט אותם בארץ. התנשאות מכוערת שמנסה ליצור רושם שיש בישראל שבט עליון, שרק הוא יודע מה טוב לאזרחים. 

הממסד הפוליטי המובס, האקדמיה המנותקת והתקשורת החד־ממדית התגייסו במלוא האון והמרץ להנציח את הבידול השבטי, להעצים את תחושת העליונות ולערער על יסודות הדמוקרטיה. כעת הצטרף למקהלה הנואשת גם בני בגין. הרושם המובהק שמתקבל מדבריו הוא שחברי הליכוד הם שלוחה צפון־קוריאנית במזרח התיכון, ונתניהו הוא הכפיל של קים ג'ונג און. חברי מפלגה הם עבדים נרצעים אל מול מנהיג ששולט בהם, משעבד אותם ורודה בהם. אין לך כזב גדול מזה וחוסר היכרות מוחלט של חברי ליכוד.

לחברי הליכוד לדורותיהם אין נאמנות למנהיג. הנאמנות שלהם היא לדרך ולחזון שאותם מנהיג מוביל. כאשר המנהיג סוטה מהדרך, אזי או שהוא נאלץ לעזוב את הליכוד או שחברי הליכוד עוזבים אותו. הליכודניקים ברובם הגדול תומכים בנתניהו לא מתוך נאמנות אישית, אלא מתוך הכרה ברורה שלאורך שנים הוא מצליח בתוך עולם עוין ובסביבה מטורפת לחזק את ההתיישבות, להבטיח את עוצמתה הצבאית, הכלכלית והטכנולוגית של המדינה ולקדם את איכות החיים של כלל האזרחים.

אני יכול להבטיח לבני בגין, מתוך היכרות עמוקה עם חברי הליכוד, שגם אחרי עידן נתניהו הם ימשיכו לתמוך בכל מי שהם ישוכנעו שהוא מסוגל להוביל בכישרון, בתבונה מדינית ובאחריות חברתית את הבית הלאומי היחיד של היהודים. כך היה בימי הנהגת מנחם בגין ז"ל וכך יהיה גם בעתיד.