גניבה בחסות התורה? זה הזמן לבקש סליחה

בחופשה הבנתי עד כמה בעלי העסקים "הכשרים" מנצלים את העובדה כי הם אוטוריטה ויכולים לעשוק כל יהודי

עופר ענבר , י"ד באלול תשע"ז

דעות עופר ענבר
עופר ענבר
צילום: שלומית קזלו

תודות לשר התחבורה ישראל כץ, לאחר שנים רבות של ציפייה, הסכם "שמיים פתוחים" הגיע לישראל. התקשורת מדווחת על עלייה דרמטית במספר היוצאים לאדמות נכר והנכנסים לארץ הקודש בשנתיים האחרונות.

מספר המטיילים שהחליטו לטעום את חו"ל עלה בכשלושים אחוזים וביניהם גם הציבור הדתי והמסורתי ששומר כשרות. על פי סקר שנערך לאחרונה על ידי מכון גוטמן נמצא כי שבעים ושישה אחוזים מהאוכלוסייה במדינה שומרי כשרות ואינם אוכלים בשר חזיר ושבעים אחוזים מקפידים על כך גם בחו"ל.

כאדם דתי, נתון זה מפליא ומשמח אך כמו שכולנו יודעים, נתון זה משמח אפילו יותר את בעלי העסקים "הכשרים" המתפרנסים מאותם מטיילים המגיעים לנקודות אטרקטיביות הנמצאות ברחבי העולם.

בחופשת הקיץ, גם אנחנו הרגשנו על בשרנו את הסכם השמיים הפתוחים- הרגשנו זאת בתורים בשדה התעופה ובחוויה של עם ישראל בטיסה (רק בלי איומים על הדייל שימכור לנו שוקולד), בצעקות הילדים כאילו הם בגינת השעשועים בשכונה והכי חשוב - חסכנו אלפי שקלים בהוצאות, אבל היה מי שדאג שנחזור ארצה דווקא עם פחות כסף ונראה כי דווקא השמיים הפתוחים נסגרו כאשר הגענו למסעדות הכשרות.

נסענו לצפון איטליה ששם ידענו שיש קושי רב יותר בנושאי כשרות משום שהם מרבים או לפחות בעבר הרבו להשתמש בשומן חזיר כמעט בכל מוצר שלהם (היום יותר קל למיטב הבנתי כי העולם הולך לכיוון הטבעונות) ודאגנו להביא אוכל מוכן (קפוא כמובן), קופסאות שימורים ואפילו קצת לחם עד שנמצא מקום שנוכל לקנות בו את המוצרים הבסיסיים, אבל מה לעשות, שבועיים של טיול, בטח עם ילדים, תמיד מביאים אותך לרצות לשבור שגרה מהבאגט והנקניק ומהפריכית והטונה ולאכול במסעדה אוכל טעים יותר.

לצערי, בחופשה הזו הבנתי עד כמה בעלי העסקים "הכשרים" מנצלים את העובדה כי הם אוטוריטה ויכולים לעשוק כל יהודי ולהרוויח ממנו פי שניים וחצי מהפיצרייה שמעבר לכביש.

יש שיאמרו שאם זה המצב שלא אכנס ואשתוק, ויש שיאמרו שהמצרכים יקרים יותר, צריך משגיח כשרות, וכי הם עובדים רק בעונות מסוימות, וימצאו אין ספור תירוצים להכשיר לכאורה את התנהלותם של אותם בעלי עסקים שלמעשה מנצלים את המצב ובפועל גונבים בחסות התורה.

בעל עסק צריך להרוויח ועל כך אין עוררין ואפילו יותר מהמסעדה ממול, אך בעל עסק הגובה פי שניים ויותר מהשכן הגוי שלו, מביא למצב של חישוב מסלול מחדש על שמירת הכשרות, לפחות בחו"ל, ותהיות כי אם מותר לגנוב למה אסור לאכול לא כשר.

חודש אלול, הוא חודש סליחות והרחמים, האם זה לא הזמן שאותם בעלי עסקים "הכשרים" יבקשו סליחה מהתיירים העולים לרגל ויפתחו את המסעדות ממש כפי שעשה שר התחבורה?