שטחים!!!

בעז שפירא , ט"ו באלול תשע"ז

בעז שפירא
בעז שפירא
צילום: עצמי

השפה היא הכול. בשמאל הבינו את זה כבר לפני חמישים שנה. ובשפה בה הם מדברים, אותה הם משדרים, ובאמצעותה הם נלחמים- הם שוטפים את המוחות ומשבשים את התודעה .

יהודים יקרים, כך, כמעט בלי ששמתם לב, גנבו לכם את הדעת לאורך שנים. עד כי הייתם רובכם מדקלמים את אותן מטבעות לשון שקריות וזדוניות באופן שהדיבור נוגע במהות. נוגע משבש ומקלקל כאשר באותו הזמן הוא משרת את האויב ומשחק לידיו.

קשה לומר שאני מופתע עת אני שומע את השדרנים אוחזי המיקרופון מכנים את יהודה שומרון ובנימין "שטחים".  גם אם חלקם כבר אינם מודעים לרוע מעלליהם, הרי שהאבות המייסדים של הז'אנר, אלה שהקפידו בדווקנות לומר "שטחים" נקטו כוונת מכוון- מכוון להרע.

מופתע לא, מתוסכל-כן.

כך יוצא שעם ישראל שמע במשך השנים מיליונים רבים מספור של פעמים את המונח הרע הזה- "שטחים", כך במשך עשרות שנים. עד כי כיום, מצינו רבים, בכללם יהודים טובים אוהבי עמם וארצם, גם שומרי מצוות, מדקלמים את המנטרה "שטחים". מדקלמים ואינם יודעים את אשר הם מעוללים, לנו ולעצמם.

ארץ ישראל כולה, מתנה מבורא עולם, נתנה לנו לנחלה, כבשנו אותה, בעוונותינו גלינו ממנה, שבנו אליה ובמשך השנים זכינו לגאול ולשחרר חלקים נוספים ומשמעותיים הימנה. ישוב הארץ מחדש, מסירות הנפש, חרדת הקדש וחדות העשייה כולם באים לידי ביטוי בחיי היום יום של מאות אלפים, כמעט מיליון יהודים. אם תמנו ביחד עם אלה את משפחותיהם הרחבות תיווכחו לדעת שרוב היהודים בארץ ישראל נמצאים בהתיישבות בכל רחבי ארץ ישראל, אם לא בגופם, כי אז בנפשם.

ואילו המילה הריקה הזו, השטוחה הזו, המעליבה והמקטינה הזו "שטחים" מה מטרתה האמתית? "שטחים" הם כמו נדל"ן. ניתן לסחר בהם, למוסרם מיד ליד. ערכם הוא כספי או במקרה הטוב ביטחוני. ב"שטחים" אין נשמה, אין אהבה, אין ריגוש ואין קדושה.

שטחים יש בכל מקום, בנגב, בסוריה, באירופה, בירדן, בירושלים....אלה נטולי צבע, חסרי "אישיות"  ובוודאי נעדרים את הזיקה, האהבה והבעלות לנצח השייכת לעם הנצח.

שימו לב- "כתבנו בשטחים", חיילינו בשטחים", "תאונה בשטחים" ו"ניסיון דריסה בשטחים". נשמע מרוחק ומנוכר, הלא כן? ובאם היינו שומעים שנים ארוכות את השמות הנכונים של המקומות הללו- הרי יהודה, חבל בנימין, הר ברכה, שילה מקום המשכן, ירושלים עיר הקודש, - האם המצב התודעתי של האומה כולה לא היה שונה במשהו...

אינני יודע איזו זכות עומדת לנו המונעת שימוש תדיר במונח "השטחים הכבושים". זעיר פה זעיר שם עדיין שומעים כהאי לישנא אלא שבמהדורות חדשות ומעל דפי העיתונים נמוג  עם השנים הביטוי הנלוז.

עבדכם התייחס בעבר לחשיבות המילים ולכוחן, גם בהקשר זה של מאבקנו הלאומי. טענתי בעבר ואני מחזיק בטענה גם היום שהשימוש  שעושים יהודים בביטויים בהם נוקט האויב (אינתיפאדה, תהדייה, פלסטין ושאר בדיות ותועבות) כמוהן כשיתוף פעולה (שלא מדעת כמובן) עם האויב.

כדוגמה אזכיר רק את "העם הפלסטיני"- עם שלא היה ולא נברא, אלא שיחסי הציבור של השקר הזה נשאו אותו לגבהים שלא יאמנו. בעבר הרחוק השכילו מנהיגינו, בן גוריון וגולדה מאיר בראשם, להתנער מהשקר באמירות מפורשות. "אין עם פלסטיני" הצהירה גולדה בפשטות השמורה לדוברי אמת בלבד.

לעומת בן גוריון וגולדה חטאו וחוטאים בנושא הרבה מאד, הרבה מדי, ממנהיגי המדינה: מנחם בגין, יצחק רבין, שמעון פרס, אהוד אולמרט, אהוד ברק וכן, גם נתניהו- כולם מאששים מאשרים באמירות חוזרות את דבר השקר. אין לשקר הזה רגלים משלו, אז הם הרגלים המוליכים אותו מסוף העולם ועד סופו, כלפי פנים ועלפי חוץ- נזק בל ישוער....

ומה זה אם לא שיתוף פעולה עם האינטרסים של הרוצחים הערבים שונאי ישראל המבקשים לגרשנו מעל אדמתנו? נחזור ונסיים אם כך ב"שטחים". עשו לעצמכם ולעם כולו טובה. אל תתבטאו כך. ובאם תשמעו מאן דהוא אחר, העמידו אותו על טעותו.

ותבורכו.