מאז פרוץ ההודנה...

במקרה נתקלתי השבוע בתמליל של מהדורת חדשות עתיקה מסתיו 93', חודש אחרי הסכם אוסלו. היא עסקה בתגובות של הדרג הפוליטי לרצח שני צעירים ירושלמיים בוואדי קלט, רצח שהעכיר לשעה קלה את שמחת השלום.

חגי סגל , כ' בתמוז תשס"ג

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון
במקרה נתקלתי השבוע בתמליל של מהדורת חדשות עתיקה מסתיו 93', חודש אחרי הסכם אוסלו. היא עסקה בתגובות של הדרג הפוליטי לרצח שני צעירים ירושלמיים בוואדי קלט, רצח שהעכיר לשעה קלה את שמחת השלום. השר יוסי שריד הביע זעזוע עמוק, כמובן, אך חיווה דעתו שהפיגוע אינו מבשר את חידוש פעולות האיבה. מדובר בפרפורים אחרונים של המלחמה הישנה, הוא הסביר.

בעשר השנים הרעות שחלפו בינתיים התברר שמי שפרפר בסוף היה דווקא השלום ז"ל. כ-1100 ישראלים נרצחו מאז בפיגועים, יותר מבכל עשור אחר בתולדות הציונות. על כיסאותיהם של יוסי שריד ושותפיו להרפתקת אוסלו התיישבו אנשים שהבטיחו בימין צדקם כי הלקח נלמד.

אבל הוא לא נלמד. מאז פרוץ ההודנה, לפני כשלושה שבועות בסך הכל, התבצעו מספר פיגועים מרשימים, אך הממשלה הנוכחית מתייחסת אליהם כאל פרפורים אחרונים של אינתיפאדת אל אקצה. שרון, שלום, לפיד ואפילו מופז החשדן דבקים במפת הדרכים כמעט באותה עוצמה שבה דבקה ממשלת רבין-שריד במתווה אוסלו. גם הם מטים אוזן להבטחות נלבבות של הרשות הפלשתינית במקום לקולות הנפץ ולשוועת המשפחות השכולות.

את הפיגוע השבוע בטיילת של תל-אביב ביצע פלג של הפתח', ארגונם של אבו מאזן ודחלאן, אבל שניהם עדיין אורחים רצויים בלשכת רה"מ. כל עוד הממצאים הסטטיסטיים שם ימשיכו להצביע על ירידה מסוימת בעקומת השכול, ממשלתנו תיתלה בנחמה הזמנית הזאת כדי להצדיק את התרצותה השיטתית לאולטימטומים הפלשתיניים.

למה נחמה זמנית? כי ניסיון אוסלו מלמד אותנו שכל ירידה בפיגועים היא רק מבוא לקראת גל פיגועים חדש, קשה מקודמיו. מהנדסי החמאס והג'יהאד האיסלמי מנצלים את פסק הזמן לצורך הפקת לקחים מבצעיים ולמילוי השורות שהתדלדלו בפעולות הסיכול הממוקד. השבוע כבר התבשרנו על תנופת פיתוח מחודשת בתעשייה הצבאית בעזה ואפילו על ניסוי ימי של טיל קאסם מתקדם. גם פרויקט המנהרות מתחת לרפיח זוכה לעדנה, אחרי שכוחותינו שם הפסיקו להפריע לעבודות במצוות הדרג המדיני.

מה שמתסכל בכל השידור החוזר הזה של מהתלת אוסלו הוא שממשלת שרון הכריזה בחודשים האחרונים, השכם והערב, שלא תסכים להודנה. "הפסקת אש היא פצצה מתקתקת", הזהיר השר שלום. כמעט בכל נאום או ראיון הובהר ששום שלב במפת הדרכים לא ייושם לפני הגשמתו המלאה של השלב הקודם. הרעיון הכללי היה שאבו מאזן חייב להרוס את החמאס עד דק לפני שיקבל מאיתנו צ'ופארים.

בפועל, סדר הדברים הפוך. שרון הולך לשחרר מאות מחבלים ולהעביר לפלשתינים ערים נוספות למרות שאבו מאזן ודחלאן לא ירו עד כה אפילו ירייה אחת לעבר החמאס. הם אף לא נקפו אצבע קטנה למען אליהו גוראל החטוף. ממש באותן שעות שבהן הוא הוחזק בבור תחתיות ליד רמאללה, הצהיר שרון בלונדון על נחישותו לעשות ויתורים כואבים. גוראל נחלץ בינתיים, ברוך השם, אבל שרון עדיין עמוק בבור. אם הוא לא ייחלץ בכוחות עצמו, אפילו סיירת מטכ"ל לא תוכל להושיע אותו -- אותנו.חגי סגל הוא העורך הראשי של חדשות הרדיו בערוץ 7.