הראש המתוק של השנה

הרב אביעד שינוול , כ"ט באלול תשע"ז

יהדות ראש השנה תפוח בדבש דבש שנה טובה ומתוקה מתכון מתכונים אוכל חגים תשרי
ראש השנה תפוח בדבש דבש שנה טובה ומתוקה מתכון מתכונים אוכל חגים תשרי
צילום: ישיבת שדמות נריה

עוד רגע היום הגדול מגיע. אחרי חודש של הכנות אנחנו מגיעים לראש השנה. יש ימים של שגרה ויש ימים שעליהם כל השגרה נשענת. ראש השנה זה הרגע בו כל השנה מתעצבת מחדש. זאת הזדמנות מיוחדת לחשב את מסלול החיים שלנו מחדש.

ראש השנה הוא היום שבו בונים בתוכנו את הראש של השנה, מבררים מה יהיו המחשבות שיובילו אותנו, מה המטרות שנציב לעצמנו ולאן שאיפותינו יסחפו אותנו. כמו שהראש מוביל את איברי הגוף כך היום הראשון של השנה יכריע את השנה כולה.

במהלך השנה אתה עסוק בעבודה, לימודים, משפחה, חברים ואין זמן לעסוק במטרות שלך בחיים. ראש השנה זאת ההזדמנות להשתחרר מטרדות היום-יום ולעסוק בשאלה מה באמת חשוב לך. זה החג היחיד בתורה שנחגג בתחילת החודש כשהירח עדיין מכוסה מכיוון שעוסקים בו בדברים הנסתרים והמכוסים של החיים ולא בדברים הגלויים. לכן לא מתפללים בראש השנה על המשכורת והמשכנתא אלא על צער השכינה.

בראש השנה יוסף הצדיק השתחרר מבית האסורים במצרים (ראש השנה י ב) מכיוון שזה יום שבו משתחררים מהשאלות הקטנות של החיים ומתעסקים בדברים הכי גדולים שיש. כדי להשתחרר ממאסר החומריות תציב לעצמך מטרה רוחנית אחת שאותה אתה שואף לממש השנה.  השנה שלך תהיה מתוקה מדבש אם בסופה תהיה אדם טוב יותר.

שנה טובה ומתוקה מאוד!