משפחת הפילפילונים

ד"ר חנה קטן , י"ד בתשרי תשע"ח

דעות ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: עצמי

כשנולדה בתנו השנייה היה הבכור בן שנה וחצי, והחלטנו שהבכי הבלתי פוסק שלו בלילות נובע מקנאה [הסתבר שיצאו לו שמונה שיניים בתקופה זו].

אז נועצנו ושקלנו, ורכשנו לו ספרון שממנו ניבטו פניני פסיכולוגיה המיועדים לגירוש קנאת האחים עתיקת היומין - מכירים את ספר הפילפילונים?

'היה הייתה פעם משפחה בג'ונגל - אבא פיל, אמא פילפילה ובנם הפילפלון. הם בילו את זמנם בנעימים, טיילו בג'ונגל, קטפו ואכלו בננות ושיחקו עם הקופים וכו' וכו'... ואז נולדה הפילפילונת, והפילפילון בנם היקר נהיה נורא מסכן, יעויין שם באריכות.

כך הייתה פעם משפחה. אבא, אמא, בנם הפילפילון וביתם הפילפילונת. אני תוהה אם יש מי שבוחר היום לקרוא לילד שלו סיפור על משפחה שכזאת? זה הרי כל כך ארכאי ומיושן - מיותר. אפילו לא אצל הפילפילים שבג'ונגל.

יש אג'נדה מבקשת להוקיע את הרצון למשפחתיות, ומסתבר שהיא לא בוחלת באמצעים על מנת לנסות לבלבל אותנו.

היפנו אותי לכתבה 'תמימה' ששודרה ב'כאן' על חוסר התוחלת שבהקפאת הביציות לרווקות מבוגרות. לדידם- זאת אחיזת עיניים. הסיכויים ללידת תינוק מן הביצית הזו אפסיים. והעיקר - יש אלטרנטיבות זמינות יותר. טיפולי הפריון הרי כל כך מתישים ומייגעים ומיותרים...

אפשר למשל לוותר על ילדים. כך אומרת שם מרואיינת אחת ועוד אחת על הלחץ החברתי והמשפחתי שדוחפים אותן לחשוב על משפחה - כשהחלומות שלה שוכנים במחוזות רחוקים כרחוק שמיים וארץ....

ועוד מסר תמים. אם דווקא תרצי להיות לאם - אז למה לך לחכות לזוגיות? את הרי תפספסי את הרכבת. וזה גם מיותר. משפחה זה מושג מודולרי - מותאם למציאות שמתאימה לך. את לא תצאי מורווחת מקשר זוגי, מקורת גג עם איש שמביט עליך בעיניים אוהבות ואת מחזירה לו את חום ליבך. והילד - הלא תיטיבי עמו אם תקימי משפחה לבדך. כתפייך רחבות דיין.

ובכלל, מטיפה המראיינת, הסיבה היחידה שאת נמנעת מהקמת משפחה חד הורית לכתחילה היא החשש מנחת זרועם הקשה של הרבנים. הם הרי לא מבינים בפסיכולוגיה. הם אטומים לרחשי לבך. הם מבקשים לעשות קומבינות עם רופאים תאבי בצע שמציעים לך לשמר פריון עד הנישואין המאוחרים שלך, כדי לגרוף הון עתק. הם מדברים בעיניים זגוגיות על חשיבות בניית המשפחה, המושג האבסטרקטי, הארכאי. הזה, שכבר אבד עליו הקלח....

הרופאים המרואיינים בכתבה חוזרים שוב ושוב על כך שיש אפס סיכוי להצליח בהקפאת הביציות ובהפשרתם בעתיד. שום לידה לא התרחשה בעקבות התהליך. אין זה כי אם תעתוע.

אולם הנתונים מסולפים. ישנן גם ישנן לידות מביציות שהוקפאו בבתי חולים שלנו. זאת היא האופציה הנכונה כדי לשמר את החלום של לידת תינוק שלך אם הנישואין מתעכבים. אך כדאי לבצע זאת בגיל הנכון - בגילאי השלושים המוקדמים, ולא לחכות לזמן בו יאזלו הביציות הצעירות והתקינות.

הקפאת הביציות ושמירתם במרתפי בית החולים מרגיעה. וטוב שכך, כי התהליך אמור להרגיע, ולתת מענה לזעקת הלב המשווע לזוגיות ולילד. אין הבטחה שהתהליך יוביל בסופו של יום ללידה, אבל אנחנו משתדלים. הסיכויים טובים ככל שתקדימי להקפיא. ומהי האלטרנטיבה?  לוותר על הנסיך? או לוותר על הביציות שלך? אסור לוותר על בית ומשפחה עם אבא ואמא וילדים - אבא פיל ואמא פילפילה ובנם הפילפילון....

הגשימי את החלום.